Wydarzenia

Koronawirus. Nowy dekret Biskupa Tarnowskiego DUŻO ZMIAN W KOŚCIELE

Bp Andrzej Jeż wydał nowe postanowienia w związku z ogłoszonymi dziś obostrzeniami dotyczącymi stanu epidemii.

Dekret Biskupa Tarnowskiego w związku ze stanem epidemii w Polsce z 24 marca 2020 roku:

W związku z wprowadzeniem nowych zasad bezpieczeństwa przez władze państwowe z dn. 24.03.2020 oraz Wskazaniami Prezydium KEP z dn. 21.03.2020 postanawiam:

 1. Wszystkie Msze św. należy sprawować wyłącznie w kościołach parafialnych, kaplicach szpitalnych i domach zakonnych, z ewentualnym udziałem osób życia konsekrowanego lecz bez udziału wiernych świeckich i przy zamkniętych drzwiach. Należy zrezygnować z odprawiania dodatkowych Mszy św. i zarówno w niedziele, jak i w dni powszednie powrócić do tradycyjnego porządku ich celebrowania. Dopuszcza się koncelebrę.
 2. Tam, gdzie to możliwe, niech duszpasterze zatroszczą się o transmisje Mszy św. z kościoła parafialnego, co pomoże umocnić jedność wiernych z parafią. Inne nabożeństwa – takie jak gorzkie żale, droga krzyżowa, różaniec itp. – mogą być celebrowane i transmitowane jedynie pod warunkiem, że odbywają się bez udziału wiernych. Nie powinno się archiwizować i udostępniać tych transmisji (za wyjątkiem głoszonego słowa Bożego), gdyż mają one sens jedynie w przekazie „na żywo”.
 3. Tych, którzy pragną skorzystać z posługi sakramentalnej, proszę o telefoniczny kontakt z duszpasterzami. Jest ona nadal możliwa indywidualnie w kościołach i przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.
 4. W obecnej sytuacji w kościołach mogą przebywać wyłącznie kapłani i osoby życia konsekrowanego oraz ci, którzy indywidualnie korzystają z posługi sakramentalnej. Proszę, by kapłani i osoby życia konsekrowanego prywatnie adorowali Najświętszy Sakrament w kościołach, modląc się za parafian i o ustanie epidemii. Różaniec o godzinie 20.30 w kościołach powinni odmawiać wyłącznie duchowni, w grupie nie większej niż 5 osób. Osoby życia konsekrowanego proszę, by modlitwę tę odmawiały w swoich kaplicach domowych.
 5. Ograniczam obrzędy pogrzebu wyłącznie do stacji przy grobie z udziałem najbliższej rodziny, w liczbie nie większej niż 5 osób. Jeśli okoliczności na to pozwalają, stację można poprzedzić procesją od bramy cmentarnej. W obecnej sytuacji nie ma również możliwości gromadzenia się na tradycyjnej wspólnotowej modlitwie różańcowej w gronie sąsiadów i znajomych w kościołach, kaplicach, a tym bardziej w domach. Pozostaje modlitwa rodzinna. Mszę żałobną z udziałem wiernych należy odprawić, gdy ustanie stan epidemii, po ustaleniu terminu z rodziną zmarłego. W dniu pogrzebu można celebrować jedynie Mszę św. żałobną bez udziału wiernych i ciała zmarłego.
 6. Należy powstrzymać się od wynoszenia Najświętszego Sakramentu poza mury kościoła, za wyjątkiem zanoszenia Komunii św. w formie wiatyku.
 7. Posługę osobom chorym i w podeszłym wieku ograniczam do przypadków niebezpieczeństwa śmierci, z zachowaniem wytycznych zawartych we Wskazaniach duszpasterskich po ogłoszeniu stanu epidemicznego w Polsce dla diecezji tarnowskiej z dn. 16.03.2020 w punktach 8-13. Przypominam, że przepisy państwowe wykluczają kontakt z osobami przechodzącymi kwarantannę, w związku z tym kapłani nie powinni się do nich udawać, za wyjątkiem niebezpieczeństwa śmierci. Zalecenia te dotyczą także kapelanów szpitali.
 8. Przypominam o unikaniu wszelkich nadużyć związanych z sakramentem pokuty, jak np. nieuprawnione korzystanie z rozgrzeszenia ogólnego, które na terenie Polski możliwe jest tylko w niebezpieczeństwie śmierci oraz wobec penitentów innej narodowości, z którymi nie można się porozumieć z powodu braku znajomości języka. Nie ma również możliwości spowiedzi przez środki komunikacji elektronicznej (np. telefon, komunikator internetowy itp.).
 9. Przypominam, że zawsze ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla uzyskania stanu łaski uświęcającej wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej” (KPK kan. 916).
 10. W obecnej sytuacji należy otoczyć szczególną troską osoby starsze, samotne, niepełnosprawne oraz chore przebywające w swoich domach, zachowując wszelkie środki ostrożności. Pomoc ta powinna być udzielana jedynie przez osoby dorosłe.
 11. Proszę duszpasterzy o szczególną dyspozycyjność dla wszystkich potrzebujących, wyrażoną nie tylko w ofiarnym odpowiadaniu na prośby o pomoc, lecz również w poszukiwaniu osób, które jej potrzebują zarówno w wymiarze duchowym, jak i materialnym. Jest to wyraz naszej pasterskiej troski o powierzonych nam wiernych.
 12. Szczegółowe zasady dotyczące celebracji Wielkiego Tygodnia i Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego wraz z oktawą zostaną podane w osobnym dokumencie.
 13. Przypominam wszystkim, których obowiązuje wprowadzenie w życie powyższego dekretu, że uwzględniając powagę sytuacji oraz naszą odpowiedzialność za wiernych, zgodnie z kan. 273 i 274 par. 2 KPK, osoby te powinny zrealizować wprowadzone zarządzenia bezwarunkowo, ze świadomością konsekwencji wynikających z prawa świeckiego i kościelnego.
 14. Dekret wchodzi w życie z dniem 25.03.2020 i obowiązuje do odwołania.

Powyższe zarządzenia proszę przyjąć w duchu troski o zdrowie zarówno wiernych świeckich, jak i duszpasterzy. Musimy nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości szukając rozwiązań, które choć wydają się rygorystyczne, to jednak zapewnią nam bezpieczeństwo oraz pozwolą w przyszłości na swobodne sprawowanie posługi sakramentalnej.

W tym bardzo trudnym czasie dziękuję wszystkim duchownym, osobom życia konsekrowanego oraz wiernym świeckim za trwanie na modlitwie i przyjmowanie oraz wypełnianie dotychczasowych zarządzeń w duchu głębokiej wiary. Ogarniam moją modlitwą wszystkich diecezjan, a zwłaszcza osoby starsze, chore i samotne, oraz pracowników służby zdrowia i innych służ podejmujących ofiarną walkę z pandemią.

Z pasterskim błogosławieństwem

† Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI

16 komentarzy

16 Comments

 1. Piter Parker

  25 marca godzina 05:28

  Żadnego wyjaśnienia dlaczego kochający nas „bóg”, w swoim niekończącym się miłosierdziu nie ratuje ludzi przed SARS?
  – NIE CHCE MU SIĘ?
  to znaczy, ze nas nie kocha xD
  -NIE MOŻE?
  to znaczy, ze nie jest wszechmogący xD
  Tylko szatan nas kocha i motywuje do działania❤️

  Ave 🙂

  • Anonim

   25 marca godzina 10:17

   Głupoty piszesz

   • Zosia

    25 marca godzina 13:49

    Chyba się nie słyszysz i nie wiesz vo piszesz!!!!

    • Aaa

     25 marca godzina 15:19

     Piter Parker człowieku słabej wiary – Bog nas kocha to co sie dzieje to jest konsekwencja naszych grzechow ,
     Z Pana Jezusa tez szydzili kiedy umietał za nas na krzyzu , przeciez tez mogl zrobic cud aby tak nie cierpiec, zaufal Bogu i umarl z milosci dla nas …
     Myslusz ze Bog chce dla nas zaglady ? On nas kocha to my nie przyjmujemy jego milosci i grzeszymy czege efektem jest to co teraz sie dzieje ..

   • Anonim

    25 marca godzina 15:26

    A dlaczego kościoły są zamknięte? Rozumiem że Msza bez wiernych ale dlaczego nie można wejść chociaż na chwilę i pomodlić się? Inni biskupi ze swoimi na otwarte kościoły

   • Katoliczka

    25 marca godzina 19:15

    Do sklepów można, a do kościoła chociaż tam o wiele wiecej przestrzeni nie wolno. I gdzie tu sens. Do tej pory uważałam że rozporządzenia były sensowne. Teraz nie rozumiem

  • Wally

   25 marca godzina 10:41

   piter parker- chłopcze..szatan pokonany.. i to dawno… powinieneś to wiedzieć 😉 a cały ten koronawirusa to są tylko jego konwulsje. .. i zastanawi się co by tu jeszcze i kogo jeszcze… Panie świec nad duszą Tego Duszpasterza. Amen

   • Aleksandra

    26 marca godzina 07:02

    Nie można i koniec tematu jako katoliczką powinna Pani wiedzieć że Pan Bóg jest wszędzie i z tego co wiem z lekcji religii Pan Jezus modlił się i nauczał pod gołym niebem i ludzie słuchali jego nauk świątynie wybudowali później z czego nie do końca był Jezus zadowolon.To jak pani jest osobą wierząca to bez względu gdzie się pani pomodli to Pan Bóg usłyszy.

  • 666

   25 marca godzina 11:21

  • Tomek

   25 marca godzina 12:46

   Człowieku nic nie wiesz o Bogu i nic nie wiesz o szatanie …

  • Zosia

   25 marca godzina 13:48

   Chyba się nie słyszysz i nie wiesz vo piszesz!!!!

  • Marcin L

   25 marca godzina 16:19

   Nie ma zadnego boga i tyle, dlatego nas nie ratuje.

   • Doris

    25 marca godzina 18:39

    Wszystko w swoim czasie.Głęboka wiara i modlitwa to nasz ratunek

  • Mama

   25 marca godzina 19:11

   Może przez takich jak ty tak się dzieje zniewazyli ludzie Matkę Bożą i Boga przez te manifestacje równości i Bóg pokazał swoją siłę

 2. Anonim

  25 marca godzina 07:34

  Widzę że strach obleciał.A gdzie wcześniejsze gadanie innych biskupów że woda święcona itd.itp.

 3. Czytelnik

  25 marca godzina 12:30

  PITER PARKER
  to co piszesz oznacza że twoja wiara i pobożność jest bardzo płytka. Zaczynam z małej litery bo z dużej nie zasługujesz.
  Weź różaniec do ręki i zacznij się modlić, bo może to najwyższy czas który pokaże co z wszystkim będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra