- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

🔴 TYLKO U NAS. Zygmunt Dobrowolski: Chciałbym, aby kopalnia stała się ponownie sercem miasta

Fot. małgorzata Więcek-cebula
- REKLAMA -

Z Zygmuntem Dobrowolskim, prezesem Kopalni Soli w Bochni rozmawia Małgorzata Więcek-Cebula

Pierwsza decyzja nowego prezesa Kopalni Soli w Bochni?
Zdecydowałem, że musimy zmienić styl pracy ścisłego kierownictwa kopalni i wprowadziłem cykliczne narady dyrekcyjne, dla wspólnego wypracowywania strategii rozwoju spółki i ułatwienia przepływu informacji pomiędzy pionami. W pierwszym dniu mojej działalności dowiedziałem się również, że działka o pow. 2,5 ha przy szybie Campi, która przez prawie 800 lat była własnością kopalni i z którą wiązałem wielkie nadzieje, w marcu tego roku została sprzedana. Wydałem polecenie, aby przygotować wszystkie dokumenty, które są związane z tą sprawą, aby sprawdzić jak do tego doszło.

Dlaczego ją sprzedano?
No właśnie to muszę wyjaśnić.

No dobrze, pewnie do tego tematu wrócimy. Teraz proszę się przyznać, jak to się stało, że specjalista branży metalowej zdecydował się na pracę w Kopalni Soli w Bochni?
Można powiedzieć, że częściowo przez przypadek. Niedługo skończę 65 lat, nie planowałem jednak emerytury. Zastanawiałem się nad pozostaniem w mojej dotychczasowej firmie, gdzie pracowałem na stanowisku kierowniczym. Rozglądałem się także, szukałem i wtedy wpadło mi w ręce ogłoszenie o konkursie na prezesa kopalni w Bochni. Pomyślałem, że to może być wielkie wyzwanie. Kopalnia jest niesamowitym miejscem, naszym dziedzictwem narodowym.

Podoba się panu?
Tak, czuć tutaj klimat historii oraz roli, jaką odegrało to miejsce w dziejach narodu polskiego. Setki lat pracy górników. To piękne miejsce.

W konkursie oprócz pana startował obecny prezes i trójka innych pracowników kopalni. To jednak panu udało się przekonać do siebie Radę. Co pan im powiedział?
Mówiłem, w jakim kierunku kopalnia powinna pójść. Oprócz tego, że robi się dużo dobrych rzeczy w dziedzinie marketingu, turystyki, które funkcjonują bardzo dobrze i po okresie pandemii mamy coraz więcej turystów. Zwróciłem jednak komisji uwagę na to, że kopalnia powinna być sercem Bochni. Że powinna odzyskać swoją pozycję sprzed wieków. Chodzi o to, by nie tylko turyści, ale też mieszkańcy Bochni i okolic chcieli tutaj częściej przyjeżdżać. Uważam, że w tym kierunku mamy jeszcze dużo do zrobienia, szczególnie na powierzchni. Brakuje atrakcji, które spowodują, że mieszkańcy i całe rodziny z okolic Bochni, chętnie będą tutaj spędzać czas i do którego będą chcieli wracać turyści.

Mieszkańcy również, nie tylko turyści?
Tak, kopalnia powinna być dla nich najważniejszym miejscem w Bochni, tak jak to było kiedyś. To przecież ten zakład decydował o rozwoju urbanistycznym miasta i rozwoju przemysłu całego regionu. Kopalnia musi odzyskać swoją pozycję.

Spotkał się już pan z pracownikami kopalni?
Jeszcze nie, ale zrobię to niebawem. Na razie wprowadziłem zasadę spotkań kierownictwa kopalni. Będą się one odbywały dwa razy w tygodniu. Chcę, abyśmy wszyscy wspólnie zastanawiali się nad tym, co mamy robić dążąc do postawionego celu.

O tych pracowników pytam nie bez powodu, wielu z nich zarabia mniej, niż wynosi minimalna pensja w kraju. Ma pan jakiś pomysł, jak z tego wyjść?
Muszę się zorientować w tej sprawie. Wiem jedno, że na pewno coś z tym trzeba zrobić. Mamy teraz taką sytuację, że w wyniku układu zbiorowego, dostaję do podpisu listy z zarobkami niższymi od pensji minimalnej. Finalnie ta pensja jest może wyższa, ale zamieszanie jest i to trzeba wyprostować. Musimy docenić też trzon kopalni, ludzi, którzy pełnią odpowiedzialne funkcje.

A jakieś zmiany personalne w kopalni pan planuje?
Na pewno nie teraz. Podczas spotkania z kierownictwem kopalni wszyscy otrzymali kredyt zaufania, zostają na swoich miejscach. Zakładam, że to ludzie kompetentni, znają się na tym, co robią

A co z multimedialną trasą turystyczną, która jest w trakcie realizacji?
Zakończyliśmy remont schodów, prowadzących na poziom Danielowiec. Wyłoniliśmy wykonawcę instalacji elektrycznej i specjalnego oświetlenia oraz przeprowadziliśmy konkurs ofert na wykonanie stałej wystawy multimedialnej dla nowej trasy. Wszystkie te prace, wraz remontem nadszybia i wieży szybowej, zostaną zakończone do końca tego roku. a uruchomienie nowej trasy nastąpi w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Zygmunt Dobrowolski jest absolwentem Technikum Mechaniczno- Elektrycznego w Chorzowie Batorym o specjalności energetyka cieplna oraz Wydziału Metalurgiczny Politechniki Śląskiej.
Pracę rozpoczął w Hucie Baildon w Katowicach, gdzie był Kierownikiem Zakładu Produkcji Hutniczej zatrudniającym ponad 1000 osób, w skład którego wchodziło pięć wydziałów produkcyjnych. Po 16 latach pracy w hucie, pracował jeszcze w kilku miejscach, na stanowiskach Dyrektora Technicznego, Dyrektora Handlowego i Dyrektora Produkcji. Ostatnie 6 lat przepracował w Fabryce Elementów Złącznych w Siemianowicach Śląskich na stanowiskach Głównego Technologa i Dyrektora Technicznego (5 lat).
Lubi: grać w piłkę nożną, chodzić po górach, jeździć na rowerze i majsterkować.
Jest żonaty, ma dwójkę dorosłych dzieci oraz czterech wnuków.

16 komentarzy

16 Comments

 1. Avatar

  Amelka

  10 czerwca 2022 godzina 10:14

  Kolejny spadochroniarz i zawodowy prezes. Już widzę, z jaką troską podejdzie do spraw kopalni, z którą łączy go tylko kilkuletni kontrakt. Kasę przytuli i tyle go będziemy widzieli. Już takie przypadki były

  • Avatar

   Bochenek

   11 czerwca 2022 godzina 13:23

   Działka nie nalezala do kopalni. A kopalnia nie byla zainteresowana zakupem. Tyle w temacie.

   • Avatar

    Ewa

    11 czerwca 2022 godzina 23:52

    Podpowiem Panu, przywrócić zjazdy w Centrum tak jak od lat było i ludzie potykali się kopalnie:). Ruch przed wejściem zachęcał by samemu zjechać, zwiedzić.

 2. Avatar

  górnik

  10 czerwca 2022 godzina 11:26

  I takich Bochnia – mieścina gdzie każdy się ,,zna ”z każdym i przez to ma związane ręce – potrzebuje !
  PS.Który portal informował o sprzedanej działce i na jakich zasadach ?- o czym nowy prezes poinformował ?

 3. Avatar

  jasio

  10 czerwca 2022 godzina 11:35

  zawodowy prezio Zbycho zaciska zęby i …….

 4. Avatar

  prezes

  10 czerwca 2022 godzina 12:48

  a kuzyn czeka na awans…

 5. Avatar

  obserwator

  10 czerwca 2022 godzina 17:15

  bocheński PIS-e, pozostało tylko zapłakać nad Tobą

 6. Avatar

  Mieszkaniec

  10 czerwca 2022 godzina 17:27

  Dlaczego mówi ‚zakonczylismy’ ‚zrobilismy’ ‚wylonilismy’ przecież on dopiero przyszedł. To już tyle zdążył zrobić ??

 7. Avatar

  Kuchno

  11 czerwca 2022 godzina 10:27

  Nie było młodszego kandydata? Takiego który miałby motywację do pracy? Powiedzcie mi, co może chcieć zrobić starszy Pan, który chce dorobić do emerytury? Nic…

  • Avatar

   prezes.Janek

   11 czerwca 2022 godzina 11:03

   to Ty krzychu ????

  • Avatar

   obiektywny

   11 czerwca 2022 godzina 11:19

   Wprost przeciwnie, starszy się dorobił i nie będzie działał pod publikę i wchodził w układy jak młody i niedoświadczony !!!

   • Avatar

    Barti

    11 czerwca 2022 godzina 13:13

    Nie wchodził w układy, a to dobre. Bo on to przypadkowo się tu znalazł, bez żadnych układów

 8. Avatar

  prezes.Janek

  11 czerwca 2022 godzina 11:03

  to Ty krzychu ????

  • Avatar

   Zmianowy

   12 czerwca 2022 godzina 15:00

   Ważne że Maciuś wrócił do siebie. Król Maciuś

 9. Avatar

  Anonim

  12 czerwca 2022 godzina 18:36

  wybieranie prezesa z pis-u i dokładanie mu doradcy z platformy lub lewicy jest nielogiczne.Prościej byłoby wybrać na prezesa przedstawiciela platformy lub lewicy.Byłoby taniej.Czy taka rada nadzorcza jest potrzebna?Kasa pozostałaby w kopalni.

 10. Avatar

  w

  12 czerwca 2022 godzina 18:38

  wybieranie prezesa z pis-u i dokładanie mu doradcy z platformy lub lewicy jest nielogiczne.Prościej byłoby wybrać na prezesa przedstawiciela platformy lub lewicy.Byłoby taniej.Czy taka rada nadzorcza jest potrzebna?Kasa pozostałaby w kopalni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra