- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

W Lipnicy Murowanej odkopano studnię, z której wodę mógł pić św. Szymon WIDEO, ZDJĘCIA

Fot. FB Tomasz Gromala
- REKLAMA -

Niecodzienne odkrycie w Lipnicy Murowanej. Podczas prac remontowych prowadzonych w jednym z prywatnych budynków zlokalizowanych po wschodniej stronie Rynku odkryto studnię z XV wieku. To jednak nie wszystko znaleziono też narzędzia, w tym toporek z okresu bitwy pod Grunwaldem.

O niecodziennym odkryciu poinformował Tomasz Gromala, wójt Lipnicy Murowanej.

– Czy z racji wstępnego datowania, z tejże studni wodę mógł czerpać sam święty Szymon? A może korzystali z niej rzemieślnicy budujący kościół św. Leonarda? – zastanawia się samorządowiec.

Odkryciem zajęli się archeolodzy. Znalezione elementy poddano konserwacji. O przyszłości studni zdecyduje Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie.

– Czekamy na jego stanowisko w tej sprawie. Pod uwagę brane są dwa warianty albo wyeksponowanie studni (co jest kosztownym zabiegiem i trudnym do realizacji ze względu na fakt, iż studnia znajduje się na prywatnym terenie) albo zasypanie jej, by odkrycie nie uległo degradacji – mówi Marek Materna, archeolog z Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, autor szczegółowego raportu na temat tego odkrycia.

Oprócz wspomnianego już toporka, w studni znaleziono kopaczkę, niewielkie fragmenty skóry, kości zwierzęce oraz nadpalone drewniane elementy np. zadaszenia studni, które mogą pochodzić z pożaru.

Opublikowany przez Tomasza Gromalę Wtorek, 22 września 2020

Fot. Marek Materna

2 komentarze

2 Comments

  1. :-)

    23 września godzina 10:45

    To nie żadna studnia z której wodę pił jakiś święty. To tajemne wrota do piekła. Na końcu czeka książę ciemności.

  2. Roman Demski

    24 września godzina 20:35

    Czy dobrze przeczytałem, zakopać ? W jakim kraju żyjemy ? Proponuję decydentom wybrać się do Lourdes i pomyśleć…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra