Wydarzenia

Trzciana. Fatalne warunki życia pani Cecyli przedstawiła „Uwaga”. Gmina odpowiada: sprawa nie jest tak oczywista! WIDEO

Fot. TVN UWAGA

Razem ze schorowanym synem mieszka sama w środku lasu, w rozwalającym się domu bez prądu i gazu. Wodę czepie z pobliskiego strumyka. Fatalne warunki życia mieszkanki Rdzawy tuż przed świętami pokazała „Uwaga” TVN.

Trudno uwierzyć, że można żyć w takich warunkach. W przybudówce do stajni kobieta razem z chorym na schizofrenię paranoidalną synem mieszka bez łazienki i toalety. W zimne noce syna owija folią termiczną, aby nie zmarzł. Sama śpi na podłodze na kilkucentymetrowym materacu.

W niewielkiej izbie kobieta zbudowała schron. Chowa się tam, podczas wichur i burzy.

Pani Cecylia do Trzciany trafiła z Krakowa. Tam mieszkała i pracowała jako salowa w jednym ze szpitali. Wychowała czwórkę dzieci. Kilka lat temu zdecydowała o sprzedaży krakowskiego mieszkania, pieniądze podzieliła na trójkę dzieci, sama zaś z chorym synem zamieszkała w Rdzawie. Po drodze był jeszcze przystanek w domu brata. Ze względu na chorobę syna nie mogła tam jednak zostać.

Według reportażu kobieta nie może liczyć na wsparcie opieki społecznej. Urzędnicy z gminy Trzciana w programie nie wypadli najlepiej.

Zaraz jednak po emisji władze gminy wydały oświadczenie, z którego wynika, że mimo trudnym warunków życia kobiety, sprawa nie jest tak oczywista.

– Uważamy, że nagranie tego materiału było bezzasadne i krzywdzące władze oraz Gminę Trzciana, które mają ręce związane: z jednej strony obraz kobiety z chorym synem mieszkającej w nędznych warunkach, a z drugiej strony bezsilność i niemoc udzielenia pomocy, gdyż tę pomoc potrzebująca odrzuca – napisali urzędnicy w komunikacje wydanym przez władze gminy i udostępnionym przez wójta na jego profilu FB.

ZOBACZ REPORTAŻ „UWAGI”

Byliśmy u mieszkanki Rdzawy w sprawie trudnych warunków w jakich mieszka z gotowym wnioskiem o przydział wolnego…

Opublikowany przez Cezarego Stawarza Poniedziałek, 23 grudnia 2019

Stanowisko gminy Trzciana po emisji reportażu TVN

„W dniu 14 listopada 2019r. został nagrany wywiad z Wójtem Gminy Trzciana, Panem Cezarym Stawarzem w sprawie stanowiska gminy wobec trudnych warunków mieszkaniowych mieszkanki Gminy Trzciana.

Pan Wójt w wywiadzie wyjaśnia, że nie był w domu tej pani, ale sprawę zna, gdyż pani C. odwiedziła go w urzędzie. Podczas wizyty w gminie proponował pomoc w formie wynajmu mieszkania w Łąkcie Dolnej, którym dysponuje gmina. Zainteresowana jednak nie złożyła wymaganego wniosku.

Następnie Wójt Gminy w asyście Pani Mecenas, Przewodniczącej Rady Gminy, kierownika GOPS, pracownika GOPS oraz sołtysa wsi Rdzawa udał się na miejsce zamieszkania pani C.
W trakcie rozmowy podkreślił, że warunki w jakich pani mieszka są dramatyczne i zaproponował pani konkretne rozwiązanie. Przyniósł wniosek niezbędny do przyznania mieszkania z prośbą, aby pani przemyślała propozycję i rozważyła możliwość wynajmu mieszkania w Łąkcie Dolnej.

Jednak po długiej rozmowie pani stwierdziła, że nie potrzebuje mieszkania w naszej gminie, ponieważ nie chce koncentrować swojego życia i jej niepełnosprawnego syna w Gminie Trzciana, lecz będzie się starać o przyznanie mieszkania w Krakowie. Takiej reakcji nikt się nie spodziewał.

Pani C. biorąc udział w reportażu miała nadzieję, że dzięki telewizji będzie jej łatwiej pozyskać mieszkanie w Krakowie.

Kobieta nie oczekuje pomocy finansowej w formie zapomogi od GOPS. Jedynym problemem jest kwestia mieszkania ale w grę wchodzi tylko mieszkanie w Krakowie. Ze względu na chorego syna, chce mu zapewnić mieszkanie w mieście, aby był blisko swojej siostry.
Sytuacja, w której znalazła się nasza mieszkanka jest trudna ale nie jesteśmy wstanie pomóc komuś, kto tej pomocy od nas nie chce przyjąć. Gmina Trzciana nie może przyznać mieszkania w Krakowie, a wolne mieszkanie w Łąkcie Dolnej, którym dysponuje gmina nie spełnia wymogów pani C.

W dniu 21 listopada br. Przewodnicząca Rady Gminy udała się osobiście do Pani C. proponując jej pomoc w wypełnieniu wniosku o przyznanie przez Gminę Miejską Kraków mieszkania w Krakowie. Z rozmowy wynikało, że pani C. jest wdzięczna za wszelką pomoc i wyraziła zgodę, jednak na drugi dzień poinformowała telefonicznie, że tej pomocy nie potrzebuje, bo poradzi sobie w inny sposób, gdyż jej synowi mieszkanie w Krakowie się należy.

Na dzień dzisiejszy Gmina wyczerpała już wszystkie możliwości propozycji pomocy Pani C.
W związku z powyższym uważamy, że nagranie tego materiału było bezzasadne i krzywdzące władze oraz Gminę Trzciana, które mają ręce związane: z jednej strony obraz kobiety z chorym synem mieszkającej w nędznych warunkach, a z drugiej strony bezsilność i niemoc udzielenia pomocy, gdyż tę pomoc potrzebująca odrzuca.

Co zrobić? Jak pomóc osobie, która tej pomocy nie chce? Oceńcie Państwo sami!”.

Fot. UG w Trzcianie

11 komentarzy

11 Comments

 1. Avatar

  MEWA

  27 grudnia 2019 godzina 14:54

  Tak jest najlepiej zgnoić pomoc społeczną !( nazwy opieka społeczna już dawno się nie używa ) oczernić Bogu Ducha winnych pracowników , przed widzami. Niestety to może tylko TVN i słynna UWAGA ze swoimi Hienami !- społeczeństwo to kupi , oglądalność rośnie ! Zawsze pokazują to co chcą! Nigdy prawdziwej przyczyny sytuacji w jakiej znajdują się Ci o których robią reportaż na żywo! Współczuję ! bo obraz w jakim pokazani zostali pracownicy GOPS pozostanie – ludzie dzisiaj są roszczeniowi , i tą UWAGĄ zawsze będą pracownicy straszeni ! Coś o tym wiem …. ale trzymam gorąco za Was kciuki . LUDZIE NIE OGLĄDAJCIE TVN-u !

  • Avatar

   Kobieto

   27 grudnia 2019 godzina 17:26

   Droga Pani . Proszę piscwiczyc w domu przed lustrem a napewno następnym razem wypadnie Pani lepiej przed kamerą. O ile to możliwe. Jak Pani w Googlach wpisze obowiązki pracownika gopsu i dr gopsu to wyskoczy Pani odpowiedź na pytanie czy na Pani chodzić po domach i sprawdzac….Swoją droga nawet wójt nie wypadł tak bezczelnie jak dr gopsu

 2. Avatar

  Buhahahaha

  27 grudnia 2019 godzina 17:15

  Widać od razu kto pisał ten komentarz o Bogu ducha winnych pracownikach gopsu. Pani dr gopsu samym wyrazem twarzy odpycha a co dopiero argumentacja nierzeczowa i nielogiczna. Pani ma tylul królewski z pewnością i tak naprawdę pełni funkcję królowej Trzciany. Żenada.

  • Avatar

   Spidi

   01 stycznia 2020 godzina 20:08

   Dokładnie, zgadzam się w 100 procentach, dyrektor GOPS do wymiany.

 3. Avatar

  Buhahahaha

  27 grudnia 2019 godzina 17:18

  Widać od razu kto pisał ten komentarz o Bogu ducha winnych pracownikach gopsu. Pani dr gopsu samym wyrazem twarzy odpycha a co dopiero argumentacja nierzeczowa i nielogiczna. Pani ma tylul królewski z pewnością i tak naprawdę pełni funkcję królowej Trzciany. Żenada. I tak . Po wszystkich domach chodzic i sprawdzać czy jest jeszcze komu pomagać bo za to wam płacą

 4. Avatar

  Anonim

  27 grudnia 2019 godzina 18:09

  Swieta prawda ! TVN to banda HIEN !

  • Avatar

   Ktoś

   27 grudnia 2019 godzina 19:46

   Kobieta nadaje się do badań psychiatrycznych bo widać gołym okiem że jest chora, natomiast Syn jest współzależny od Niej do granic możliwości. Jeśli się komuś oferuje pomoc a nie chcą to niech nie robią z SB ofiar bo nie są nimi tylko taki sposób życia wybrali.Po co sprzedawała mieszkanie w Krakowie i gdzie Córki skoro Matce tak źle?! Ja tu widzę niezaradność życiową, chorobę psychiczną i udawanie na maxa

 5. Avatar

  Ktoś

  27 grudnia 2019 godzina 20:05

  Kobieta nadaje się do badań psychiatrycznych bo widać gołym okiem że jest chora, natomiast Syn jest współzależny od Niej do granic możliwości. Jeśli się komuś oferuje pomoc a nie chcą to niech nie robią z SB ofiar bo nie są nimi tylko taki sposób życia wybrali.Po co sprzedawała mieszkanie w Krakowie i gdzie Córki skoro Matce tak źle?! Ja tu widzę niezaradność życiową, chorobę psychiczną i udawanie na maxa

 6. Avatar

  KAKI

  29 grudnia 2019 godzina 17:55

  Do Buhaha!
  Karmij się dalej tymi kłamstwami TVN-u, oglądaj tę tanią sensację dla tych co mają w głowie 1 zwój więcej od kury! I uważaj co piszesz! GOPS Trzciana jesteście wspaniali ! Ludzie mają teraz o czym plotkować ! przejdzie im to , gdy słynna UWAGA znajdzie kolejną ofiarę!- a najlepszymi ofiarami są pracujący za marne pieniądze pracownicy POMOCY SPOłECZNEJ !

  • Avatar

   GOPS

   01 stycznia 2020 godzina 20:12

   Hahaha jak nie pasuje to proszę , zmienić pracę na lepiej płatną hahaha

 7. Avatar

  iga

  04 stycznia 2020 godzina 21:16

  Powinni jej syna zabrać i oskarżyć ją , że naraża go na utratę pozbawienia życia i zdrowia i znęcanie się nad osobami niepełnosprawnymi …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra