Wydarzenia

Łapanów. RIO zaakceptowała po poprawkach plan naprawczy. Samorząd ma zacisnąć pasa i ratować gminę!

Fot. Paweł Bielak/Wydawnictwo Regis

W Łapanowie zostanie wdrożony Program Postępowania Naprawczego na lata 2020-2022. Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała plan, po tym jak samorząd naniósł poprawki.

To kolejna decyzja RIO. Pierwsza, wydana w maju była negatywna dla samorządu, bowiem przedstawiciele izby uznali, że przedstawiony plan naprawczy jest mało konkretny. Od decyzji RIO samorząd odwołał się i doprecyzował założenia programu. RIO uwzględniła odwołanie i pozytywnie zaopiniowała program.

Kolegium Izby zwróciło uwagę, iż jedynie pełne i terminowe wdrożenie przedstawionych w programie przedsięwzięć naprawczych oraz ich systematyczny monitoring może być gwarantem uzdrowienia gospodarki finansowej gminy.

Program pozwoli zaoszczędzić w ciągu najbliższych trzech lat ponad 6 mln złotych. Aby tak się stało, konieczne będą jednak duże zmiany. Oszczędności obejmą promocję, w tym roku zrezygnowano między innymi z organizacji Dni Łapanowa. Pracownicy łapanowskiego samorządu nie mają też co liczyć na podwyżki, co więcej konieczna będzie redukcja niektórych etatów.

Sytuacja jest bardzo poważna, pod koniec ub. roku zadłużenie gminy Łapanów osiągnęło 27 mln zł, czyli blisko 68 proc. ubiegłorocznych dochodów.

Kolegium Izby zwróciło uwagę, iż jedynie pełne i terminowe wdrożenie przedstawionych w programie przedsięwzięć naprawczych oraz ich systematyczny monitoring może być gwarantem uzdrowienia gospodarki finansowej gminy.

Program pozwoli zaoszczędzić w ciągu najbliższych trzech lat ponad 6 mln złotych. Aby tak się stało konieczne będą jednak duże zmiany. Oszczędności obejmą promocję, w tym roku zrezygnowano między innymi z organizacji Dni Łapanowa. Pracownicy łapanowskiego samorządu nie mają też co liczyć na podwyżki, co więcej konieczna będzie redukcja niektórych etatów. W planach jest także zmiana obwodów szkół.

Sytuacja jest bardzo poważna bowiem pod koniec ub. roku zadłużenie gminy Łapanów osiągnęło 27 mln zł czyli blisko 68 proc. ubiegłorocznych dochodów.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra