- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

BOCHNIA. Z dnia na dzień sesja nadzwyczajna!? Czy to standardy z kraju afrykańskiego?

- REKLAMA -

Wczoraj po południu bocheńscy radni dowiedzieli się o zwołaniu nadzwyczajnej sesji Rady Miasta w Bochni. – To chyba standardy z kraju afrykańskiego – zwrócił uwagę radny Ireneusz Sobas, oceniając całe to zamieszanie ze zwołaniem sesji, jako jeden wielki chaos.

Chaotycznie faktycznie było, choć sesja trwała niewiele ponad trzydzieści minut. Duże problemy miała Przewodnicząca RM Katarzyna Korta-Wójcik (PO), która nie potrafiła odczytać na tablecie, ilu radnych jest na sali „Gdzie ja mam, ile jest radnych” – pytała obsługę biura rady.

Później problemów było jeszcze więcej. Na trzeciej sesji (!) przewodnicząca nie potrafiła wymienić składów klubów, jakie zawiązały się w RM w Bochni. („Nie znam ich na pamięć”). Były też wpadki z brakiem przegłosowania pełnego brzmienia uchwały. Brawo za czujność obsługi prawnej, która zwróciła uwagę przewodniczącej, bo ta, miało się wrażenie, błędów swoich nie dostrzegała.

Ale wróćmy do powodów zwołania sesji. Była ona konieczna, bowiem dwóch radnych utraciło mandaty. Stało się tak, ponieważ 3 czerwca zostali oni powołani na stanowiska zastępców burmistrza Bochni. Mowa o Filipie Pachu (BWS) i Wojciechu Woźniczce (ReaktorB7). Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że o ich nominacji mówiło się od dawna. Z naszych informacji wynika, że takie rozwiązanie zostało ustalone przed drugą turą wyborów w zamian za ich poparcie (obaj kandydowali na fotel burmistrza) udzielone Magdalenie Łacnej.

Tutaj rodzi się pytanie: skoro wiedzieli, to po co zgadzali się na pracę w komisjach?

Tak czy inaczej, ich mandaty zostały wygaszone. Komisarz wyborczy poinformował o tym przewodniczącą 6 czerwca, ta ze zwołaniem sesji czekała do 12 czerwca (środa) i posiedzenie zaplanowała na czwartek 13 czerwca, czyli dziś.

Okoliczności i sposób zwołania posiedzenia wywołał oburzenie radnych opozycyjnych. Radny Grzegorz Pałkowski dopytywał przewodniczącą, kiedy dowiedziała się o rezygnacji radnych. Radny Jan Balicki (PiS) wyraził swój sprzeciw przeciwko takiemu trybowi zwoływania sesji. – Mam nadzieję, że taka sytuacja się już nie powtórzy – zaapelował.

Radny Ireneusz Sobas (PiS) przyznał, że mamy tu do czynienia z jednym wielkim chaosem. – Po co te nerwy i zamieszanie. Czy my jesteśmy poważną instytucją – pytał sugerując, że to standardy z jakiegoś kraju afrykańskiego.

Do dyskusji włączył się też radny Bogdan Kosturkiewicz (PiS) przypominając, że w przeszłości zdarzały się sesje nadzwyczajne, ale były zwoływane przynajmniej 3-4 dni przez wyznaczonym terminem.

Nerwową atmosferę starała się uspokoić radna Jolanta Michałowska (PO).

To początek, myślę, że tak się już nie będzie zdarzać – broniła swojej klubowej koleżanki. – Przestańmy krytykować, a zajmijmy się pracą, szkoda czasu na krytykę – apelowała.

W głosowaniach radni uzupełnili skład komisji rewizyjnej o radnych: Sylwię Pachotę-Rurę (Reaktor B7) i Macieja Buszko (BWS).

Przewodniczącą Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska została Jolanta Michałowska (PO).

37 komentarzy

37 Comments

 1. Avatar

  Śmieszek

  13 czerwca 2024 godzina 10:11

  Ależ PiSizm wychodzi spod pióra pani redaktor

  • Avatar

   Małgorzata Więcek-Cebula

   13 czerwca 2024 godzina 10:30

   Tak, tak wiem, jakbym pisała, że tak błyskawicznie zwołana sesja była koniecznością, to by wychodził „PO-izm” 🙂

   • Avatar

    Śmieszek

    13 czerwca 2024 godzina 11:14

    Akurat to ma tutaj najmniejsze znaczenie. Chodzi o cały tekst artykułu, który nie jest informacją a zwyczajnym felietonem. Począwszy od tytułu poprzez treść, cytaty wszystkich PiSowców i prześmiewcze przytyki w kierunku przewodniczącej. Widać jak panią redaktor boli to kto rządzi w mieście. Zresztą widać to też po tytułach innych artykułów np: „Burmistrz Magdalena Łacna spłaca długi!”
    O pani PiSiźmie świadczy również choćby częstotliwość występowania na portalu wyprasowanego Szczurka 😉

    • Avatar

     Małgorzata Więcek-Cebula

     13 czerwca 2024 godzina 11:18

     Jest relacją, a nie felietonem. A to zasadnicza różnica. Co do tytułów, no cóż mają zwracać uwagę, przyciągać. Skoro Śmieszku przeczytałeś, udało się!

     • Avatar

      Śmieszek

      13 czerwca 2024 godzina 11:40

      Ja pozostanę jednak przy swoim zdaniu, że jest to felieton.
      A tytuł przeczytałem tak jak każdy inny.
      Może jakaś informacja kto obejmie wygasłe mandaty?

     • Avatar

      odpowiedzi

      13 czerwca 2024 godzina 13:36

      Gdyby to była relacja, to zawierałaby komplet informacji z przebiegu 30-minutowej sesji, brakuje informacji o wyborze nowej przewodniczącej komisji gospodarki. W artykule jest mnóstwo opinii autorki co jest przecież całkowicie w sprzeczności z jakimikolwiek standardami artykułu informacyjnego/relacji. Tak, to felieton zawierajacy opinie i tak powinien być rozliczany. A fakenewsowych nagłówków i tytułów stosowanych na tym portalu aż żal mi komentować jako medioznawca z pierwszego wykształcenia.

     • Avatar

      Małgorzata Więcek-Cebula

      13 czerwca 2024 godzina 14:01

      Umiejętność czytania ze zrozumieniem to mimo wszystko sztuka. W materiale oczywiście nie brakuje informacji o wyborze przewodniczącej. Wystarczy tylko przeczytać go do końca 🙂

    • Avatar

     Ciemność

     13 czerwca 2024 godzina 20:05

     Ale pieprzysz farmazony i nie widzisz jak ta przewodnicząca się mota i nie ma pojęcia o tego typu sprawach i wybrali ją kolesie a ona jak Nemo….

     • Avatar

      Najpierw ją wybierzemy

      13 czerwca 2024 godzina 20:19

      Jaki jest jej poziom ustali się później

    • Avatar

     Gość P

     14 czerwca 2024 godzina 07:09

     W małej skali – ktoś tu kogoś przekupil- PRZED-WYBRAŁ, proponując stanowiska przed wyborami? Jakaś komisja i wnioski do PKW – toż to istne „wozy strażackie” ‼️

  • Avatar

   Anonim

   13 czerwca 2024 godzina 10:35

   Śmieszek jesteś śmieszny!!!!. To są fakty które Ci nie pasują. Te sesję to jeden bałagan i haos. Pani przewodniczącej wydaje się że zjadła wszystkie rozumy. Jak na razie MAsakra!!!!!

  • Avatar

   Tak Tak

   13 czerwca 2024 godzina 10:45

   Oczywiście lepiej napisać o głaskaniu kota, miodowym miesiącu czy o tym jak się zwracać do Magdaleny Łacnej 🙂

 2. Avatar

  Anonim

  13 czerwca 2024 godzina 10:59

  A co na ten temat mówi statut gminy? Warto się na tym zastanowić i problem politycznych sympatii stanie się mardinalny.

 3. Avatar

  Radek

  13 czerwca 2024 godzina 11:04

  Czy sesja została zwołana zgodnie ze statutem gminy i regulaminem rady? Chyba to jest istotne. Sympatie polityczne są tylko tłem.

 4. Avatar

  odpowiedzi

  13 czerwca 2024 godzina 11:20

  Pani redaktor proszę zapoznać się z regulaminem rady miasta Bochnia – wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z zasadami. przegraliście w mieście i powiecie – pogódźcie się z tym i przejdźcie w końcu do rozsądnej i merytorycznej pracyy zaróno radni jak i otwarcie wpsierajacy ich dziennikarze

  • Avatar

   Małgorzata Więcek-Cebula

   13 czerwca 2024 godzina 11:24

   no, no trollujemy…

   • Avatar

    odpowiedzi

    13 czerwca 2024 godzina 13:37

    Trolujemy? chcę tylko rzetelnej pracy radnych i rzetelnych relacji z tej pracy

   • Avatar

    Mieszkaniec

    13 czerwca 2024 godzina 13:59

    W historii RM Bochnia nie było tak miernego przewodniczącego. Ta Pani nie nadaje się do kierowania posiedzeniami mało co ogarnia. Panstwo radni może warto zastanowić się nad zmianą w tym zakresie bo teraz to jest jakaś masakra. WSTYD DLA BOCHNI

    • Avatar

     Nico

     13 czerwca 2024 godzina 15:07

     Pani Gosiu wszystko jest ok. A pani przewodnicząca mała 6 dni i nic z tym nie zrobiła. Takie są niestety fakty. Druga kwestia panowie Pach i Woźnicka mogli od razu nie przyjmować pracy w komisjach z wiadomych względów. Miejmy nadzieję że Pani przewodnicząca z RM się ogarnie a nie to do wymiany. Szkoda czasu na osobę roztrzepatną. Bochnia potrzebuje rozsądku i stabilizacji, a nie chaosu. Mamy już rewitalizację po bocheńsku czyli beton wszędzie. Koniec z głupotą. Może lepiej wybrać na przewodniczącego RM Leszka Stabrawę. Gość konkret a nie dyrdymały bo Pani przez 6 dni szukała numerów telefonów czy może najpierw do kosmetyczki poszła.

     • Avatar

      Anonim

      13 czerwca 2024 godzina 18:12

      Gość konkret? Raczej konkretny beton

     • Avatar

      Rico

      13 czerwca 2024 godzina 20:47

      Panie Leszku, Pan ma ambicje jak Woźniczka i pisze Pan sam o sobie?

    • Avatar

     Anonim

     14 czerwca 2024 godzina 07:48

     Nie od-razu „Kraków zbudowano”! Funkcja do ogarnięcia, tylko trzeba trochę „po-studiować”. W „tym gronie” widać – Katarzyna Korta Wójcik jest Osobą predystynowana do-i objęcia tego stanowiska.
     Reszta to kwestia wiedzy z zakresu: prawa, samorzadowosci oraz charakteru – niezbedne: siła spokoju i nerwy na wodzy/ inaczej będzie śmiesznie lecz nie strasznie

    • Avatar

     Gość P

     14 czerwca 2024 godzina 07:51

     PO-dsumowanie-smiesznie acz nie strasznie.
     Pierwsze „koty za płoty”.

  • Avatar

   Gość P

   14 czerwca 2024 godzina 07:37

   Efektem pracy Burmistrz i Rady Miasta – na dziś – będzie program bieżącej Sesji Rady Miasta (poza punktem – absolutorium).
   Oczywistościa po-winna być szybsza reakcja Przewodniczącej RM – zależna jednak od terminu przekazania – uzyskania informacji o utracie statusu przez dwóch radnych, „awansujacych” na kolejny „szczebel”-indywidualnych karier zawodowych.

 5. Avatar

  Obiektywnie

  13 czerwca 2024 godzina 12:29

  Nie chodzi teraz czy Pis czy Po…KO, Reaktor…….Chodzi o to, że „to ,co było tak przed kampanią wyborczą ,przy każdej nadarzającej się okazji z wielką mocą chwalone „,okazało się „nieudolnym koalicyjnym zlepkiem”,ludzi-zwyczajnie nie kompetentnych…,co więcej nieprzygotowanych do pełnienia jakiejkolwiek funkcji…!!!!To nie jest wyłącznie moje zdanie!!! Totalna „PO =rażka”

 6. Avatar

  ktoś

  13 czerwca 2024 godzina 13:08

  Nowe siły „przereklamowane,a to co tak często chwalone ,bywa równie często ganione’….Będzie się działo!!!!

 7. Avatar

  xxx

  13 czerwca 2024 godzina 13:52

  Pani Redaktor, proszę się nie przejmować i robić swoje. Jeśli ktoś będzie chciał przypisać Pani stronniczość, to przyczepi się nawet do rodzaju czcionki.Najważniejsza jest prawda i tutaj nie ma Pani sobie nic do zarzucenia. A wyczulenie zwolenników obecnie rządzących na wszelkie niewygodne fakty jest czasami żenujące.

  • Avatar

   Bochniak

   13 czerwca 2024 godzina 15:34

   Równie dobrze można przypisać stonniczość do PO konkurenyjnego portalu, ale tam POwskim trolom pasuje tresc. Pani redaktor robic swoje i pietnowac niekompetencje, bo na sasiednim portalu tego nie przeczytamy.

 8. Avatar

  Igor

  13 czerwca 2024 godzina 15:13

  Pani redaktor przelała na papier wydarzenia z sesji. O co Wam chodzi? Napisała prawde i w skrócie opisała sesje, wstawiając najważniejsze wypowiedzi. Nie brońcie niekompetencji. Tylko przyjmijcie to mna klatę i tyle. Oby było lepiej i sprawniej.

 9. Avatar

  Dno i metr mułu

  13 czerwca 2024 godzina 15:25

  1) Pach i Wożniczka nie wiedzieli, że zostaną długi spłacone i za chwilę nie będą radnymi? Po co zatem pchali się do komisji rewizyjnej? 2) Milczenie tzw. koalicji na dzisiejszej nagłej sesji było karykaturalne 3) Przewodnicząca jest kpiną merytoryczną.

 10. Avatar

  ***** **

  13 czerwca 2024 godzina 16:59

  Falstart za falstartem. Najpierw, o wyznaczonej porze rozpoczęcia sesji, ani pani przewodnicząca ani pani burmistra nie pofatygowały się na salę, więc Kosturkiewicz… zaczął obrady komisji rewizyjnej, która pierwotnie miała być o tej samej porze. Później wywiązała się ciekawa dyskusja pomiędzy nim a Luizą dwojga nazwisk, na którą godzinę przesunięto obrady tej komisji. Jeszcze później miały miejsce opisywane w artykule pisaanki, ale najlepszy był koniec, bo przewodnicząca najpierw zamknęła sesję, a później przypomniała sobie, ze nie poddała pod glosowanie całej uchwały:))
  Nie ma co, kompetentne mamy władze spod znaku PO i przystawek.

 11. Avatar

  Majka

  13 czerwca 2024 godzina 18:41

  A co wy chcecie od Pani Burmistrz i Przewodniczącej ?
  kto wywołał ten zamęt w Radzie Miasta ?
  Pach i Woźniczka po co się pchaliście do Komisji jak dobijaliście się o stołki zastępców burmistrza ,nie dało się poczekać do sesji obsoluteryjnej ?

  Tylko stołki i kasa w głowie
  Kompromitacja na dzień dobry

 12. Avatar

  Bochniak

  13 czerwca 2024 godzina 18:47

  „Bochnia z Bliska” zaczyna być jedynym piszącym o faktach portalem w Bochni o Urzędzie Miasta i Radzie Miasta
  Pozostali albo milczą albo same „ochy i achy „jak bochnianin o nowej burmistrz i rządzeniu w mieście

  • Avatar

   Baca77

   13 czerwca 2024 godzina 20:06

   Bochnianin pl zmienił nazwę na bochnianin po

   • Avatar

    Ania

    13 czerwca 2024 godzina 20:54

    KOT wita się z Panią Burmistrz, innych ma w nosie, hahahah

    • Avatar

     Adaam

     14 czerwca 2024 godzina 21:54

     Wy chyba w tej Bochni nie macie innych problemów Sesja była zwołana, sesja się odbyła. Radni byli? Byli. Uchwały podjęte? Podjęte. Więc po co te wszystkie komentarze i docinki? Każdy, powtarzam każdy, niezależnie od opcji politycznej ma prawo popełniać błędy. Pani przewodnicząca się uczy dopiero. A radni powinni jej pomóc a nie krytykować i wydawać oświadczenia. To jest żenujące!

 13. Avatar

  Michał

  14 czerwca 2024 godzina 10:05

  To, że Panowie Pach i Woźniczka zostali vice było wiadomo. Co to za jazda po artykule? Sposób zwołania sesji jest skandaliczny, a niekompetencja tłumaczenia i miotanie się Przewodniczącej RM, przykre. Tego właśnie się obawiałem u świeżaków. Nie sądziłem, że aż tak prosta sprawa ich przerośnie. Proponuję jednak zapoznać się z Ustawą o samorządzie gminnym i Statutem Miasta Bochnia. Cieszcie się bo i tak łagodnie was potraktowano. Przeszłe sesje czarno widzę niestety i najpierw się trzeba douczyć a później pisać komentarze atakujące redakcję i PiS. Takie próby jeszcze bardziej pokazują za jakie święte krowy niektórzy się mają i przy okazji innych obrażają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra