- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

Bochnia. Szkoła specjalna podpisała umowę o współpracy z podobną placówką w Rumunii

- REKLAMA -

Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy im. ks. Jana Twardowskiego oraz Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă “Sf. Andrei” z Gura Humorului, jud. Suceava w Rumuni podpisali pięcioletnią umowę o współpracy, która obejmuje wymianę młodzieży oraz wspólne szkolenia kadry pedagogicznej.

Umowa określa ramy współpracy, które są oparte na przykładach dobrych praktyk w obszarze edukacji i wychowania uczniów niepełnosprawnych. Obejmuje m.in zdobywanie nowych kompetencji obejmujących innowacyjne strategie nauczania oraz realizację działań z zakresu edukacji kulturalnej.

– Jesteśmy otwarci na współpracę, która obejmuję wymianę doświadczeń oraz wdrażanie nowych rozwiązań edukacyjnych. Mamy bardzo dobre doświadczenia dotyczące współpracy z niemieckimi szkołami w Saarlouis. Myślę, że podobnie będzie z naszymi nowymi partneramimówi Teresa Jaszczyńska, dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. J. Twardowskiego w Bochni.

Przedstawiciele strony rumuńskiej również spodziewają się efektywnej współpracy.

– Z przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie na festiwal do Bochni. To znakomita impreza, zorganizowana z dużym rozmachem. Muzyka i sztuka będzie z pewnością główną płaszczyzną współpracy,  ale zapewniam, że nie jedyną – mówi prof. Isabella Istrate, dyrektor edukacyjny.

 

Gura Humorului to miejscowość w północnej Rumunii, w okręgu Suczawa, w Bukowinie. Historycznie okręg ten ma związki z Polską, a nawet Bochnią. Pod koniec XVIII wieku ziemie te weszły w skład Austrii. Początkowo przybywały tam rodziny górnicze z okolic Bochni. Potem powstawały wsie zakładane przez Górali Czadeckich zamieszkujących pogranicze polsko-słowackie. Do dzisiaj społeczność polska mieszka w takich miejscowościach jak Kaczyka, Plesza, Nowy Sołoniec czy Pojana Mikuli.

 

 

 

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra