Wydarzenia

W Bochni pochowano szczątki partyzanta Mikołaja Mazura ps. „Pasek” ZDJĘCIA

fot. wojtek salamon

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Mikołaja Mazura ps. „Pasek”, żołnierza NOW-AK, partyzanta powojennego podziemia niepodległościowego. Rozpoczęła je msza św. odprawiona o godz. 14.30 w kaplicy cmentarnej przy ul. Orackiej w Bochni.Mikołaj Mazur ps. „Pasek”, żołnierz NOW-AK

Urodził się 24 maja 1918 r. w Sobolowie w pow. bocheńskim. Od 1941 r. działał w Narodowej Organizacji Wojskowej. W 1944 r. pełnił funkcję szefa gospodarczego oddziału partyzanckiego NOW-AK Obozowej Drużyny Bojowej (ODB) „Jastrzębski”. Po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej ukrywał się. Latem 1945 r. powrócił na ziemię bocheńską i przystąpił do oddziału NOW-NZW Augustyna Rafalskiego „Pogroma”.

Uczestniczył m.in. w likwidacjach żołnierzy sowieckich i osób podejrzewanych o współpracę z komunistami, a także rozbrajaniu funkcjonariuszy UB oraz MO. Jesienią 1945 r. ujawnił się w Krakowie jednakże po kilku miesiącach ponownie przystąpił do oddziału. Brał udział w kilku akcjach grupy, po czym w drugiej połowie 1946 r. zaprzestał działalności konspiracyjnej, a w 1947 r. ujawnił się. Niebawem, obawiając się aresztowania, ponownie rozpoczął działalność zbrojną. Aresztowany 10 stycznia 1951 r. przez funkcjonariuszy WUBP w Krakowie został wyrokiem WSR w Krakowie z 31 sierpnia 1951 r. skazany na karę śmierci, która wykonano 24 grudnia 1951 r. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie.

Szczątki Mikołaja Mazura zostały odnalezione w maju 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Avatar

    Anonim

    29 października 2020 godzina 19:47

    Dlaczego ludzie nie założyli masek ? Zapomnieli o pandemii ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra