- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Mówili o finansowaniu kopalni, ale też budowie ZOL i kolejnych etapach łącznika autostradowego w Bochni – WIDEO, ZDJĘCIA

- REKLAMA -

W piątek wieczorem Sejm przyjął ustawę zabezpieczającą finansowanie Kopalni Soli w Bochni i Kopalni Soli w Wieliczce. Dziś w bocheńskiej żupie odbyła się konferencja prasowa, podczas której poinformowano o dotacji dla kopalni. Były też informacje o innych, ważnych dla Bochni inwestycjach.

W spotkaniu zorganizowanym w Kopalni Soli w Bochni uczestniczyli: Maciej Kuszlik, prezes żupy, Wiesław Krajewski poseł i członek sejmowej komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju, prof. Włodzimierz Bernacki senator i wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, Piotr Dziurdzia radny Sejmiku Małopolskiego oraz Mariusz Zając radny powiatowy.

– Chcieliśmy pokazać, że polski rząd oprócz walki z pandemią pamięta o tych inwestycjach i instytucjach, które na tę opiekę zasługują. Ustawa przyjęta w piątek w najbliższych siedmiu latach zapewnia dla Kopalni Soli w Bochni co najmniej 173 mln złotych – podkreślał poseł Wiesław Krajewski.

Dokument musi przejść jeszcze przez Senat. Trafi tam najprawdopodobniej w połowie grudnia. Prof. Bernacki liczy, że senatorowie z Małopolski, bez względu na przynależność partyjną, poprą ustawę.

Podczas konferencji senator Bernacki przypomniał o obietnicy wsparcia budowy ZOL w Bochni, a radny Rady Powiatu Bocheńskiego Mariusz Zając zwrócił uwagę, że to radni PiS z poprzedniej kadencji wyszli z propozycją budowy tego zakładu.

Piotr Dziurdzia, radny Sejmiku Małopolskiego podkreślił, z kolei, że Bochnia obecnie korzysta z dużego dofinansowania na rewitalizację centrum miasta.

-Liczę, że działania podjęte przez Sejm pozwolą komfortowo realizować zakres prac przewidzianych w kopalni. Mam nadzieję, że „kopalnia wróci do miasta”, czyli turyści odwiedzający żupę będą mogli korzystać też z odnowionego centrum – podkreślał Piotr Dziurdzia.

Radny poinformował, również iż w Samorządzie Województwa Małopolskiego podejmowane są intensywne działania związane z planowaną budową drugiego etapu łącznika autostradowego, a w przyszłym roku rozpoczną się działania związane z trzecim etapem tego łącznika.

4 komentarze

4 Comments

 1. Powiatowy

  30 listopada 2020 godzina 15:24

  Budowa ZOL to inicjatywa byłego starosty LW.

  • paul

   30 listopada 2020 godzina 22:20

   Jeżeli to inicjatywy Ludwika to się pytam czemu jej nie zrealizował jak był Starostą. Przecież był 3 kadencje. Miał czas.Nie pisz głupot.

  • Robert

   30 listopada 2020 godzina 22:21

   Legi Warszawa? Inicjatywa wyszła z PiSu ale jakie to ma znaczenie. Ważne żeby ten ZOL powstał.

 2. paul

  30 listopada 2020 godzina 22:20

  Jeżeli to inicjatywy Ludwika to się pytam czemu jej nie zrealizował jak był Starostą. Przecież był 3 kadencje. Miał czas.Nie pisz głupot.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra