- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Prywatny właściciel rozebrał zabytkowy dworek w Zbydniowie. Konserwator zabytków przygotowuje pismo do prokuratury

Przed prokuraturą będzie się musiał tłumaczyć nowy właściciel zabytkowego dworku w Zbydniowie w gminie Łapanów. Bez pozwolenia budowlanego i zgody konserwatora rozpoczął rozbiórkę i przebudowę XIX wiecznego dworku wpisanego do rejestru zabytków. W tej spawie służby konserwatorskie otrzymały ananimowe zawiadomienie. Kontrola potwierdziła zgłoszenie.

– W tym przypadku na pewno możemy mówić o dużym nadużyciu. Dwór został rozebrany bez koniecznego zezwolenia. W efekcie pozostały ściany obwodowe i część działowych. Nie ma natomiast dachu, stropów i posadzek. – podkreśla w rozmowie z portalem bochniazbliska.pl Paulina Obara szefowa tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Pokłosiem przeprowadzonej kontroli jest decyzja o wstrzymaniu prac. Konserwator przygotowuje też zawiadomienie do prokuratury. Właściciel dworku, a w zasadzie tego, co z niego zostało, będzie musiał przywrócić obiekt do stanu pierwotnego.

Tak dworek wyglądał przed wyburzeniem

Zabytkowy drewniany pałac położony na niezwykle malowniczym wzgórzu parkowym w miejscowości Zbydniów, w gminie Łapanów. Budynek z jasną kolumnadą przy wejściu prezentuje się magicznie wśród kwitnących wokół dywanów niezapominajek i innych kwiatów.
Chociaż pierwsze informacje o dworze w Zbydniowie pochodzą z 1764 roku, prawdopodobnie zbudowano go na przełomie XVII i XVIII wieku.

W XIV wieku dobrami zbydniowskimi władali rycerze z rodu Zbigniewskich. Z biegiem lat dwór kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Pod koniec XVI wieku zarządzały nim rody Wieruskich i Gabońskich. Dwór zniszczony został w czasie rabacji chłopskiej w 1846 roku, ale szczęśliwie budynek odbudowano. W 1855 roku posiadłość należała do rodziny Gąsiorowskich, później do Marii Popielowej, następnie do 1980 roku do rodziny Sadowskich. Pod koniec XX wieku poddano go renowacji. Dziś jest własnością prywatną państwa Laskowskich, którzy prowadza intensywne prace remontowe i konserwatorskie, niestety dworu nie można go zwiedzać.

Przepiękny drewniany, klasycystyczny dwór w kształcie prostokąta pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Budynek jest parterowy, dwutraktowy z czterokolumnowym portykiem o trójkątnym naczółku od frontu, kryty dwuspadowym dachem.

Dwór otoczony jest pięknym parkiem ze starodrzewem i aleją grabową, od frontu porośnięty jest krzewami i połaciami kwiatów. W parku urządzony został także ogród skalny. Na uwagę zasługują pomnikowe drzewa: modrzewie, lipy i dęby.

4 komentarze

4 Comments

  1. Avatar

    koneser

    27 października 2022 godzina 14:29

    Jaki cel ma zatrudnianie i opłacanie konserwatora zabytków, który nic nie robi w kwestii ratowania zabytków tylko wydaje zakazy uniemożliwiające ich ratowanie. Zamek żupny , Trudna czy Oracka itd są tego przykładem !!!

  2. Avatar

    gość

    28 października 2022 godzina 08:24

    Konserwator zabytków to taka instytucja która tylko przeszkadza ratować takie obiekty.Nie finansuje takich remontów/ bo oni nigdy kasy nie mają/ mało tego wydanie zgody na remont czy renowację i pozwolenia jest tak samo drogie jak cały ten remont.Podobna sytuacja jest z wodami polskimi ,płacimy za to że są.

  3. Avatar

    Gość P

    28 października 2022 godzina 19:55

    Uzgodnienia i pozwolenia, w tym przypadku niezbędne z właściwymi Organami.

  4. Avatar

    Anonim

    13 lutego 2024 godzina 18:52

    Jak można zrujnować tak piękny dwór!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra