- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Lipa z Bieńkowic zdobyła drugie miejsce w konkursie Drzewo Roku

- REKLAMA -

4538 głosów oddano na lipę drobnolistną z Bieńkowic – Strażniczkę Miłosnej Historii. Pierwsze miejsce w konkursie wywalczył Dąb Fabrykant z Łodzi, na który oddano 5559 głosów!

Konkurs spowodował jednak, że o pięknym wiekowym drzewie dowiedziało się wiele osób. Ci, którzy chcą obejrzeć lipę na żywo będą mieć okazję już niebawem, bowiem 15 sierpnia właściciele majątku planują w tym miejscu koncert.

Jaką historię kryje za sobą lipa z Bieńkowic?
Nazywana strażniczką miłosnej historii… jest świadkiem wielowiekowej historii majątku, który niegdyś należał do dóbr Królowej Bony, a potem związany był z przedstawicielami wielu szlacheckich i magnackich rodów, m.in. Bonerów, Zamojskich i Tęgoborskich. Ostatnimi właścicielami majątku byli Jasińscy. Z ich rodem związane jest tragiczne wydarzenie, które okryło dwór nimbem niesamowitości, a lipa stała się strażniczką miłosnej historii.

W 1937 roku ówczesny właściciel, niespełna trzydziestoletni Zbigniew Jasiński, śmiertelnie się postrzelił. Miejscowa legenda głosi, że był nieszczęśliwie zakochany. W dniu śmierci sprowadził muzykantów, którym w cieniu lipy kazał grać religijne pieśni. Właśnie wówczas we dworze rozległ się nieszczęśliwy strzał. Od tego czasu nocami dało się w nim słyszeć brzęk tłuczonego szkła i przestawianych mebli, widziano nawet postać zmarłego panicza.

Na prośbę matki Zbigniewa odprawiano egzorcyzmy, po których dopiero przestało straszyć. Po II wojnie światowej dwór stopniowo podupadał, aż do całkowitej ruiny. Dzisiaj dzięki odbudowie miejsce to na nowo odżyło, a potężna lipa znów zachwyca swym urokiem. Coraz częściej staje się ważnym pięknym elementem sesji fotograficznych. Wróciła też dawna tradycja koncertów pod lipą, a zaś w  trudnym 2021 roku mieszkańcy zaśpiewali Hymn.

Lipa w Bieńkowicach (gmina Drwinia, woj. małopolskie) – lipa drobnolistna, wiek ok. 380 lat, wys. 25 m, obwód 756 cm, pomnik przyrody.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Avatar

    Jan

    02 lipca 2022 godzina 12:36

    No to lipa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra