PRZEPROSINY:
Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.

- REKLAMA -
- REKLAMA -
Artykuł partnerski

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków refundowanych

- REKLAMA -

Wpisano na nią między innymi nusinersen, jedyny zarejestrowany lek stosowany u chorych na rdzeniowy zanik mięśni, wenetoklaks wykorzystywany przy leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej oraz atezolizumab dla chorych z płaskonabłonkowym i niepłaskonabłonkowym rakiem płuca.

– Lista jest systematycznie aktualizowana. Odświeżając ją wsłuchujemy się w to, co mówią pacjenci, te wskazówki są bardzo cenne – tłumaczy Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

Od 1 stycznia na liście leków refundowanych znalazł się między innymi lek Spinraza (nusinersen).
-Dzięki temu bezpłatny dostęp do niego uzyskają wszyscy polscy pacjenci chorzy (głównie dzieci) na rdzeniowy zanik mięśni. Szacujemy, że będzie to około 700 osób. To drogi lek, bo roczna terapia jednego pacjenta kosztuje około 1,5 mln złotych. Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie tego leku jednak, by ulżyć wszystkim, którzy cierpią na to schorzenie – dodaje Józefa Szczurek-Żelazko. Ten lek gwarantuje, ze dzieci dotknięte tą  genetyczną chorobą mają szanse na prawidłowy rozwój. Nieleczona choroba kończy się śmiercią lub ciężkim kalectwem .

Decydując się na refundację tego leku, Polska dołączyła do grona 22 krajów europejskich, które na taki krok się zdecydowały już wcześniej.
– My zdecydowaliśmy się na refundację całkowitą, natomiast w niektórych państwach lek jest refundowany z ograniczeniami wiekowymi, a w kilku innych jest dostępny tylko na podstawie indywidualnych decyzji refundacyjnych – mówi Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

Nowa lista leków refundowanych zawiera także specyfiki dla pacjentów onkologicznych. A dokładnie cierpiących na raka płuca.

Tecentriq (atezolizumab) wchodzi na listę refundacyjną w ramach istniejącego programu lekowego: „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca” i zostanie udostępniony jako nowa opcja terapeutyczna dla pacjentów w drugiej linii leczenia raka płuca o typie płaskonabłonkowym oraz rakiem płuca o typie innym niż płaskonabłonkowy.

W przypadku chorych na raka płuca w nowej liście refundacyjnej Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na rozszerzenie populację pacjentów, dla których dostępny będzie lek Xalkori (crizotinibum).
W ramach nowego programu lekowego „Leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej wenetoklaksem” refundacją został objęty też Venclyxto (Venetoclaxum).

Zmiany na liście refundacyjnej dotyczą także cen. Dla 1371 produktów leczniczych wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu nawet  o  1836 zł. Dla 2382 produktów leczniczych obniżono ceny detaliczne do ok.  84,94 zł. 

Ministerstwo Zdrowia z roku na rok rozszerza listę leków refundowanych , zwiększając dostęp pacjentów  do nowoczesnych terapii.

Pełny wykaz leków refundowanych znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia: www.gov.pl/web/zdrowie

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra