- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

DRWINIA-NOWE BRZESKO. Ogłoszono przetarg na projekt mostu na Wiśle między Świniarami a Śmiłowicami

- REKLAMA -

Do 20 listopada Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie czeka na oferty od firm zainteresowanych przygotowaniem dokumentacji projektowej budowy mostu na Wiśle. Chodzi o przeprawę pomiędzy Świniarami w gminie Drwinia, a Śmiłowicami w gminie Nowe Brzesko.

Na inwestycję od wielu lat czekają mieszkańcy powiatu bocheńskiego, ale też proszowickiego. Zwłaszcza rolnicy, którzy handlują płodami rolnymi. Obecnie przez stary most na Wiśle łączący oba powiaty mogą przejeżdżać wyłącznie pojazdy do 3,5 ton. Dodatkowo ruch odbywa się jednym pasem i jest regulowany wahadłowo przez sygnalizację świetlną.

Zanim zdecydowano się na ogłoszenie przetargu konieczne było wybranie jednej z trzech koncepcji. Pierwsza z nich zakładała budowę mostu w Hebdowie. Przeciwko temu rozwiązaniu wystąpili mieszkańcy tej miejscowości. Dodatkowo okazało, że budowa mostu w tej lokalizacji może stwarzać zagrożenie powodziowe dla zabytkowego klasztoru.

Druga koncepcja zakładała powstanie mostu w okolicy ulicy Nękanowice w Nowym Brzesku. Tu też jednak pojawiły się protesty mieszkańców i rolników obawiających się o bezpieczeństwo swoich upraw.

Ostatecznie postawiono na trzeci wariant Śmiłowice-Świniary określany jako wariant sierosławicki. To rozwiązanie także nie wszystkim się podoba. I nie chodzi tu tylko o wysokie koszty tej koncepcji, ale także bliskość do mostu w Sokołowicach, całkiem sporą odległość od istniejącego mostu i zagrożenie powodziowe dla mieszkańców sąsiadujących z Wisłą.

Dla tego wariantu kilka miesięcy temu została wydana decyzja środowiskowa, ZDW ogłosił przetarg na wykonanie projektu. Jego rozstrzygnięcie planowane jest za dwa tygodnie. Jeśli uda się wyłonić wykonawcę na przygotowanie projektu ma on 22 miesiące.

14 komentarzy

14 Comments

 1. Avatar

  Qba

  07 listopada 2023 godzina 09:40

  głupota i brak jakiegokolwiek rozumu lokalnych samorządowców, parę tysięcy samochodów mieszkańców gmin Drwinia Bochnia Szczurowa jadących dzień w dzień do Krakowa czy Proszowic będzie dokładało 2 km w każdą stronę aby przejechać dumnie przez rynek w Nowym Brzesku, i pagórki w Hebdowie, Indolencja urzędników aż bije, mieszkańcy Nowego Brzeska niech się czują dumni z takiego rozwiązania, most po zachodniej stronie byłby o wiele bardziej korzystniejszym i intuicyjnym rozwiązaniem, wszyscy jadący na Kraków ominęliby Nowe Brzesko a postaranie się o dosłownie 500metrów obwodnicy od tak zaplanowanego wjazdu z mostu do drogi krajowej do drogi na Proszowice załatwilibyście dwa tematy – odciążenie centrum i wyrzucenie ruchu na Proszowice poza domy. oj durni wy durni

  • Avatar

   Jestem za

   07 listopada 2023 godzina 18:14

   Sensowna lokalizacja jestem za. Właśnie dla tej lokalizacji kibicowałem

   • Avatar

    Bahus

    08 listopada 2023 godzina 12:17

    BRAWO PiS KOLEJNA WYGRANA JESZCZE POLSKA NIE ZGINEŁA 3/0

  • Avatar

   Ok

   07 listopada 2023 godzina 18:15

   Wróć na ziemię qpa

  • Avatar

   Anonim

   07 listopada 2023 godzina 23:04

   Popieram Pana komentarz odnośnie budowy mostu
   Dobry gospodarz wybiera odpowiednią inwestycje ale po cenie odpowiedniej ale nie wygórowanej.My obywatele za to płacimy.

  • Avatar

   Oj

   08 listopada 2023 godzina 06:42

   Durny to ty jesteś. Nie pisz,,do. i. o,, samorządowcach tylko o Panu z Hebdowa i innym instytucjom sprzeciwiającym się za mostem w Hebdowie. A od mieszkańców Nowego Brzeska wara. Najpierw dowiedz się dokładnie czemu tam most,a później oceniaj innych.

   • Avatar

    Polak

    08 listopada 2023 godzina 12:18

    BRAWO PiS KOLEJNA WYGRANA JESZCZE POLSKA NIE ZGINEŁA 3/0

  • Avatar

   Xxx

   08 listopada 2023 godzina 09:38

   Durny to jest włodarz. Nie potrafił podjąć właściwej decyzji. A gdzie most miałby nie powstać to i tak protesty będą.

  • Avatar

   Pikachu754

   08 listopada 2023 godzina 12:15

   Kiedy będzie obwodnica? zbierano podpisy i nic się nie dzieje.

  • Avatar

   Anonim

   11 listopada 2023 godzina 15:12

   Głupotą jest trwać w świadomości że most jest tylko dla Nowobrzeszczan trzeba patrzeć szerzej na rozwój Gminy Nowe Brzesko.

 2. Avatar

  Mariusz

  07 listopada 2023 godzina 18:15

  Przeprawa do Nowego Brzeska była tu zawsze a teraz odetną wielu mieszkańców od pracy, szkoły, sklepów, ciekawe co daje nowa lokalizacja, jedno jest pewne jak nie zostawią starego mostu jako kładki to będzie bieda dla wielu, wielu ludzi i miejscowości.

 3. Avatar

  Ula

  08 listopada 2023 godzina 06:49

  Przecież jak ktoś jedzie z Ispini do krk to nie musi przekraczać Wisły w sierosławicach, może w niepolomicach

 4. Avatar

  Bahus

  08 listopada 2023 godzina 12:18

  BRAWO PiS KOLEJNA WYGRANA JESZCZE POLSKA NIE ZGINEŁA 3/0

  • Avatar

   Anonim

   11 listopada 2023 godzina 15:16

   Głupotą jest trwać w świadomości że most jest tylko dla Nowobrzeszczan trzeba patrzeć szerzej na rozwój Gminy Nowe Brzesko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra