- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Obecna forma Rynku zawiera wiele błędów w zakresie estetyki i funkcjonalności – podkreśla architekt Adam Kobiela

- REKLAMA -

Do naszej redakcji wpłynęło dziś oświadczenie architekta Adama Kobieli w sprawie bocheńskiego Rynku. Jego zdaniem „Należy pilnie przeanalizować krytyczne uwagi  mieszkańców i próbować naprawić to, co na obecnym etapie prac możliwe jest do naprawy”.

Oświadczenie

W związku z dyskusją medialną na temat rewitalizacji bocheńskiego Rynku informuję wszystkich zainteresowanych estetyką i funkcjonalnością naszego miasta, że w początkowym stadium uzgadniania założeń do projektu rewitalizacji Miasta Bochni brałem udział w zespole doradczym. Moje porady dotyczyły przywrócenia historycznej formy Rynku –  takiej jaka przetrwała od średniowiecza do czasów przebudowy w latach 1962 -1964.  


Z urzędu Miasta dostałem jednoznaczną propozycję abym wyłączył się z prac komisji opiniującej, ponieważ w tamtym czasie prowadziłem badania architektoniczne budynku Zamku Żupnego i mogę się spotkać z zarzutem, że nie powinienem się wypowiadać we wszystkich sprawach historycznych Bochni. Wobec powyższego złożyłem rezygnację z udziału w pracach komisji doradczej. To, co się działo w ramach projektu nie było ze mną konsultowane.

Nie wiem czy powstała ostateczna wersja wizualizacji komputerowej Rynku, która  winna stanowić integralną część dokumentacji budowlanej.   W lokalnych mediach zamieszczono jedynie koncepcję widokową , która ma niewiele wspólnego z efektem, który możemy oglądać w rzeczywistości. A przecież  chodziło  o zapewnienie na najbliższe dziesiątki lat najlepszego rozwiązania urbanistyczno- architektonicznego  centrum Bochni .


Nie wiem kto pełni funkcje nadzoru architektonicznego nad prowadzonymi robotami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami powinna to być osoba  posiadającą uprawnienia architektoniczne bez ograniczeń i posiadająca stosowne dokumenty potwierdzające doświadczenie w nadzorowaniu prac na  obiektach zabytkowych, jakim niewątpliwie jest Rynek  bocheński.

Należy ujawnić kto tę funkcję pełni i pod jej adresem składać zapytania i wątpliwości. Moim zdaniem obecna forma Rynku  zawiera wiele błędów w zakresie  estetyki i funkcjonalności (np. bariery architektoniczne dla niepełnosprawnych). Należy pilnie przeanalizować krytyczne uwagi  mieszkańców i próbować naprawić to co na obecnym etapie prac możliwe jest do naprawy.

Z poważaniem 
Adam Kobiela 

4 komentarze

4 Comments

 1. bratek

  13 marca 2021 godzina 22:35

  Najwyższa pora, aby ktoś odpowiedział karnie za niedopełnienie obowiązków urzędniczych , co skutkuje ponad rocznym opóźnieniem zakończenia prac i podrożeniem inwestycji z 21 mln na 23 mln zł a więc o 2 miliony złotych !!!!!!!!

  • Steeeeeeefaaaaaaan

   14 marca 2021 godzina 09:56

   Za takie pieniądze można było odbudować (!) ratusz, ale SK wolał wymienić kostkę na granit i duże drzewa na małe drzewa.

   • emeryt

    15 marca 2021 godzina 22:34

    Taka duża patelnia bez drzew ,bez miejsca pod kwiaty A przepraszam są już posadzone drzewka ale nie wien czy będą mogły rosnąć otoczone kamieniami z małym dostępem do wody

 2. Zając

  15 marca 2021 godzina 10:15

  Odnośnie argumentu Magistratu, że „przecież były konsultacje”:

  Zagaił Niedźwiedź swojego sąsiada Zajączka:
  – Czy mógłbym się panu wys*ać na wycieraczkę?
  – Ale no co pan! Jak pan śmie i w ogóle co to za pytanie?!
  Historia powtarza się codziennie tak długo jak wypada ciągnąc temat.
  W końcu Zajączek z rana znajduje na owej wycieraczce kupę. Pędzi do Niedźwiedzia, no bo któż by inny odwalił mu taki numer.
  – Niedźwiedziu, co robi ta kupa na mojej wycieraczce!?
  – Zajączku! Ale w czym problem?! Konsultacje społeczne były? Były!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra