Wydarzenia

Bochnia. Ruszył proces byłego dyrektora gminnego centrum kultury. Jan Truś chce udowodnić, że został niesłusznie zwolniony

Fot. Wojtek Salamon

Dziś przed Sądem Pracy w Bochni rozpoczął się proces byłego szefa Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Gminie Bochnia. Zwolniony dyscyplinarnie w listopadzie ub. roku Jan Truś domaga się od Marka Bzdeka, wójta gminy Bochnia zmiany charakteru rozwiązania umowy o pracę i wypłaty przysługującej mu odprawy.

Podczas dzisiejszego posiedzenia strony nie doszły do porozumienia pojednawczego. Sąd przesłuchał pierwszego ze świadków. Zeznania składała Ewelina Makowska z-ca wójta gminy Bochnia. Kolejni świadkowie będą przesłuchiwani na zaplanowanej na koniec maja rozprawie.

Powodem zwolnienia byłego dyrektora GCKCziS w Bochni w trybie dyscyplinarnym była nieobecność w pracy 19 października 2018 roku, którą wójt Marek Bzdek uznał za ciężkie naruszenie  podstawowych obowiązków pracowniczych. 

Jan Truś tłumaczy, że wziął na ten dzień urlop. Uzgadniając go,  zgodnie z ustawą o działalności instytucji kultury, z wyznaczonym pracownikiem GCKCziS w Bochni. Według niego zgoda wójta  nie była potrzebna.

Sprawa zwolnienia Jana Trusia odbiła się szerokim echem w środowisku. Za znak solidarności  czterech pracowników GCKCziS w Bochni złożyło wypowiedzenie umowy o pracę.

Warto dodać, że zanim dyrektor otrzymał wypowiedzenie, wójt musiał uzyskać jeszcze opinię w sprawie jego zwolnienia  od wszystkich  stowarzyszeń, które współpracowały z centrum. Jest to wymóg proceduralny. Wszystkie jednostki pozytywnie oceniły współpracę z dyrektorem, negatywnie odnosząc się do  planów jego zwolnienia.

6 komentarzy

6 Comments

 1. Anonim

  20 marca godzina 14:43

  Jasiu nie daj się pan wójt jest specjalistą od zwolnień…..

 2. asia

  20 marca godzina 17:46

  Brawo dla Pana Jasia!A wojt niech juz sie zacznie pakowac,za duzo krzywd ludziom narobil!

 3. Oluś

  21 marca godzina 05:25

  Tego Pana nie uważam za wójta to jest ….

 4. Jaśio

  21 marca godzina 05:38

  To dupek a nie wójt znam tego cwaniaka

 5. Anonim

  24 marca godzina 08:55

  Tak czytam i myślę kto poniesie koszty tej całej zabawy. Gdy pracodawca prywatny popełnia błąd ponosi koszty osobiście a Pan miał ponoć opinie negatywne w sprawie zwolnienia dyrektora Jana, czy będzie Pan na tyle fair wobec podatników czy koszty zostaną zrzucone na nas … A jednak myślę że sprawa zostanie „zamieciona” jak zwykle pod dywan

 6. Ok

  07 kwietnia godzina 20:36

  Panie Janie jeśli Panu uda się wygrać z tą szu.. To może inni zwolnieni lub też tacy którzy odeszli bo byli zaszczuci np. Audytami itp przestaną milczeć i pójdą w Pana ślady. A uzbiera się ok 30 osób spokojnie. Życzę dużo siły i powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra