- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Dąbrówka. Matka i córka straciły dom. W pomoc przy jego odbudowie zaangażowali się mieszkańcy wioski

- REKLAMA -

W kilka chwil pożar strawił cały dobytek mieszkanek Dąbrówki w gminie Rzezawa. Stary budynek nie nadaje się do zamieszkania. Z pomocą matce i córce przyszli mieszkańcy wioski, wpiera je także samorząd.

Pożar, który strawił dom, wybuchł 27 maja. Gasiło go aż dziewięć zastępów straży pożarnej. Mimo sprawnej akcji drewnianej części domu nie udało się uratować. Matka i córka zostały bez dachu nad głową. Schorowane kobiety znalazły schronienie u znajomych. Mają tam wszystko, co potrzeba. Jednocześnie mieszkańcy gromadzą materiał na odbudowę domu.

– Mamy przygotowaną listę potrzebnych materiałów. Z prośbą zwróciliśmy się do składów budowlanych – mówi Marcin Bielak, sołtys Dąbrówki.

Na nadzwyczajnym zebraniu rady sołeckiej ustalono, że w niedzielę 7 czerwca zostanie przeprowadzona kwesta do puszek dla pogorzelców. Poprowadzą ją sołtys i członkowie rady sołeckiej.

Pierwsza pomoc już dociera. Do Dąbrówki przyjechał transport pustaków ceramicznych ofiarowany przez jednego z mieszkańców wioski i PSB Victory Dębno Stanisława Barnasia. Pomoc zaoferowały firmy ZRB Ignacy Kołodziej, Rem-Bruk.

Z kolei Kamil Wojtoń z firmy Usługi Geodezyjne Woj-Geo dokonał bezpłatnie pomiarów geodezyjnych, a przedsiębiorstwo Ekombud podstawiło bezpłatnie kontener.

– W najbliższą sobotę jeśli pogoda pozwoli zapraszamy wszystkich chętnych do pracy przy rozbiórce na godz. 8:00. Dziękujemy również za zgłoszenia chęci wykonania poszczególnych prac. Mamy już ekipę murarską, naszych niezastąpiony braci Struzik z panem Tadkiem. Zgłosił się również Michał Rudnik gotowy wykonać instalację hydrauliczną jak i Adam Nita który położy glazurę. Tynki i wylewki wykona firma Piotr-Bud Piotr Pytel – wylicza gospodarz Dąbrówki.

Z pomocą pogorzelcom przyszedł też samorząd Rzezawy.

– Zdecydowaliśmy o przyznaniu zasiłku celowego tej rodzinie. Jest też deklaracja opłacenie kosztów ich tymczasowego mieszkania. Wszyscy chcielibyśmy, aby odbudowa przebiegła szybko, ale z doświadczenia wiemy, że tego nie zrobi się w kilka tygodni – mówi Mariusz Palej, wójt Rzezawy.

Osoby, które chciały, by wesprzeć odbudowę domu przekazując materiał mogą kontaktować się sołtysem Dąbrówki: tel. 600 229 388

ZOBACZ, CO JEST POTRZEBNE?

 • ok 1200 sztuk pustaków ceramicznych  gr 25 cm 
 • ok 330 sztuk pustaków ceramicznych gr 12 cm 
 • 50 worków cementu 
 • 5 baniek 5 litrowych plastyfikatora 
 • 7 ton piasku żółtego 
 • 120 sztuk stali zbrojeniowej fi 12 dł. 12 mb,
 • 40 sztuk stali zbrojeniowej fi 8 dł 12 mb ,
 • przewody kominowe 
 • fi 160 dł 5mb ,kształtka kominowa rondo 2,75mb, kształtka kominowa rondo z podwójna wentylacją 2,25 mb , kształtka wentylacyjna 3 komorowa 2,5mb 
 • drewno na więźbę dachową: murłaty 16 x 16 dł. 2 x 9,5 mb, 2 x 8,0 mb, krokwie 16 x 8 dł. 5 mb szt. 22, krokwie 16 x 8 dł. 4 mb szt. 20
 • blacha dachowa w ilości ok 165 m2 

1 Komentarz

1 Komentarz

 1. Ktoś

  03 czerwca godzina 15:07

  To jest prawdziwa solidarność wiejska mieszkańcy i sponsorzy pomagają z serca ! Piękna postawa sołtysa i radnego w
  Dąbrówce !
  GOPS w takiej sytuacji musi pomóc bo niestety jest to ich święty obowiązek zapisany ustawowo !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra