- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Jakie zmiany na rynku pracy? O planowanej reformie rozmawiano podczas konferencji w Bochni ZDJĘCIA

Fot. Małgorzata Więcek-Cebula
- REKLAMA -

Powiatowe Urzędy pracy mają być Przekształcone w Centra Wspierania Zatrudnienia. – Chodzi o to, by nie były to miejsca identyfikowane tylko z bezrobotnymi i rejestracją bezrobotnych. Chcemy, aby znaleźli tam pomoc, nie tylko ci, którzy szukają pracy, ale także ci którzy chcą zmienić swoją pracę, czy chcą nabyć nowych kwalifikacji – mówiła Iwona Michałek sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii podczas briefingu prasowego, który zorganizowano dziś w hali ZS nr 1 w Bochni.

Spotkanie poprzedziło konferencję, w której wzięli udział szefowie PUP i samorządowcy z 14 powiatów Małopolski. Spotkanie miało charakter prekonsultacji.

-To dziewiąte tego typu spotkanie w Polsce. Są one bardzo ważne, bo chcielibyśmy bardzo, aby te ustawy zostały wprowadzone w życie w przyszłym roku, może nie na początku, bo proces legislacyjny jest dość długi, a my chcemy je skonsultować ze wszystkimi ważnymi środowiskami, które się tym zajmują – podkreślała Iwona Michałek.

Ministerstwo przygotowuje cztery ustawy. O dwóch z nich: funkcjonowaniu publicznych służb zatrudnienia oraz usprawnienie procesu zatrudniania obcokrajowców rozmawiano podczas konferencji w Bochni.

W planach jest cyfryzacja PUP. Obecnie funkcjonuje 18 różnego rodzaju systemów informatycznych na rynku pracy – docelowo ma być jeden, maksymalnie dwa, które uproszczą sposób poszukiwania pracy, znalezienia odpowiedniego pracodawcy. CWP mają współpracować z przedsiębiorcami.

Andrzej Gut-Mostowy z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii podkreślał podczas spotkania, że nowe ustawy to wyjście naprzeciw nowym strukturalnym zmianom zarówno w gospodarce, jak i na rynku pracy.

– Wskaźniki makrogospodarcze pokazują, że mamy bardzo niskie bezrobocie jednocześnie wysoki wzrost gospodarczy. Z tego się trzeba cieszyć, ale z drugiej strony niskie bezrobocie powoduje, że mamy do czynienia z rynkiem pracownika, a nie pracodawcy. Stąd propozycje ułatwienia zdobycia pracy przez cudzoziemców wielokrotnie zgłaszane przez przedsiębiorców – mówił z kolei poseł Stanisław Bukowiec.

Podczas konferencji Iwona Michałek zwróciła uwagę, że w powiecie bocheńskim jest bardzo dobra współpraca pomiędzy samorządem, a PUP.

– Jestem z niej zadowolona. W ustawie, która proponujemy, nie ma mowy o centralizacji rynku pracy – zaznaczyła.

W konferencji wziął udział Andrzej Zając dyrektor PUP w Bochni.

– Planowane zmiany będą wymagały dużego przeorganizowania naszej pracy. Czekam na szczegóły – mówił.

Obecnie bezrobocie w powiecie bocheńskim wynosi ok. 4 proc. Ofert pracy nie brakuje, na koniec lipca było ich ok. 150.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra