- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Prezes kopalni: rozmowy z zarządem spółki uzdrowisko były na takim stopniu uogólnienia, że nie można na ich podstawie sformułować szczegółów współpracy

- REKLAMA -

Z Maciejem Kuszlikiem, prezesem Kopali Soli w Bochni rozmawia Małgorzata Więcek-Cebula

Zbigniew Urban zapowiada wznowienie działalności Uzdrowiska Kopalni Soli w Bochni. Co pan na to?
Większościowy udziałowiec, współwłaściciel i do niedawna Prezes Zarządu spółki Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia jak na razie skutecznie doprowadził do zamknięcia działalności leczniczo-uzdrowiskowej, a spółkę uzdrowisko do wielkich finansowych problemów.  Rozmowy, co do ewentualnego wznowienia tej działalności przez kopalnię ograniczały się do propozycji dzierżawy kompleksu gabinetów zabiegowych zlokalizowanych na parterze Hotelu Sutoris.  Jednak ponowne uruchomienie tych obiektów związane jest ze sporymi nakładami inwestycyjnymi oraz organizacyjnymi.

Czy są w tej sprawie są prowadzone rozmowy?
Niejednokrotnie, współwłaściciel spółki uzdrowisko wspominał o rozmowach z potencjalnymi inwestorami zainteresowanymi modernizacją całego kompleksu tj. hotelu z gabinetami i restauracją oraz o wznowieniu działalności w oparciu o pobyty pod ziemi. Jednak w efekcie tych rozmów o szczegółach, których kopalnia nie była informowana, nikt nigdy do kopalni nie zgłosił się z zapytaniem czy też z ofertą udziału w prowadzeniu jakichkolwiek działalności, które mogłyby stanowić podstawę opracowania planu konkretnych działań.   W przypadku przedstawienia przez obecny zarząd spółki uzdrowisko konkretnych planów wznowienia działalności leczniczo-uzdrowiskowej na bazie powierzchniowej infrastruktury przy szybie Sutoris, kopalnia z pewnością przedstawi możliwości udostępnienia niezbędnej dla tej działalności przestrzeni podziemnej. Dotychczasowe rozmowy z zarządem spółki uzdrowisko były na takim stopniu uogólnienia, że nie można na ich podstawie sformułować szczegółów współpracy.

A dlaczego kopalnia sama nie uruchomi działalności  uzdrowiskowej. Przecież może pozyskać fundusze na leczniczą działalność po covidową?
Wiem, że coraz więcej ośrodków sanatoryjnych oferuje prowadzenie rehabilitacji dla pacjentów po covidowych. Dla prowadzenia kompleksowej działalności leczniczej kopalnia nie posiada wystarczającej infrastruktury oraz odpowiedniego personelu.  Ponadto trwające od początku pandemii prace remontowe w głównych wyrobiskach kopalni wykluczają na chwilę obecną możliwość udostępnienia odpowiednich pomieszczeń dla prowadzenia terapii oddechowo-ruchowej.

Co takiego robi się teraz pod ziemią?
Czas pandemii jest wykorzystywany na lepsze przygotowanie do przyjęcia turystów w przyszłości. Aktualnie w kopalni prowadzone są prace związane z wymianą obudowy górniczej na trasie turystycznej na poziomie August, celem utrzymania wysokich standardów bezpieczeństwa. Prowadzone są prace zabezpieczające zabytkowej pochylni (upadowej) do Komory Ważyn, wykonywana jest jej kompleksowa przebudowa. Trwają różnego rodzaju prace konserwatorskie obejmujące wiele wyrobisk zabytkowych w całej kopalni.

A nowa trasa turystyczna…
Prace związane z realizacją projektu pn.„Wprowadzenie unikatowej oferty kulturalno– edukacyjnej na udostępnionej trasie turystycznej w Kopalni Soli „Bochnia” – Obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO” obejmują: remont schodów w szybie Sutoris, tworzenie nowej, multimedialnej trasy turystycznej w najstarszej części kopalni, stałej wystawy, remont i modernizację komory Kołdras i zmianę jej funkcji na cele kulturowo-edukacyjne. Do końca 2020 roku wyremontowane zostały schody w szybie Sutoris, umożliwiające bezpieczne zejście z powierzchni na poz. Danielowiec. W 80 procentach wykonane zostały roboty górnicze na poz. Wernier, którędy będzie przebiegać odcinek nowej trasy prowadzący do tzw. świecących halitów oraz praktycznie zakończone zostały górnicze roboty w komorze Kołdras. Wykonany został także szczegółowy projekt nowej trasy turystycznej (stałej wystawy) oraz projekt prac adaptacyjnych i wykończeniowych w komorze Kołdras .

Na jakim etapie jest budowa trasy?
Stan zaawansowania prac pod względem finansowym wynosi ok 50 procent. Wielkość nakładów na realizację całego projektu to 11,8 mln zł, w tym koszty kwalifikowane to 9,6 mln, a dotacja z POIiŚ – 8,1 mln zł. Według aktualnego harmonogramu do wydatkowania pozostało 6,0 mln zł całkowitych kosztów projektu. Pozostałe do wykonania prace to przede wszystkim wykonanie stanowisk stałej wystawy oraz prace instalacyjne i wykończeniowe w komorze Kołdras.

Kiedy więc otwarcie?
Pierwotny termin zakończenia realizacji projektu z końca roku 2020 został przesunięty na koniec roku 2021. Powodem opóźnienia jest obecna sytuacja pandemii i spadek przychodów z działalności turystycznej. Koszty w wysokości 15 procent przedsięwzięcia stanowią tzw. udział własny, który kopalnia pokrywała z zysków z dzielności turystycznej. Zakończenie prac jest przewidziane na grudzień 2021 roku, lecz może to jeszcze ulec zmianie. Otwarcie nowej trasy przy najbardziej optymistycznym wariancie jest planowane na początek 2022 roku

Czy już wiadomo, jakie straty wygenerowało zamknięcie żupy?
Nie mam jeszcze dokładnych danych finansowych za cały zeszły rok, ale spadek frekwencji w 2020 roku o przeszło 72 procent w stosunku do roku 2019 będzie skutkował bardzo poważnymi stratami finansowymi. Kopalnia wystąpiła i otrzymała pomoc w ramach Tarczy finansowej 2.0 z Polskiego Funduszu Rozwoju.

Na sam koniec zapytam jeszcze o sprawę poruszaną na portalu BochniazBliska.pl: czy emeryci z Kopalni Soli w Bochni dostali ekwiwalent, którego wypłata została wstrzymana?
Dzięki długotrwałym staraniom udało się uzyskać dodatkowe środki pieniężne z budżetu państwa. Mogły one być wydatkowane tylko zgodnie z zapisami ustawy o dotacji dla niektórych podmiotów, czyli również na wypłatę deputatu węglowego. Część z tych środków została przeznaczona na wypłatę zawieszonego ekwiwalentu

* wywiad autoryzowany.

29 komentarzy

29 Comments

 1. Avatar

  Ja

  03 lutego 2021 godzina 13:17

  K. to klamca i łgacz!

 2. Avatar

  Sąsiad

  03 lutego 2021 godzina 14:25

  Ten pan powinien stanąć przed sądem za to co robi albo CBA powinno się nim zająć i tą całą kopalnią. Pralnia pieniędzy, pochłania miliony a tam dalej pracują jak w średniowieczu. Jak widziałem umowy górników z kopalni soli Bochnia, to zastanawiałem się jak to jest możliwe że w państwowej firmie górnik ma 1300zl na umowie o pracę, gdzie najnisza krajowa w 2021 roku to 2800zl brutt. Oszust wlicza im wszystkie dodatki aby na koncie mogli mieć te 2200zl. Tylko wedle prawa powinni mieć to na umowie a nie na koncie. Zabrał węgiel emerytom po czym oddał za pół roku… Po co to było? Tak jak mówię pralnia pieniędzy. Niech Pan Maciek powie nam jak się mieszka w zakładowym mieszkaniu, a jego całą kamienica stoi pusta.. Pan zapomniał chyba że Bochnia to nie Kraków.

  • Avatar

   Ciekawski

   03 lutego 2021 godzina 15:09

   Tak żeś ruszył z pracami na kopalni że w tym roku już 2 wypadki były ale o tym Maciuś już nic nie powiesz, proponuję Pani aby się bliżej przyjrzeć tej kopani. Mógł by być z tego ciekawy artykuł

  • Avatar

   Xdxxx

   03 lutego 2021 godzina 16:18

   Prosze się przyjzec oddzialowi Gorniczemu sztygarow więcej jak gornikow

   • Avatar

    Paul

    04 lutego 2021 godzina 08:49

    Jakie propozycje-wnioski przedkłada Spółka Uzdrowiska…do zmiany punktowej MPZP dla obszaru przy obiektach K.Soli ul.Campi…

    • Avatar

     Basia

     04 lutego 2021 godzina 16:20

     Ustawowe odcięcie Paula vel GoscP od internetu

     • Avatar

      obserwator

      04 lutego 2021 godzina 21:13

      generalizujecie i wszystkich wrzucacie do jednego worka. Są tam też ludzie inteligentni którym zależy na dobru kopalni, nieliczni ale są, inna sprawa że mało kto się z nimi liczy. Nie ma też większego znaczeni że zatrudnia się „kolegów” do momentu aż koledzy maja odpowiednie kwalifikacje – jak nie to kucharz staje się elektrykiem a kasjerka kierownikiem z czym do czego.
      Ale to wszystkich dotyczy, przewodnicy szkolą się przez kilka dni a ich wykładowca jest inny przewodnik – ani pedagog ani historyk, dlaczego zrezygnowano z kompetentnych wykładowców? Kończy się jak się kończy, poza z góry ustalonym wyuczonym tekstem przewodnik nie jest w stanie opowiedzieć nic więcej. Przewodnik powinien być wizytówka tego miejsca.. ale w kopalni są jedynie wyrobnicy, ci dla których kopalnia była pasja dawno zostali pożegnani.
      To samo dotyczy tzw kierownictwa przyjść o 6 wyjść o 14 robić tak żeby się nie narobić, a przykład na dół idzie z góry, ot taki klimat.
      Poza tym brud kurz, zero soli w kopalni soli..

    • Avatar

     Małgorzata

     04 lutego 2021 godzina 20:30

     Proszę przyjrzeć się wszystkim przekrętom w kopalni, począwszy od najniższego szczebla zarządu po najwyższy.
     Będzie o czym pisać

  • Avatar

   Sąsiadka

   03 lutego 2021 godzina 20:40

   Sąsiad cała prawda :/

 3. Avatar

  Igor

  03 lutego 2021 godzina 17:15

  Pani Malgorzato prosimy o sprawdzenie przekretow na kopalni napewno wyjdzie super artykuł głównie oddzial gorniczy i tuszowania różnych spraw w szczegolnosci wypadków ……zal pl zamknac podsadzic

 4. Avatar

  Mmmmmm

  03 lutego 2021 godzina 17:27

  Prosimy niech ktos sie zajmie tym.syfem kopalnia o wszystkim.pani pisze a czemu nie zainteresujecie sie kopalnia przekretami na miliony zlotych tam juz niema zadnych komór zadnej likwidacji zamknąć to a nie pieniadze marnowac podatnikow na ten syf

 5. Avatar

  Emeryt

  03 lutego 2021 godzina 22:23

  Po co wogóle prezes rozmawia z tym Panem? Zapomnieliście do jakiego kryzysu doprowadził kopalnie pan z uzdrowiska. Rok temu albo dwa trąbiono że uzdrowisko zadłużone,sama kopalnia w mediach odcinała się od uzdrowiska. Komornik siadł na hotel sutori ogólnie totalna katastrofa. Pola obok szybu Campi też są Pana z uzdrowiska i budynki tam stające również są jego… A jaki cudem a takim że kopania mu je podarowała a on doprowadził ją na totalne dno. Te młode gnoje co teraz tam rządzące nie widziały co tam się działo za panowanie wasc Pana ur.. Bana. A teraz prezes prowadzi z nim rozmowy śmiech. I co znów podatnicy mają utrzymywać prywatne spółki? Przecież ta kopalnia nigdy prze nigdy nie będzie wstanie się sama utrzymać. Mam nadzieję że to się kiedyś skończy, kopania zostanie ładnie podsadzona a te pasi brzuchy wylecą z hukiem.

  • Avatar

   Ziutek

   04 lutego 2021 godzina 21:17

   Przepraszam Pana ale to Kopalnia rękami miłościwie nam wciąż panującego doprowadziła Uzdrowisko do ruiny. Obecali nam kokosy jak przejdziemy do kopalni i co g…wno. Teraz powinni za to odpowiedzieć Ci co taką decyzję podjęli. Proszę zrobic zestawienie ile Kopalnia zarabiała jak było uzdrowsko a ile jak je doprowadzili do upadku. Kopalnia zabrała turystów i pracowników i ci pracownicy zjedli zysk Kopalni z turystów. TYLe w temacie. Pani redaktor prosze porównać DOCHODY!!! kopalni z Turystyki np z 2013 r i Dochody z 2018 ? oczy Pani wyjdą ba wierzch. Dojna krowe zarżnęli. a przy tym pół miasta poszło z torbami. ale kogo to obchodzi. Piszecie ze Urban to Urban tamto ale teraz większość pracowników Kopalni mówi Urban wróć!!! bo to co z nami robią to kpina.

 6. Avatar

  Sąsiad

  04 lutego 2021 godzina 07:50

  Nie tylko na górniczym wypadki. Ostatnio sygnalista miał poważny. No ale jak główny inżynier ma 70 lat i dalej zadzi to czemu się dziwić. Czas na zmiany wkoncu!!!!!

 7. Avatar

  Cała Prawda

  04 lutego 2021 godzina 10:55

  Już dawno powinni zamknąć i zasypać ten burdel. To co tam się dzieje to jest smiech na sali.. Ludzie na sztucznych stanowiskach,Przyjmowanie po rodzinie albo bo to kolega. Już nie wspomnę o przekretach jakie tam się robi byle żeby tylko osoby które są przydupasami lub w cieplutkim biurze miały jak najwięcej.. Zwykły pracownik się tam nie liczy! Ba, jeszcze zabiorą żebyś nie miał za dobrze… Rojek wszystko zapoczątkował A Kuszlik skończy. Pracownik ma tyrać a i tak więcej nie dostanie.. Zakład zamknąć A cała ta mafie za kraty.

 8. Avatar

  Pawel

  04 lutego 2021 godzina 17:26

  Tak tak tylko rozmowy, nie mamy pomieszczeń nie mamy personelu… A uzdrowisko da wam to za darmo? Jasne że nie ale da wam możliwość wystawienia zawyzonych faktor, matactwa w rachunkach i wypicia z budżetu państwa większych pieniędzy. Nie sądzę aby zatrudniony nowy personel był tańszy niż personel uzdrowiska, a rzekomo przystosowany do tego hotel nadaje się tylko do remontu, ale wedlog prezesa to nadal lepszy sposób wyremontować i rozkręcić uzdrowisku biznes a ono na nowo kopnie nas w dupe po jakimś czasie

 9. Avatar

  A to heca

  04 lutego 2021 godzina 19:30

  Przekręty i tyle, Może ktoś się zainteresuje kogo przyjął do pracy nowy prezes? Jak są obsadzane stanowiska? Co wyprawia ” kierowniczka” w kopalni brud syf. Wielkie damy z biura nawet kwiatków nie podlewaly przez pandemie chociaż tam siedzą codziennie. Co zrobili z przewodnikami? Ten syf co narobili naprawić się już nie da.

  • Avatar

   Skarbnik

   04 lutego 2021 godzina 19:54

   Danusiu to Ty?

   • Avatar

    D

    05 lutego 2021 godzina 07:18

    Nie, Gośka nie ja 🙂 Ale czytam sobie. U Ciebie widzę bez zmian? z logicznym myśleniem wciąż nie po drodze… 🙂

    • Avatar

     Sasin

     05 lutego 2021 godzina 12:22

     Z Państwowej spółki uczyniono prywatny folwark!
     Pokłosie wieloletnich zaniedbań!!!
     Szkoda tylko ,że Pan Maciej dał się wciągnąć grę w której i tak będzie przegranym.

     • Avatar

      Ha ha

      05 lutego 2021 godzina 22:19

      Śmiech na sali kolejny dupolizcabiedna kierowniczka kółeczko wzajemnej adoracji a raczej kłębowisko żmij…

    • Avatar

     Stivi łej

     05 lutego 2021 godzina 15:54

     Odczepcie się od biura i kierowniczki. Jedyna kompetentna i uczciwa osoba w tej firmie.

 10. Avatar

  danusio

  04 lutego 2021 godzina 21:07

  Główny się trzepie jakby miał dobrze po 90-ce

 11. Avatar

  on

  04 lutego 2021 godzina 21:25

  🙂

 12. Avatar

  Obserwator

  04 lutego 2021 godzina 22:51

  A jak okna raz przyjechały na kopalnie bo jeden z kierowników zapomniał zaznaczyć że to do niego do domu miało być. Były prezes pan Zie..ba trzymany na co? Jego zarobki są na równi z prezesem a angarz dyrektora turystyki który nigdy nie istniał został specjalnie stworzony dla niego. Dodatkowo kierownik turystki, kierówniczka… Haha to są jakieś żarty czekam na finał tej całej maskarady bo to już za daleko zaszło aby tak zerować na państwowym zakładzie pracy. Pracownicy fizyczni są tam niczym dla kadry kierowniczej.

  • Avatar

   Szybowy

   05 lutego 2021 godzina 11:14

   Z oknami tak było – byłem świadkiem 🙂

 13. Avatar

  Al

  04 lutego 2021 godzina 23:22

  Danusio … on głównie trzepie kase !!!

 14. Avatar

  Górnik

  05 lutego 2021 godzina 10:20

  Niestety jasnie pan klamie wystarczy sprawdzić dokumenty jakie wpywaja do kopalni. Listy intencyjne i umowy. Kopalnia nie chce współpracować z uzdrowiskiem i tyle. Boja sie tylko ze jako udzialowiec ktos poda ich do sadu o dzialanie na szkode spółki. Tyle w temacie. Stop propagandy.

 15. Avatar

  Lepper(cyt.)

  05 lutego 2021 godzina 23:16

  Wy ludziom już nie dawajcie, wy im tylko przestańcie zabierać !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra