- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Mieszkańcy Jasienia skarżą się na utrudniony dostęp do budynku wiejskiego. Prezes OSP: Nie ma żadnego problemu!

- REKLAMA -

W zlokalizowanym w centrum Jasienia budynku starsi mieszkańcy chcieliby się spotykać. Nie mogą – bo jak zapewniają – dostęp do obiektu jest ograniczony przez prezesa miejscowej OSP i radnego RM w Brzesku. Leszek Klimek zaprzecza. – To bzdury, nigdy nie było problemu z dostępem do lokalu. Wszystko jednak musi się opierać na pewnych zasadach, a te, nie wszystkim się podobająmówi.

W części budynku przy ulicy Ks. Mazurkiewicza mieści się remiza OSP w Jasieniu. Administrację obiektu w 2016 roku ówczesny burmistrz Brzeska powierzył prezesowi OSP w Jasieniu. Umowa została podpisana na 24 lata (!), czyli ma obowiązywać do 2040 roku. Dość ogólny dokument wymaga jednak pilnego doprecyzowania, aby nie dochodziło do niejasnych sytuacji. Leży to w interesie wszystkich mieszkańców Jasienia. W tej chwili bowiem zdarzają się niepotrzebne nieporozumienia.

– Udostępnienie obiektu zależy tak naprawdę od humoru prezesa OSP w Jasieniu. Czasem zgodzi się na spotkanie, a czasem nie. Co ciekawe, nie podając przy tym żadnego konkretnego powodu – mówi Ewa Pilch z Jasienia.

W podobnym tonie o dostępności do obiektu wypowiada się Monika Rożek, członek Zarządu KGW „Pozytywnie Zakręceni”.

– Zdarzało się, że umówione i zaplanowane spotkanie musiałyśmy odwoływać w ostatniej chwili, bo prezes OSP, bez podania powodu poinformował nas, że budynku nam nie otworzy – podkreśla mieszkanka Jasienia.

Podobnych sytuacji było więcej. Radny i sołtys Jasienia Zbigniew Łanocha zwraca uwagę, że ostatnio nie udostępniono mu budynku, by mógł spotkać się z mieszkańcami i porozmawiać o ważnych dla Jasienia sprawach. Były też problemy, by dyżur radnego (w każdy ostatni poniedziałek miesiąca) odbył się w budynku. Do tej pory powinien mieć dziewięć takich spotkań, odbyła się tylko połowa.

– Podobny problem miała poprzednia sołtys, którą do budynku nie wpuszczono na jej dyżur. A tak przecież nie może być! Chodzi o dostępność do obiektu, który został wybudowany z myślą o mieszkańcach i dla nich – przypomina radny.

Prezesowi OSP mieszkańcy wytykają także, że podnajmuje obiekt na prywatne, imprezy jak choćby „osiemnastki”, czerpiąc z tego zysk, mimo, że nie powinien tego robić w myśl obowiązującej ciągle jeszcze umowy (par. 6).

Leszek Klimek, który zawiaduje obiektem przekonuje, że przez wiele lat nie było problemów z korzystaniem z budynku. Odbywały się w nim spotkania, imprezy okolicznościowe dla starszych i młodszych mieszkańców. Jego zdaniem problemy pojawiły się dopiero niedawno, razem z niewielką grupą mieszkańców.

– Te ich zarzuty to jednak wyssane z palca bzdury. Jeśli ktoś chce skorzystać z obiektu, może to zrobić. Nigdy nie było z tym problemu. Musi się to jednak odbywać na jakiś zasadach, ktoś musi brać odpowiedzialność za to – podkreśla.

Nie zgadza się też z zarzutem radnego Zbigniewa Łanochy.

– Tylko w tym roku pięć razy korzystał z budynku, nie było żadnych problemów – podkreśla.

Nie przypomina sobie także, by kiedykolwiek odmawiał udostępnienia pomieszczeń Monice Rożek. Problem jego zdaniem leży gdzie indziej, otóż obiekt faktycznie ma charakter komunalny, ale już jego wyposażenie nie.

-Meble zakupili strażacy z pieniędzy, które otrzymywali. Mogli je wydać na coś innego zdecydowali, że zagospodarują ten budynek. Nie wiem, dlaczego mamy to komuś udostępniać – podkreśla.

Prezes przyznaje, że obiekt podnajmował dla okolicznościowe wydarzenia. Nie pamięta jednak dokładnie ile zarobił. Przekonuje, że uzyskane z tego tytułu pieniądze przeznaczył na zakup …mioteł.

Problem budynku przy ulicy Ks. Mazurkiewicza został poruszony podczas ostatniego zebrania wiejskiego. Kilkadziesiąt osób, które uczestniczyło w spotkaniu opowiedziało się za oddaniem obiektu mieszkańcom. Tylko trzy osoby głosowały przeciw, w tym prezes OSP.

Rozwiązaniem problemu być może będzie wprowadzenie nowej umowy i regulaminu korzystania z obiektu, a także wskazanie nowego administratora.

– Może powinien to być ktoś spoza straży, dla przejrzystości. Nad dokumentem, który ureguluje te kwestie pracuje obecnie sekretarz urzędu. Dokument będzie gotowy niebawem – zapewnia Tomasz Latocha, burmistrz Brzeska.

Do sprawy będziemy wracać.

24 komentarze

24 Comments

 1. Anonim

  20 października 2021 godzina 11:54

  A to dobre zakup motel pewnie Pan K..lata po Jasieniu

  • Anonim

   25 października 2021 godzina 21:58

   Czy tak wypowiada się człowiek piastujący urząd radnego…zakup miotem.. sam z siebie wystawia na posmiewisko

 2. Rekin

  20 października 2021 godzina 19:51

  Uważam że wszystko to co dzieje się wokół straży to prywatna zemsta na dawnym sołtysie.dlaczego nic innego nie dzieje się we wsi tylko jest jeden temat.Nie ma nic więcej do zrobienia!!! dlaczego nikt nie pyta gdzie są pieniądze z pikników KGW, kto ich rozliczy!!!!???

  • Jasień

   21 października 2021 godzina 09:21

   Dokładnie też tak uważam.
   Nienawiść pogania nienawiścią..
   Starzy, a tacy głupi..
   Jedno, nie lepsze od drugiego!!

   • Jasieniok

    21 października 2021 godzina 14:10

    Klimek to komuch.
    Zakupil miotły?
    Niech powie ile i gdzie i zobaczymy ile zarobił.
    W dawnych czasach taki gagatek, zostalby przywiozany do słupa w centrum wsi, i wychłostany.
    A teraz? No cóż…

    • Stefan

     21 października 2021 godzina 16:18

     Już była taka co policję nasłała żeby skontrolowali.
     A Ty myślisz, że flotę w strażach za co się kupuję?
     Przy dofinansowaniu trzeba mieć wkład własny. Kto się choć trochę zna w temacie to wie o co chodzi.

    • Czytelnik

     21 października 2021 godzina 16:36

     Zbierajac pieniadze za imprezy powinny byc kwity… mieszkancy na prozbe powinni miec do nich wglad. Jakiekolwiek spotkania ktore byly do tej pory organizowane powinny byc spisywane w ksiedze z podpisami wiec sadze ze z nich powinno sie zaczerpnac wiedze ile razy odmowiono spotkan. Chyba ze wszystko notowane w formalnych dokumentach bylo tylko i wylacznie w umysle administratora.
     Administrator nie moze przywlaszczac sobie pieniedzy z tego tytulu wiec jak przyznaje ze pobieral oplaty to te pieniadze naleza sie wsi…..

    • Dzoanna

     21 października 2021 godzina 17:34

     Jasien to jednak stan umyslu … xD

  • Anonim

   25 października 2021 godzina 21:56

   Gdyby ten sołtys od początku zachował się jak na człowieka przystało i traktował ludzi z szacunkiem nie musiałoby dojść do tej całej przykrej sytuacji …

 3. Monika

  21 października 2021 godzina 11:31

  Przeciez wiadomo gdzie pieniądze z pikniku kgw został zakupiony sprzęt na plac zabaw który niebawem będzie zamontowany fv do wglądu dla każdego info było na fv..Rekin nie do informowany wazne by jadem pluć..kgw robi dobrą robotę przynajmniej mieszkańcy mogli się spotkać zabawić..niech ktoś spyta ile to kosztuje pracy i zaangażowania…to cud że w tej miejscowości jeszcze coś komuś się chce robić

  • Agnes

   21 października 2021 godzina 17:42

   Powiem tak ja jak chciałam wynająć na poprawiny córki to zadzwoniłam i powiedziałam że chciałabym wynająć to powiedział że nie jak zapytałam dlaczego to poprostu odłożył słuchawkę k….s poprostu cham trochę kultury ale cóż
   A co do sprzętu to jak się nie mylę to zanim wielki Pan nastał to wszystko działało i było chyba że się mylę . Doskonale też pamiętam jak poprzednia Pani sołtys ogłosiła dyżur w rejonie a Pan K nie raczył przyjechać i otworzyć więc PMonika przyjmowała strony w samochodzie
   Weź się chłopie ogarnij już twoje dni są policzone jakito trzeba by burakiem żeby tak postępować pewno z rodzinnej wsi cię wygonili bo się na tobie poznali a teraz będzie Zadzim nie swoim przybłęda

 4. GRZEGORZ

  21 października 2021 godzina 15:15

  olejcie gościa wybudujcie nowy budynek nie musi być tak okazały jak ten ale taki dla mieszkańców .

  • Anonim

   21 października 2021 godzina 16:38

   Myślę że z perspektywy czasu spojrzeć na to wszystko to nie chodzi o to by sobie nawzajem skakać do gardeł dobro wspólne najważniejsze.. ale nie może być tak by jedna osoba trzęsła całym Jasieniem to nie jego budynek prywatny …kgw istniało kiedys naczynia zagarnięte po dawnym 9becne się nie upomina a Pan k..utrzymuje ze zakupił sprzęt do kuchni ale z jakich środków…to trochę się myli to niego prywatny dom..a do kgw rozliczeń to wara nikt nam nie daje nic wszystko co zapracujemy jest od nas robimy coś dla kogos..

  • Anonim

   21 października 2021 godzina 16:48

   Wybudować nowy budynek..ale po co my już budynek mamy…

 5. Kama

  21 października 2021 godzina 17:47

  Pan to niech rządzi swoją rodzinka i zajmie się zięciem co przekrętów narobił i ludzi na kasę wyciulał i Pan myślał że też tak się da wstyd i zenada jak można spojrzeć w lustro i widzieć swoją twarz codziennie z tym uśmiechem szyderczym masakra

 6. Anonim

  21 października 2021 godzina 18:07

  Dokładnie, żenada…ps. Lata tylko że nie po Jasieniu… Haha

 7. Laska

  21 października 2021 godzina 18:45

  Umowa do 2040 r?
  Chyba Wawryce coś się popierdzieliło… Na świśtku papieru oddał budynek komuś w użytkowanie i skłócił mieszkańców. Pewnie by nie bylo problemu gdyby Klimek nadal był sołtysem i jedynym radnym w Jasieniu.

  Chłopie daj sobie siana. Masz już 70 lat!

 8. Rekin

  21 października 2021 godzina 20:32

  Gdyby straż wyglądała tak jak kilka lat temu czyli nie było nic,każdy stołek i talerz z innej parafia-bez wyposażenia, remontu to tak naprawdę nikt by nawet nie chciał w niej przebywać. Czy nie zastanawiacie się skąd to się wszystko wzięło? Jeździcie po Panu K . Jak po psie, nikt nie pamieta już tych rzeczy które Zrobił? Przecież były też pozytywy? Nikt nie pamieta chodnika na cmentarzu jak to strażacy w czynie społecznym go zrobili? Wtedy nikt nie opisywał ile dobrego zrobili….. myślę że warto się trochę zastanowić nad tym hejtem, wiadomo nie dogodzi wszystkim ale czy nie można spróbować się porozumieć i zacząć wszystko z czysta kartą?

  • Jan

   22 października 2021 godzina 13:13

   Brawo. Ktoś tu zaczyna prawdę pisać.
   Ludzie, nie samym fejsbukiem się żyje.

  • Eryk

   22 października 2021 godzina 13:16

   A tak z innej beczki, to z jakiego namaszczenia obecnie panujący sołtys/radny pracuje w szpitalu powiatowym w Brzesku???

   • Anonim

    25 października 2021 godzina 22:04

    A co to kogo obchodzi jaki to ma związek…

  • Anonim

   25 października 2021 godzina 22:02

   Próby dogadania spełzły na niczym …

 9. Rekin

  22 października 2021 godzina 14:58

  Zapewne z polecenia Pani Szczurek-Żelazko.

 10. Zbyszek

  23 października 2021 godzina 00:13

  Nie potraficie prawdy hejtować.
  Niestety, choroba psychiczna jest genetycznie przenoszona…
  Zawsze prawda sama sie obroni…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra