- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Działacz PO w Bochni krytycznie o miejskich placach zabaw: urządzenia dla dzieci są pokryte brudem, rdzą, błotem oraz zielonym nalotem DUŻO ZDJĘĆ

- REKLAMA -
Fot. Archiwum M. Waśniowskiego

Ponad siedemdziesiąt osób podpisało się pod petycją, która trafiła do bocheńskich władz miejskich. Jej autor Mateusz Waśniowski, lokalny działacz PO, krytycznie ocenia stan placów zabaw dla dzieci w Bochni. Przygotowana przez niego petycja została wzbogacona zdjęciami. Niektóre z nich – przerażają.

-Zależało mi na zwróceniu uwagi wszystkich administratorów placów zabaw i obiektów rekreacyjnych w naszym mieście, że wymagana jest gruntowna zmiana w podejściu do samego zagadnienia jak i stanu technicznego tych obiektów. Przez rok czasu zbierałem materiały, rozmawiałem z mieszkańcami, radziłem się instytucji, które mają odmienne podejście do zagadnienia, ponieważ sposób zarządzania tymi obiektami w Bochni nie zdaje rezultatu przez co coraz więcej obiektów niszczeje o podkreśla autor petycji.

Mateusz Waśniowski przygotował też film, w którym prezentuje odpowiednie – według niego – rozwiązania, aby stan techniczny placów zabaw spełniał oczekiwania mieszkańców oraz, aby te rozwiązania były ekonomicznie racjonalne.

Pełna treść petycji:

PETYCJA
Poprawa bezpieczeństwa i czystości na placach zabaw oraz zatrudnienie konserwatora dla tych obiektów na terenie miasta Bochnia

Szanowni Państwo,

            W związku z coraz niższymi standardami utrzymania i rażącym zaniedbaniem stanu technicznego urządzeń na miejskich placach zabaw, działając w imieniu własnym oraz mieszkańców miasta wnoszę o przeanalizowanie obecnych działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci na placach zabaw.

Wnioskuję również o rozważenie możliwości zatrudnienia konserwatora, który byłby stale odpowiedzialny za kontrolę i ocenę stanu technicznego urządzeń oraz dbałby o czystość i porządek na przydzielonych obiektach. Taka osoba mogłaby  na bieżąco dokonywać prostych napraw na przykład przykręcenie śrub mocujących, zabezpieczenie wystającego elementu czy pomalowanie gdyby zaistniała taka konieczność. Dokręcenie luźnego elementu jest znacznie tańsze i szybsze niż wymiana tego samego elementu, który ulegnie całkowitemu zniszczeniu. Konserwator prócz czynności techniczno-prewencyjnych dbałby o porządek i utylizacje odpadów.
Ze wstępnej analizy wynika iż zastosowanie takiego rozwiązania przyczyni się do poprawy standardów bezpieczeństwa oraz z pewnością wydatnie zmniejszy koszty napraw wykonywanych przez firmy zewnętrzne i wydłuży funkcjonowanie wielu obiektów na placach zabaw co przyniesie także na wymierne efekty ekonomiczne w postaci zmniejszenia nakładów na zakup nowych urządzeń.

            Proszę o rozważenie moich  sugestii oraz przedstawienie ich innym administratorom placów zabaw w naszym mieście, które jak uważam, przyczynią się do poprawy stanu technicznego urządzeń, poprawią bezpieczeństwo bawiących się na nich dzieci  oraz zwiększą atrakcyjność placów zabaw w naszym mieście.

            Zgodnie z informacjami jakie otrzymałem z Urzędu Miasta w Bochni  kontrole stanu technicznego odbywają się średnio raz w miesiącu przez pracowników Urzędu Miasta lub Straży Miejskiej, często podczas objazdu terenu w innych sprawach utrzymaniowych. Jest to stanowczo zbyt rzadko. Osoby kontrolujące powinny być specjalnie do tego oddelegowane. Według materiałów wydanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, regularne rutynowe kontrole przez oględziny powinny odbywać się nie rzadziej niż raz na tydzień, i jak podkreślają, jest to absolutne minimum bez względu na porę roku czy ryzyko wandalizmu.
Należy pamiętać, że żaden program kontroli nie będzie spełniał swych funkcji, jeśli zalecenia pokontrolne nie będą wykonywane. Ważne, aby wymiana zużytych części czy ich impregnacja lub malowanie odbywały się wówczas, kiedy jest to konieczne, a nie dopiero na skutek działania organów kontrolnych.

Naprawy powinny być wykonywane na bieżąco w jak najkrótszym czasie. Na obiektach administrowanych przez UM w Bochni, naprawy realizowane są w terminie do 14 dni od daty zgłoszenia. Naprawy wykonywane są przez firmy wyłaniane na drodze zapytania ofertowego.
Wg informacji uzyskanych od UM zbieranie ofert na drodze zapytania ofertowego trwa z reguły 14 dni, następnie umowa podpisywana jest w ciągu 10 dni. Mając na uwadze powyższe, nie potrafię sobie wyobrazić w jaki sposób UM w Bochni utrzymuje termin napraw wynoszący maksymalnie 14 dni. Podobnie podczas mojej obecności na miejskich placach zabaw oraz rozmów z innymi rodzicami, da się zauważyć, że uszkodzone elementy naprawiane są bardzo długo. W niektórych przypadkach jest to termin przekraczający rok.

             Wiele zagrożenia na placach zabaw stwarzają nieczystości i nieporządek. Odpady pozostawiane są poza koszami na śmieci w zasięgu dzieci. Bardzo duży problem stanowią niedopałki papierosów rzucane na ziemię. Wg zaleceń UOKiK, kosze na śmieci powinny być umieszczane w odległości od 2 do 3 metrów od ławek oraz wejść. Wynika to z faktu, że osoby siedzące na ławce narażone są na ataki owadów przyciąganych przez odpady pozostawione w koszach na śmieci. Elementy wyposażenia placów zabaw pokryte są graffiti oraz wulgarnymi napisami, które niestety nie są usuwane. Część bawiących się tam dzieci potrafi czytać.

            Urządzenia z których korzystają dzieci są pokryte brudem, rdzą, błotem oraz zielonym nalotem. Brak jakiegokolwiek mycia i czyszczenia tych urządzeń, może przyczynić się wielu chorób u spędzających tam czas najmłodszych. Może być to naruszenie art. 22 ust. 1 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2018 r. poz. 151 ze zm.), który mówi, że na właścicielu, posiadaczu lub zarządzającym nieruchomością spoczywa także obowiązek utrzymywania posesji w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym. 

Dodatkowe zagrożenie stanowi rozsypany piasek w okolicy piaskownic. Pomimo antypoślizgowej nawierzchni już niewielka ilość piachu może spowodować poślizgnięcie się dziecka i upadek. Biorąc pod uwagę, że wiele piaskownic ma betonową podstawę, łatwo można wyobrazić sobie konsekwencję wynikające z uderzenia głową w taki element.
Według zaleceń Sanepidu,piasek powinien być wymieniany przed sezonem (po zimie) oraz co najmniej raz w sezonie. Należy więc kontrolować regularnie piasek, oczyszczać go z widocznych śmieci oraz wymieniać w razie potrzeby. Zanieczyszczenia związane z odchodami można również ograniczyć poprzez zastosowanie ogrodzenia.

            Podczas rozmów z rodzicami natknąłem się na ogólny problem dotyczący niemal wszystkich placów zabaw. Większość pytanych przeze mnie osób uważa, że place zabaw są mało atrakcyjne dla grupy najmłodszych dzieci, mowa tu o dzieciach w wieku 3-4 lata. Rodzice skarżą się na brak ścianek sensorycznych czy brak zabawek przeznaczonych dla młodszych dzieci. Podobny problem zauważalny jest u rodziców dzieci starszych, tj. w wieku około 7-10 lat. Jak wielu rodziców zauważyło, takie dzieci nie mają już co robić na tych placach zabaw, gdyż urządzenia są dla nich nieatrakcyjne oraz są zbyt duże aby z nich korzystać. Dobre miejsce zabawy to takie, które daje szeroki wachlarz możliwości, wynikających zarówno z umieszczonego tam wyposażenia, jak też ukształtowania terenu czy roślinności. Ważne jest także dostosowanie miejsca do oczekiwań lokalnej społeczności. Podczas moich objazdów do innych pobliskich miejscowości, spotkałem się z bardzo ciekawymi rozwiązaniami, które możemy wykorzystać w naszym mieście. Przykłady rozwiązań przedstawiam w załączniku.

            W naszym mieście utarła się jakaś zasada, że najprostszym sposobem na pozbycie się problemu jest umieszczanie tablic z informacją o strefie niebezpiecznej. Kłóci się to z sensem placu zabaw, gdyż takie miejsca powinny obligatoryjnie gwarantować bezpieczeństwo, bez względu na sytuacje. Tabliczek nie powinno się stosować w charakterze listy zakazów, czego dzieciom nie wolno. Jednocześnie samo zastosowanie tabliczki informacyjnej nie powinno zwalniać zarządcy, dbania o bezpieczeństwo placu zabaw i szybkiego wykonania napraw.
Dodatkowy problem stanowi brak informacji o tym kto jest administratorem danego obiektu oraz brak jakichkolwiek danych kontaktowych w celu zgłoszenia usterki.

Pamiętajmy, więc że place zabaw powinny być tak bezpieczne jak to niezbędne, ale nie tak bezpieczne jak to możliwe.



22 komentarze

22 Comments

 1. Avatar

  Widz

  01 sierpnia 2022 godzina 19:05

  Świetny pomysł i inicjatywa członka PO, brawo!!!

 2. Avatar

  Olaboga

  01 sierpnia 2022 godzina 19:20

  Zbliżają się wybory wyłaniają się „działacze „
  Do roboty się weź

 3. Avatar

  Krzysiek K

  01 sierpnia 2022 godzina 19:35

  bardzo dobrze, że ktoś wreszcie zwrócił na to uwagę. Aż strach z dzieckiem iść na plac zabaw.

 4. Avatar

  Jurek

  01 sierpnia 2022 godzina 19:56

  Super inicjatywa członka PO, dobrze że takie problemy ktoś widzi.

  • Avatar

   Gość P

   02 sierpnia 2022 godzina 11:07

   Co robił, w temacie, do czasu opublikowania listy niedorobek UM, w tym zakresie..

 5. Avatar

  STOP

  01 sierpnia 2022 godzina 20:43

  Proponuję wziąć ściereczkę i trochę posprzątać. PO to tylko umie pouczać. „Wiemy jak to zrobić” jak to mówił Kozioł z Rancza.

  • Avatar

   Magda

   02 sierpnia 2022 godzina 09:20

   Mieszkańcy mają sprzątać miejsca użyteczności publicznej?Może obecnie zarządzający miastem wreszcie zaczną coś robić?

  • Avatar

   Małgorzata

   02 sierpnia 2022 godzina 17:07

   Może wydział promocji miasta chwyci za szmatkę i wiadro i ruszy w teren

 6. Avatar

  Henek

  01 sierpnia 2022 godzina 21:29

  Świetna akcja, brawo dla autora.

 7. Avatar

  Aaaa

  02 sierpnia 2022 godzina 01:44

  Są też nielegalne place zabaw.ktore powstały niezgodnie z prawem budowlanym i np są metr od okien.Ktos to sprawdza?

  • Avatar

   Lusia

   02 sierpnia 2022 godzina 08:42

   Tak to też prawda. w ogóle przydało by się skontrolować wszystkie place zabaw pod kątem prawa budowlanego

  • Avatar

   Joanna

   02 sierpnia 2022 godzina 09:24

   Bardzo dobrze, że wreszcie ktoś poruszył ten temat.Idziesz z dzieckiem na plac zabaw a tam tabliczka”strefa niebezpieczna”.Plac zabaw otwarty.Jakas kpina z mieszkańców.Albo naprawiam, albo zamykam skoro plac zabaw nie nadaje się do użytku.W naszym mieście coś się robi, otwiera a potem nie ma nikogo kto by o to dbał.

 8. Avatar

  Jan88

  02 sierpnia 2022 godzina 08:44

  to co jest na plantach to degrengolada. i co miasto z tym robi? Nic! musi się znaleźć ktoś kto będzie miał na tyle odwagi aby publicznie poruszyć problem. BRAWA!

 9. Avatar

  Nowy

  02 sierpnia 2022 godzina 09:06

  Brawo dla Pana Mateusza i PO za tą inicjatywę.

 10. Avatar

  She

  02 sierpnia 2022 godzina 09:13

  Brawo, to ważny temat. Nie wystarczy zrobić , trzeba jeszcze dbać . Zamiast stawiać kolejne urządzenia do ćwiczeń , zwane szumnie siłowniami , z których mało kto korzysta , to może warto pomyśleć o konserwacji placów zabaw.

 11. Avatar

  Ja

  02 sierpnia 2022 godzina 11:16

  A po co to upartyjniać? Rozumiem, że jakby ktoś spoza PO to zgłosił, to nie byłoby takie dobre i warte otrąbienia. Cenna inicjatywa, ale na niwie samorządowej ludzi ocenia się po tym co robią, a nie z jakiej partii się wywodzą. Pokazują to wyniki wyborów.

 12. Avatar

  "działacz"

  02 sierpnia 2022 godzina 12:33

  Szukałem dokonań tego „działacza” PO. To chyba jakiś nowy „działacz” bo nic nie znalazłem? Strasznie długo się męczył z tą petycją i zbieraniem podpisów cały rok? No to już widzę jak będzie „działał” jak go na jakiegoś radnego – a może ma ambicje na posła? – wybiorą. Toż jak przyjdzie zebrać wiedzę o np. stanie dróg to mu 10 lat braknie! A tak poważnie… kampania obliczona na emocje. Znajdź nośny temat i ponarzekaj trochę. Tak to wygląda niestety. Teraz tacy „działacze” będa nam non stop pokazywać jak można fajnie żyć i jak to oni o nas myślą. Gdzie byłeś do tej pory „działaczu”???

 13. Avatar

  Rodzice

  02 sierpnia 2022 godzina 13:32

  Tak jest z wieloma inwestycjami i zaniedbania są na większosci.A po co utrzymywać aż 3 burmistrzów?Zwolnić jednego obowiązkowo i wtedy zatrudnić konserwatora i jeszcze pieniądze zostaną na naprawy.

  • Avatar

   Jan88

   02 sierpnia 2022 godzina 14:43

   Weź chłopie i sam coś zrób zamiast tylko krytykować. Piejesz, jak kogut tylko dlatego, że Ci przynależność polityczna nie pasuje. Chcesz coś zrobić, to idź i rób zamiast tylko klikać w klawiaturę.
   Akcja jest dobra i potrzebna.

 14. Avatar

  Conchita Wurst

  02 sierpnia 2022 godzina 15:43

  …zawracanie czterech liter, z takich placy, podobnie jak z jadłodalni Caritasu, korzysta niewiele osób, to dla lubiących ekstremalne wyzwania, coś w rodzaju roller coastera, kulinarnego również.

 15. Avatar

  Jakub

  03 sierpnia 2022 godzina 05:24

  Bardzo dobrze, że pan Waśniowski podjął temat. Trzymam kciuki, że coś się poprawi w tej sprawie.

 16. Avatar

  Mateusz

  03 sierpnia 2022 godzina 11:19

  Byłem dziś na placu zabaw przy placu Turka. Tam jest to samo! Błoto, rdza, zgniłe drewno, a piaskownica się rozchodzi na boki. Jakaś duża dziura obok placu nie wiadomo po co, rozświechtane ławki, wszystko brudne, a błoto takie, ze do karuzeli ani huśtawek nie da się dojść.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra