- REKLAMA -
Wydarzenia

BRZESKO. Pamiętali o 85. rocznicy bombardowania węzła kolejowego Brzesko-Słotwina [ZDJĘCIA]

- REKLAMA -

Z okazji 85. rocznicy bombardowania węzła kolejowego Brzesko-Słotwina, które miało miejsce 4-5 września 1939 roku, odbyły się tradycyjne uroczystości upamiętniające ofiary tych tragicznych wydarzeń oraz wszystkich poległych w czasie II wojny światowej.

W uroczystościach zorganizowanych przez Urząd Miejski w Brzesku, Miejski Ośrodek Kultury oraz Parafię pw. Matki Bożej Częstochowskiej uczestniczyło kilkaset mieszkańców gminy – przedstawicieli władz samorządowych, instytucji, stowarzyszeń, organizacji politycznych i placówek oświatowych.

Msza św. w intencji ofiar pamiętnych bombardowań została odprawiona w kościele parafialnym na Słotwinie. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości spotkali się przed pomnikiem, by oddać hołd pomordowanym podczas bombardowania oraz wszystkim poległym w czasie II wojny światowej. Burmistrz Brzeska wygłosił okolicznościowe przemówienie, Apel Poległych odczytał druh hm. Adam Zydroń.

Ostatnim punktem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów i zniczy na płycie pomnika upamiętniającego ofiary tragedii, która wydarzyła się w tym miejscu 85 lat temu.    

Gościem honorowym tegorocznych uroczystości był komandor w stanie spoczynku Roman Rakowski, który odebrał statuetkę i tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Brzeska” przyznany przez Radę Miejską w Brzesku. Były żołnierz AK, który w tym roku obchodził 100-lecie urodzin, pochodzi z Tymowej, w dzieciństwie i młodości był uczniem brzeskich szkół, najpierw miejscowej Szkoły Podstawowej, później Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wychowywał się w rodzinie, w której miłość do Ojczyzny była wartością nadrzędną. Mieszkający przez większość życia w Gdańsku komandor to jedna z ostatnich żyjących osób odznaczonych Orderem Virtuti Militari. Przez wiele dziesięcioleci pełnił funkcję prezesa koła Gdańsk-Wrzeszcz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Często odwiedza rodzinne strony, a każdy taki przyjazd wykorzystuje, by spotykać się z młodzieżą, by uczyć ją historii i patriotycznych postaw.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra