- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Bochnia także w Małopolskim Systemie Informacji Medycznej

Część serwerów szpital zakupił w ubiegłym roku - mówi Tomasz Migda, kierownik działu IT Szpitala Powiatowego w Bochni
fot. SP ZOZ w Bochni

Szpital Powiatowy w Bochni jest jednym z blisko czterdziestu w województwie, które wejdą do Małopolskiego Systemu Informacji Medycznej (MSIM). 13 czerwca 2018 roku przedstawiciele placówki i województwa małopolskiego podpisali umowę określającą  zakres i zasady współpracy przy realizacji tego projektu.

W ramach MSIM powstanie baza informacji, z której będą mogły korzystać małopolskie szpitale. To ułatwi pracę lekarzom, ale też pozwoli szybciej zdiagnozować pacjentów.

– Chodzi o osoby, które hospitalizowane np. w bocheńskim szpitalu, trafią dalej do  innej specjalistycznej placówki. Lekarze, jeśli oczywiście pacjent wyrazi na to zgodę,  będą mieć dostęp do pełnej dokumentacji wykonanej w Bochni, badań czy prześwietleń. To będzie działało także w drugą stronę, pomoże naszym lekarzom przyjmującym pacjentów leczonych poza Bochnią – wylicza Jarosław Kycia, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.

Ważnym elementem projektu, który zostanie wdrożony w ciągu trzech lat, jest doposażenie szpitali  w sprzęt informatyczny. Bocheńska lecznica dostanie blisko 3,5 mln złotych na wdrożenie systemu. Realizacja MSIM pomoże realizować  zobowiązania wynikające z RODO.

–  Pozwoli nam też na modernizację  szpitalnej sieci, która często zawodzi. Zdarzały się sytuacje, że lekarze musieli przejść na dokumentację papierową, bo komputery zwyczajnie odmówiły posłuszeństwa – dodaje dyrektor Jarosław Kycia, który był jednym z dwóch przedstawicieli małopolskich szpitali pracujących przy przygotowywaniu założeń tego projektu.

Już wiadomo, że w ramach MSIM do bocheńskiego szpitala trafi nowy sprzęt, ale także oprogramowanie konieczne do bezpiecznego przechowywania danych pacjentów.

– Wszystko to bardzo „odmłodzi” naszą sieć, którą  tak naprawdę ostatnią poważną modernizację przeszła w 2011 roku. Sytuacja poprawiła się  pod koniec ubiegłego roku, kiedy to na poczet  tych środków zmodernizowaliśmy serwerownię szpitala, kupując  serwery za blisko 600 tys. zł – mówi Tomasz Migda, kierownik działu IT Szpitala Powiatowego w Bochni.

MSIM prawie w całości będzie finansowany z funduszy unijnych. Szpital musi dołożyć do projektu ok. 350 tys. zł. Liderem MSIM, który ma być wdrożony do 2021, jest Urząd Marszałkowski w Krakowie.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra