- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Zakończył się remont elewacji zabytkowego budynku Starostwa Powiatowego w Bochni ZDJĘCIA, WIDEO

Fot. małgorzata Więcek-cebula
- REKLAMA -

Spektakl Teatru Artystokrackiego w reżyserii Zofii Sitko uświetnił prezentację odnowionej elewacji budynku Starostwa Powiatowego w Bochni. Zgrabnie poprowadzona opowieść pozwoliła uczestnikom spotkania zapoznać się z historią tego wyjątkowego obiektu powstałego w 1893 roku. Na koniec każdy otrzymał specjalne wydanie Kuryera Bocheńskiego.

Prace remontowe rozpoczęły się na początku roku. Polegały na skuciu obrzutki cementowej i innych warstw z poprzednich remontów, demontażu krat okiennych, wykonaniu rekonstrukcji ubytków na wszystkich elementach zdobniczych, wykonaniu obróbek blacharskich oraz odnowieniu elewacji.

Wykonane zostały również prace polegające na montażu iluminacji świetlnej.

– Remont budynku wpisał się w rewitalizację zabytkowego centrum Bochni. Zależało nam, aby zachować unikatowe zdobienia, a iluminacja dodatkowo podkreśla wyjątkowość tego miejsca. Dzięki dzisiejszemu przedstawieniu mogliśmy poznać bogatą historię siedziby starostwa, dziękuję młodym artystom i gratuluję wspaniałego występu – mówi Adam Korta – Starosta Bocheński.

Budynek Starostwa został zbudowany w 1893 r., wg projektu znanego architekta Władysława Ekielskiego, z inicjatywy prezesa Rady Powiatowej Zdzisława Włodka. Na początku XX wieku dobudowano skrzydło zachodnie, a w latach 60. i 70. XX wieku nadbudowano częściowo piętro na budynkiem głównym oraz poszerzono obiekt o skrzydło północne. Do 1975 r. obiekt pełnił funkcje administracyjne powiatu bocheńskiego.

W latach 90-tych był siedzibą Urzędu Rejonowego. Wraz z reaktywacją powiatów został siedzibą Starostwa Powiatowego w Bochni. Fasada centralna budynku wyróżnia się bogatymi zdobieniami m.in. dekoracjami o motywach heraldycznych, kamiennym balkonem oraz oknami w ozdobnych obramieniach.

Fot. Mateusz Mulka

2 komentarze

2 Comments

  1. stefan

    11 listopada 2021 godzina 10:29

    oswietlenie srednio udane, mozna bylo inaczej ustawic te reflektory

  2. Bochnianka

    11 listopada 2021 godzina 11:58

    Pięknie i z wielką starannością o detale odnowiony historyczny budynek Starostwa. Wykonawcom należą się słowa najwyższego uznania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra