W UM w Brzesku została podpisana umowa dotycząca termomodernizacji przylegających do siebie budynków Szkoły Podstawowej i Domu Kultury w Sterkowcu. Dokument parafowali burmistrz Brzeska Tomasz Latocha przy kontrasygnacie skarbnik Gminy Brzesko Celiny Łanochy oraz Bogdan Gajek, przedstawiciel głównych wykonawców.
Koszt zadania pod nazwą „Modernizacja energetyczna dwóch budynków użyteczności publicznej w Sterkowcu” realizowany będzie przy dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Prace rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu, a ich zakończenie nastąpić ma w grudniu br.
Roboty budowlane zostaną zorganizowane w sposób niekolidujący z pracą placówek, gwarantujący bezpieczeństwo użytkowania obiektu przez cały czas trwania inwestycji. Wykonawca ma obowiązek ewentualne uciążliwości redukować do minimum. Wszystkie prace mogące spowodować utrudnienia w funkcjonowaniu Szkoły lub Domu Kultury będą wcześniej uzgadniane z dyrekcją szkoły i administratorem Domu Kultury.
Zakres zaplanowanych prac obejmuje między innymi docieplenie ścian zewnętrznych i w piwnicach oraz stropu nad poddaszem, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, obróbek blacharskich oraz urządzeń kotłowni i instalacji c.o., a także montaż instalacji fotowoltaicznej. Łączny koszt inwestycji wyniesie 2,4 miliona złotych.
Trzy lata inwestycji
Będzie to kolejna inwestycja podjęta przez brzeski samorząd w ostatnich trzech latach, mająca istotny wpływ na poprawę warunków nauki w miejscowej szkole.
Pierwszym z tych zadań była budowa nowego boiska szkolnego ze sztuczną nawierzchnią. Oficjalnie otwarte 1 października 2020 roku powstało w miejsce starego obiektu o naturalnym podłożu. W pierwszej kolejności korzystają z niego uczniowie, a w miarę możliwości i wolnego czasu także inni mieszkańcy Sterkowca.
We wrześniu 2021 roku szkolna świetlica i biblioteka, na podstawie decyzji burmistrza Brzeska Tomasza Latochy, zostały przeniesione do pomieszczeń przylegającego do budynku szkolnego Domu Kultury. Równolegle przeprowadzony został remont szkolnej stołówki. Pół roku później, w lutym 2022 roku, w celu poprawy bezpieczeństwa i ułatwienia komunikacji w styczniu br. przeprowadzono szybki remont, w wyniku którego powstało bezpośrednie przejście łączące obie placówki, które od tej pory funkcjonują niejako w jednym budynku.
W tym samym 2022 roku przeprowadzono wymianę całości dachowego poszycia przykrywającego budynek Domu Kultury. Inwestycja była jednym z pilnych zadań ujętych w harmonogramie wakacyjnych remontów placówek oświatowych. Po kilku miesiącach zmodernizowany został plac przed tym budynkiem. Stara popękana nawierzchnia została zastąpiona kostką brukową. Odnowione zostały też pomieszczenia, w tym główna sala, w której organizowane są imprezy kulturalne, spotkania, zebrania i inne wydarzenia integrujące lokalne środowisko.