- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

W kościele parafialnym w Chełmie odsłonięto tablicę upamiętniającą śp. ks. kanonika Antoniego Tworka – DUŻO ZDJĘĆ

fOT. MAŁGORZATA wIĘCEK-CEBULA
- REKLAMA -

Dziś w Kościele Parafialnym pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Chełmie odsłonięto tablicę poświęconą śp. ks. kanonikowi Antoniemu Tworkowi, wieloletniemu proboszczowi parafii. Wydarzenie to zbiegło się z drugą rocznicą śmierci duchownego – wnikliwego badacza historii, autora wielu książek, założyciela muzeum parafialnego i bardzo dobrego ogrodnika.

Uroczystości przewodniczył ks. Jan Nowakowski. W wygłoszonej homilii o księdzu Antonim mówił „to był duchowny na trudne czasy”.

– Prowadził duszpasterstwo podstawowe: Msze Św., konfesjonał, zajęcia w szkole, ale był także otwarty na nowe sposoby ewangelizacji. To tu w Chełmie z jego inicjatywy powstała jedna z pierwszych akcji katolickich w Dekanacie Bocheńskim, aktywnie działająca do dziś. Dobrze była prowadzona też służba liturgiczna ołtarza, Dziewczęca Służba Maryjna, chór parafialny, orkiestra czy gminny zespół ludowy Siedlecanie – podkreślał ks. Jan Nowakowski.

Tablicę odsłaniał obecny proboszcz parafii w Chełmie ks. Jerzy Bulsa.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władzy parlamentarnej, małopolskiej i powiatowej. Nie brakło rodziny śp. ks. Antoniego, ale przede wszystkim wdzięcznych parafian, którzy byli inicjatorami i fundatorami tablicy.

Ks. Antoni Tworek urodził się 2 sierpnia 1936 roku w Padwi Narodowej, jako syn Jana i Franciszki z domu Roguz. Egzamin dojrzałości złożył w 1953 roku w Mielcu. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali, w dniu 29 czerwca 1959 roku, w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Rytro (od 22 sierpnia 1959 roku), Łącko (od 1 sierpnia 1962 roku), Wilczyska (od 24 czerwca 1967 roku) i Limanowa (od 24 czerwca 1970 roku). W dniu 2 czerwca 1971 roku został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Chełmie. Ponadto sprawował obowiązki notariusza dekanatu Bochnia – Zachód. Urząd proboszcza parafii Chełm pełnił do 19 sierpnia 2006 roku, a następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w dniu 27 marca 1972 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium  Canonicale, a w dniu 20 grudnia 1983 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. Zmarł 21 października 2020 roku.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra