- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Czy podczas remontu budynku ZUS w Bochni zostały zniszczone gniazda ptaków?

- REKLAMA -

Na problem zwrócili uwagę administratorzy FB „Bocheńska przyroda”. Ich zdaniem są poważne wątpliwości, czy przed remontem budynku została przeprowadzona inwentaryzacja ornitologiczna i czy ZUS wnioskował do RDOŚ o ew. usunięcie gniazd lub siedlisk ptaków i nietoperzy. O wyjaśnienie sprawy zwróciliśmy się do rzecznika zakładu.

Z zamieszczonych na FB „Bocheńskiej Przyrody”zdjęć ZOBACZ wynika, że, pod stropodachem budynku mogą być gniazda ptaków.

– Dwie ściany budynku są już osiatkowane i położony jest styropian. Jeżeli okaże się, że prace wykonywane są bez pozwolenia i nadzoru ornitologicznego to będzie problem – piszą administratorzy „Bocheńskiej Przyrody”.

Z zapytaniem, czy wykonawca remontu przeprowadził inwentaryzację ornitologiczną, a także wnioskował do RDOŚ o ew. usunięcie gniazd lub siedlisk ptaków i nietoperzy zwróciliśmy się do rzecznika prasowego ZUS.

– Przed przystąpieniem do prac modernizacyjnych Zakład Ubezpieczeń Społecznych zadbał o sporządzenie wymaganego projektu. Projekt wykonała profesjonalna firma. Zawierał on konieczne opinie, uzgodnienia, zgody i pozwolenia. Pracownicy firmy projektowej drobiazgowo sprawdzili, czy na elewacji, dachu i strychu budynku nie ma ptasich gniazd – zapewnia Anna Szaniawska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego

Przedstawicielka ZUS zapewnia, że gdyby było jakiekolwiek podejrzenie występowania ptasich siedlisk, to oczywiście zostałby zgłoszony wniosek o sporządzenie inwentaryzacji ornitologicznej.

Tak było np. w budynku ZUS w Nowym Sączu. Tam znaleziono gniazda jerzyków, dla których zostały zrobione specjalne budki.

Anna Szaniawska zapewnia, że Starostwo Powiatowe w Bochni wydało zaświadczenie o przyjęciu zgłoszenia robót budowlanych i nie zobowiązało ZUS do uzupełnienia dokumentacji o inwentaryzację ornitologiczną.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra