Wydarzenia

Grobla. Jest akt oskarżenia. Według prokuratury były proboszcz parafii w Grobli wykorzystywał seksualnie ministrantów i lektorów

sąd

Do Sądu Rejonowego w Nowym Targu trafił akt oskarżenia przeciwko Marianowi W. Duchowny, który był proboszczem w Grynwałdzie, a także w Grobli w gminie Drwinia miał wykorzystać seksualnie seksualnie 11 ministrantów i lektorów służących do mszy św. Informację podała „Gazeta Krakowska”.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu pod koniec grudnia.

„Śledczy zarzucają duchownemu, że w latach 2003-2012 dopuścił się 12 przestępstw określonych w artykule 200 par. 1 Kodeksu karnego oraz w artykule 199 par. 2 Kodeksu karnego na szkodę 11 małoletnich, w tym 7 osób poniżej 15 lat, mieszkających na terenie parafii, w których był proboszczem. Wszyscy oni byli lektorami lub ministrantami służącymi do mszy świętej czytamy w „GK”.

To jednak nie wszystko. Śledczy ustalili, że ksiądz gwałcił lub zmuszał do innych czynności seksualnych także 11 innych ministrantów. Te sytuacje nie zostały ujęte w akcie oskarżenia, czyny te bowiem uległy przedawnieniu.

„W polskim prawie dzieje się tak w momencie, gdy osoba pokrzywdzona przez pedofila nie zgłosi sprawy policji przed ukończeniem przez siebie 30. roku życia” – tłumaczy GK.

O sprawie ks. Mariana policję poinformowała kuria w maju 2018 roku zaraz po przyjęciu zgłoszenia.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra