Do zdarzenia doszło wczoraj. Starszy mężczyzna uwierzył kobiecie, która zadzwoniła do niego informując, że jest policjantką. Podczas rozmowy zebrała informacje na temat posiadanych przez 83-latka oszczędności.
Dalej sprawy potoczyły się błyskawicznie. Mężczyzna odebrał kolejny telefon. Tym razem dzwonił mężczyzna, który twierdził, że jest prokuratorem, prowadzącymi sprawy oszustw bankowych.
Radził, by 83-latek jak najszybciej udał się do banku i założył konto internetowe. To miało zabezpieczyć jego pieniądze przed ewentualną kradzieżą.
Ufny 83-latek zrobił jak mu polecono, na sam koniec przekazał dane do konta czyli login i hasło. Chwile później fikcyjna „policjantka” i „prokurator” skradli mu 150 tys. zł.
APEL POLICJI
W związku z próbami dokonywania oszustw metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, „na członka rodziny” itp. bocheńska Policja po raz kolejny apeluje do Państwa o zachowanie szczególnej ostrożności przy odbieraniu telefonów, zwłaszcza jeżeli dotyczą one pomocy finansowej, a w szczególności konieczności przekazania pieniędzy nieznanym osobom. Tyczy się to przede wszystkim osób starszych, które najczęściej padają ofiarami tego typu przestępstw, dlatego tak ważne jest, aby ostrzec swoich rodziców, dziadków, a także osoby samotne przed oszustami działającymi właśnie w ten sposób.
W szczególności należy ostrzec je, aby nie przekazywały pieniędzy osobom obcym, podającym się np. za znajomych wnuczka, córki, a także nie przelewały większych kwot pieniędzy bez konsultacji z rodziną. Ponadto należy wyczulić wymienione osoby, aby nie dały się namówić na zakładanie kont, branie kredytów, pożyczek bowiem w ten sposób mogą one stracić oszczędności bądź też zaciągnąć zobowiązania, które później będzie trzeba spłacać przez lata.
kot
18 kwietnia 2019 godzina 11:40
naiwnosc nie zna granic