- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

W niedzielę i we wtorek kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków w Bochni

Fot. małgorzata Więcek-cebula
- REKLAMA -

Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej zaprasza do wsparcia XXIX Kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków i pomników cmentarza komunalnego przy ul. Orackiej w Bochni.

W tym roku, wzorem wieloletniej tradycji, członkowie Stowarzyszenia Bochniaków, młodzież bocheńskich szkół, aktorzy Teatru Artystokrackiego, lokalni społecznicy i przedstawiciele różnorakich organizacji, będą zbierać datki do puszek w niedzielę 30 października oraz we wtorek 1 listopada od 9:00 do 15:00 przy bramach prowadzących na cmentarz komunalny przy ul. Orackiej. Przypominamy o możliwości wsparcia kwesty również poza tymi dniami – poprzez skarbony zamontowane na bramach wejściowych od ul. Orackiej i ul. Karosek.

Istnieje także możliwość wsparcia przelewem na dedykowany kweście numer konta: 95 8591 0007 0080 0211 1054 0002.

Od prawie trzydziestu lat, w okresie Uroczystości Wszystkich Świętych, bocheńska społeczność wspólnymi siłami zbiera fundusze na remont nagrobków zabytkowych, zniszczonych i zapomnianych.

Zazwyczaj są to grobowce zasłużonych dla Bocheńszczyzny mieszkańców, urzędników, nauczycieli, artystów, wojskowych lub społeczników, nie posiadających już żadnych spadkobierców, których nagrobki z roku na rok popadają w coraz większą destrukcję. Zaszczytem, ale i wielkim zobowiązaniem dla naszego Stowarzyszenia jest koordynowanie tej inicjatywy od 29 lat.

W ostatnim czasie z zebranych środków udało się sfinansować i kompleksowo przeprowadzić generalną renowację nagrobka Nikodema Goyskiego – komisarza starostwa w Bochni zmarłego w 1897 r., będącego reprezentantem rodziny zasłużonej dla Bochni i Bocheńszczyzny.

Ten neogotycki nagrobek, pochodzący z warsztatu kamieniarskiego Wojciecha Samka, został posadowiony na nowej płycie fundamentowej, uzupełniono w nim wszelkie ubytki oraz zrekonstruowano niezachowany krzyż wieńczący wykonany w wapieniu pińczowskim.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra