- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Józef Różyński został odznaczony przez Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Fot. małgorzata Więcek-cebula
- REKLAMA -

Za zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej Piotr Gliński Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu nagrodził Józefa Różyńskiego.

Józef Różyński urodził się 2 marca 1945 roku w Zabierzowie Bocheńskim, w rodzinie muzykującej. Ojciec wraz z czterema braćmi, grającymi na instrumentach ludowych, tworzyli rodzinną kapelę ludową pn. „Kapela Braci Różyńskich”. Kapela ta w latach 1961-1985 działała przy MDK w Niepołomicach. Od najmłodszych lat miał styczność z muzyką ludową. Zaczął także pobierać lekcje gry na akordeonie. Jako szóstoklasista występował już z ojcem na weselach i zabawach. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w 5-letniej Państwowej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie akordeonu, którą ukończył w 1959 r.

Od tego momentu z pasją i determinacją przystąpił do wyszukiwania i gromadzenia muzycznej twórczości ludowej regionu. Niezliczone wizyty z magnetofonem u starszych mieszkańców pozwoliły na stworzenie bogatego archiwum regionalnej muzyki ludowej, którą następnie prezentował zarówno w czasie występów solowych jak i z założonymi przez siebie kapelami. Spory repertuar w tym zakresie przekazał mu także ojciec.

Pierwszą kapelę ludową założył w 1966 roku w rodzinnym Zabierzowie Bocheńskim. W okolicznych kołach gospodyń wiejskich, świetlicach i szkołach organizował zespoły muzyczne i taneczne. Tym działaniom przyświecał jeden cel – uratowanie od zaginięcia i zapomnienia starych melodii, przyśpiewek, tańców i obrzędów ludowych. W 1975 roku przeprowadził się do Bochni, gdzie przy MDK założył Kapelę Podwórkową „Gazaris”.

W latach 1985-86 pracuje jako instruktor muzyki w Centrum Kultury przy MDK w Niepołomicach. Współpracował równocześnie z Małopolską Wojewódzką Komendą OHP, gdzie prowadził od 1986 r. kapelę podwórkową oraz zespół instrumentalno-wokalny. W roku 1987 podjął stałą współpracę z Miejskim Domem Kultury w Bochni, gdzie prowadził aż do r. 1993 założoną wcześniej Kapelę Podwórkową „Gazaris”.

W 1993 roku założył pod auspicjami MDK w Bochni Kapelę Ludową „Bochnianie”, a trzy lata później dwa Zespoły Pieśni i Tańca: „Bochnianie” i „Mali Bochnianie”. W 2010 roku zakończył współpracę z bocheńskim MDK i od 2011 roku rozpoczął pięcioletnią współpracę z Gminą Łapanów, jego kapela występowała pod nazwą Kapela Ludowa „Łapanowianie”, współpracował tam także z dwoma zespołami pieśni i tańca. Okresy współpracy z MDK w Bochni i Centrum Kultury Gminy Łapanów to pasmo sukcesów artystycznych kapel i zespołów tanecznych, z którymi współpracował Józef Różyński.

Zespoły i kapele,w których grywał Józef Różyński zajęły łącznie na konkursach i festiwalach regionalnych, małopolskich i ogólnopolskich 46-krotnie I. miejsce, 8 razy miejsce II; zdobyły Grand Prix, Nagrodę Główną i 6 wyróżnień. „Łapanowianie” zdobyli także I. miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Balatonszarszo na Węgrzech, gdzie furorę zrobiła wielokrotnie bisowana i oklaskiwana na stojąco „Szła dzieweczka…”.

Kapele koncertowały wielokrotnie na Słowacji, 2-krotnie we Francji, a także w Niemczech, Czechach i na Ukrainie. Występowały przed publicznością, wzbogacając lokalne uroczystości, spotkania i zabawy. Koncertowały także w Keżmaroku i Bad Salzdetfurth – miastach partnerskich Bochni, towarzysząc oficjalnym delegacjom miejskim. Józef Różyński jako instrumentalista i wirtuoz zapomnianej harmonii guzikowej – heligonki w występach solowych tylko na samym Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w latach 1999- 2017 zdobył Grand Prix, 8-krotnie I miejsce i jedną Nagrodę Specjalną.

W innych konkursach małopolskich i ogólnopolskich zdobył 19 I-szych miejsc. Z Kapelą „Bochnianie” wydał dwie kasety magnetofonowe: „Zagroj mi muzycko” i „Na Bocheńską Nutę” z wykonywanym przez kapelę repertuarem ludowym oraz płytę CD pod tym samym tytułem „Na bocheńską nutę”, lecz z nowym repertuarem, prezentującą – jak sam określił – „stare melodie, które towarzyszyły życiu codziennemu i odświętnemu naszych przodków”. Józef Różyński otrzymał w 1998 roku Odznakę ”Zasłużony Działacz Kultury”.

W latach 2011 i 2014 został dwukrotnie laureatem Nagrody Specjalnej Ministra Kultury. W roku 2013 odznaczony Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Przez cały czas działalności artystycznej prowadził także działalność charytatywną, włączając się wielokrotnie w zbiórki na rzecz chorych i niepełnosprawnych dzieci – oddając na licytację zdobyte na festiwalach i konkursach nagrody (statuetki, Spinki Góralskie).

Kilkukrotnie kapela włączała się w kwestowanie na bocheńskich ulicach, zbierając do puszek datki na pomoc chorym dzieciom, na wsparcie Domu Dziecka, Bocheńskiego Szpitala oraz dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W 2016 za swą 25-letnią bezinteresowną działalność na rzecz Polskiego Związku Niewidomych w Bochni został uhonorowany przez Zarząd Główny PZN Złotą Odznaką Polskiego Związku Niewidomych

3 komentarze

3 Comments

 1. Boguska

  15 lipca 2021 godzina 09:58

  Panie JÓzefie wszystkiego najlepszego –gratuluję

  • Paul

   17 lipca 2021 godzina 08:51

   Gratulacje Mistrzu.

 2. Paul

  17 lipca 2021 godzina 08:51

  Gratulacje Mistrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra