- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

BOCHNIA. We Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny kwesta na cmentarzu w Bochni

- REKLAMA -

Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej zaprasza na 30. kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu komunalnym w Bochni. Zbiórka będzie prowadzona w środę i czwartek.

Przed nami uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, podczas których odwiedzać będziemy miejsca wiecznego spoczynku naszych krewnych, przyjaciół, bliskich. Przez te dni mijać będziemy zabytkowe nagrobki naszego bocheńskiego cmentarza, istne dzieła najwyższej klasy sztuki kamieniarskiej.

Często są to nagrobki wybitnie zasłużonych dla Bocheńszczyzny osób, dzięki którym przez wieki rozwijało się Królewsko-Górnicze Miasto Bochnia: artystów, społeczników, ludzi sztuki i kultury, polityków czy też filantropów. Niestety, wiele z tych pomników niszczeje przez nieoszczędzający ich upływ czasu.

W związku z tym faktem 30 lat temu, z inicjatywy Janiny Kęsek, przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej zawiązał się Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, który rokrocznie organizuje kwestę na ratowanie zabytkowych nagrobków.

Przez te 30 lat udało się uratować, odnowić lub zabezpieczyć kilkadziesiąt pomników, m.in. tumbę ofiar rzezi galicyjskiej, grobowce: malarza Feliksa Hanusza, powstańca J. Jadowskiego, powstańców listopadowych i styczniowych z rodziny Żurowskich, ludowca Franciszka Szczepańskiego, powstańców styczniowych Andrzeja Łopackiego, mjr L. Strumiłły – Zgierskiego, Kacpra Turka, wybitnego geologa Gejzy-Bukowskiego czy inżynierów kopalni soli: Saulenfelsa i Furdzika oraz grobowiec rodziny Piszów – bocheńskich drukarzy. Odnowiliśmy także nagrobki bocheńskich legionistów m.in.: Mariana Sylwerego Miszke oraz Franciszka Pawłowskiego.

W zeszłym roku udało się kompleksowo odnowić neogotycki nagrobek Nikodema Goyskiego – komisarza starostwa w Bochni. Obecnie trwają prace przy grobowcu Wincentego Pilcha: chłopa, sołtysa Dołuszyc, ludowca, członka Stronnictwa Chrześcijańsko-Ludowego, wielokrotnego posła na Sejm Krajowy we Lwowie.

Wszystkie te prace były i są możliwe tylko i wyłącznie dzięki ofiarności wszystkich ludzi dobrej woli, od 30 lat wspierających naszą kwestę. Im wszystkim pragniemy z tego miejsca z serca podziękować.

Apelujemy do wszystkich Państwa – nie bądźcie obojętni na młodzież, rekonstruktorów i członków Stowarzyszenia kwestujących na bocheńskiej nekropolii 1 i 2 listopada. Nawet najmniejszy datek przybliży nas do odnowienia kolejnego nagrobku, który bez tej interwencji po prostu przestanie istnieć. Nie pozostały praktycznie żadne grobowce w pierwszych dekad funkcjonowania cmentarza przy ul. Orackiej, co zatarło jego wiekową metrykę, warto więc ratować to, co jeszcze nam pozostało, jako dziedzictwo historii i tradycji. Serdecznie zachęcamy do wsparcia naszej kwesty – apelują przedstawiciele Stowarzyszenia Bochniaków.

Kwestujący będą stać przy wszystkich bramach cmentarza od 9:00 do 15:00.

Poza tradycyjną formą kwesty, od kilku lat na bramach wejściowych od ul. Orackiej i ul. Karosek wiszą specjalne skarbony, gdzie można wrzucić swój datek. Istnieje także możliwość wsparcia kwesty w tradycyjny sposób: przelewem na konto komitetu lub wpłatą na założoną w tym celu zrzutkę.

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni

95 8591 0007 0080 0211 1054 0002

Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie Oddział Bochnia

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra