- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

GMINNA DRWINIA. Ścieżki rowerowe, kanalizacja i pierwsze w gminie budynki komunalne

- REKLAMA -

Rozmowa z Janem Pająkiem, wójtem Gminy Drwinia

Dobiega końca realizacja jednej z większych inwestycji w gminie Drwinia…
Faktycznie, jesteśmy na etapie rozliczania projektu obejmującego wykonanie kanalizacji w Gawłówku, Dziewinie i Mikluszowicach. W ramach tego zadania do sieci przyłączone zostało 550 budynków. To jednak nie koniec, lada dzień zostanie rozstrzygnięty przetarg na drugi etap, który obejmuje przyłączenie kolejnych 150 budynków w  tych trzech miejscowościach. W efekcie do grudnia przyszłego roku każdy dom w Gawłówku, Dziewinie i Mikluszowicach będzie miał kanalizację. To oznacza, że na 1600 wszystkich gospodarstw na terenie naszej gminy, blisko czterdzieści procent będzie podłączone do sieci.

To  co z pozostałymi?
Dokumentacja na kontynuację kanalizacji  na terenie Drwini i Zielonej jest już gotowa. Czekamy na uwolnienie środków, o które będziemy aplikować. Bardzo mi zależy, aby do końca przyszłej kadencji skanalizować całą gminę.

Drwinia ma w końcu także oczyszczalnię ścieków…
To pierwszy tego typu obiekt. Do oczyszczalni w Dziewinie została podłączona kanalizacja. W planach na kolejne lata jest budowa jeszcze jednej oczyszczalni w Niedarach. To konieczność, gmina się rozwija, przybywa nam mieszkańców i nowych domów. Za kilka lat jedna oczyszczalnia to będzie za mało.

Samorząd  buduje też ścieżki rowerowe. W Drwini, jeśli chodzi o powiat bocheński, jest ich chyba najwięcej…
Już w tej chwili mamy bardzo dobrze rozwiniętą sieć ścieżek rowerowych, a będzie jeszcze lepiej. Rowerem możemy przejechać od Ispiny do Niedar, od Dziewina do Gawłówka. Na przełomie roku roku powstanie trasa rowerowa od Świniar do Dziewina. Budowa tych ścieżek była ważna przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Proszę sobie wyobrazić, że  od kilku lat dzięki ścieżkom, nie było u nas wypadku śmiertelnego. Nie zginął ani pieszy, ani rowerzysta. Budując ścieżki, stworzyliśmy też alternatywę dla  samochodów, jest więc ekologicznie. Mieszkańcy jeżdżą rowerami, przesiadają się na busy, czy autobusy i docierają do Niepołomic i Krakowa. W sprawie ułatwienia komunikacji będziemy rozmawiać z krakowskim MPK.

A jak już jesteśmy przy drogach, to zapytam o oświetlenie na terenie gminy. Jest wystarczające?
Pod koniec listopada, dzięki funduszom, które pozyskaliśmy, zamontujemy 150 zupełnie nowych lamp w każdej z miejscowości gminy. Lokalizację wskazali nam sołtysi i mieszkańcy.  Oświetlenie pojawi się więc tam, gdzie powinno być. Zmodernizowane zostaną także stare lampy. W planach mamy wymianę żarówek na energooszczędne.

A zabytki są odnawiane?
Udało się nam pozyskać fundusze na renowację XIX wiecznej kapliczki Matki Bożej Różańcowej w Zielonej oraz kapliczki w Drwini. Warto dodać, że w ubiegłym roku samorząd sfinansował przy  wsparciu Starostwa Powiatowego w Bochni pierwszy etap prac konserwatorskich przeprowadzonych przy pomniku ks. Stanisława Stojałowskiego w Dziewinie obok budynku SPOZ. Samorząd Gminy pozyskał również dotację na odnowienie elewacji Kościoła pw. NMP w Grobli. Złożyliśmy też wniosek w imieniu parafii o wsparcie  remontu elewacji w Kościele Parafialnym w Mikluszowicach – właśnie otrzymaliśmy informację o uzyskaniu dotacji na ten cel.

W czerwcu mają być oddane  pierwsze w gminie Drwinia mieszkania komunalne. Powstają w Mikluszowicach. Skąd pomysł na ich budowę?
Gmina nie ma praktycznie mieszkań komunalnych, a zapotrzebowanie jest ogromne. Nie każdego stać na budowę własnego domu, stąd pomysł na taką inwestycję. Dostaliśmy dość duże wsparcie z programu Polski Ład i wybudowaliśmy dwa budynki w których są po cztery mieszkania. Obecnie inwestycja jest na etapie stanu surowego – zamkniętego. Budynki gotowe mają być w przyszłym roku, gdzieś w okolicach czerwca.

Sporo zmieni się także w budynku Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Grobli…
Dostaliśmy 2 mln zł na modernizację tego budynku. Inwestycja obejmie  wymianę wszystkich instalacji, remont sanitariatów, wymianę posadzki. W planach jest także montaż nagłośnienia, wytłumienie ścian, budowa sceny. Wkrótce będzie ogłaszany przetarg na realizację tego zadania.

Jest szansa, że zyskają także strażacy
Mamy  dokumentację na budowę nowej remizy w Mikluszowicach i modernizację boisk sportowych Promień Mikluszowice i GKS Drwinia.  Staramy się o wsparcie realizacji tych zadań (boisko w Drwini i remiza w Mikluszowicach). Wnioski są już złożone, czekamy na rozstrzygnięcie naboru. Samorząd partycypuje także w kosztach zakupu samochodów strażackich. Niebawem trafią one do OSP w Woli Drwińskiej i OSP Niedary.  To lekki i średni samochód strażacki.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra