- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Bochnia. Radni chcą, by turyści zjeżdżali do kopalni szybem Sutoris. Co na to prezes żupy?

Fot. Małgorzata Więcek-Cebula
- REKLAMA -

O przywrócenie ruchu turystycznego do szybu Sutoris zlokalizowanego w centrum miasta apelują bocheńscy radni. Podczas poprzedniej sesji RM mieli przyjąć w tej sprawie rezolucję. – Chodzi o to, by ożywić centrum miasta, które już niedługo będzie pięknie zrewitalizowane – mówi radny Jerzy Lysy, inicjator rezolucji.

Dokument nie został jednak przyjęty. Jego treść ma być jeszcze omówiona podczas komisji. Głosowanie nad jego przyjeciem zaplanowano na najbliższe posiedzenie rady.

Tymczasem Zbigniew Rojek prezes Kopalni Soli w Bochni tłumaczy portalowi bochniazbliska.pl, że utrzymanie zjazdów turystycznych szybem Campi ma mocne uzasadnienie logistyczne.

– Ten szyb jedzie z prędkością 4m na sekundę, Sutoris tylko 2 m na sekundę. Przy Campi mamy też duży parking – mówi Zbigniew Rojek.

Prezes zapewnia, że jest całym sercem, za tym, żeby turystów, którzy przyjeżdżają do żupy, oddać miastu, ale samorząd musi tym turystom coś zaproponować. – Kopalnia chce działać wspólnie z samorządem, ale trzeba to wypracować w formie konkretnego porozumienia. Możemy zawozić turystów do centrum, miasto musi jednak partycypować w kosztach – podkreśla Zbigniew Rojek.

Przewiezienie turystów z Campi do centrum Bochni to koszt od 800 do 1000 zł dziennie. – To opłacenie przewodnika, wynajem busa, czy biura przy drugim szybie. W skali miesiąca lub roku robi się z tego konkretna kwota – podkreśla prezes.

Pod koniec przyszłego roku kopalnia planuje oddanie nowej multimedialnej trasy turystycznej. Wejście do niej będzie się odbywało schodami obok szybu Sutoris.

ZOBACZ TAKŻE:8 komentarzy

8 Comments

 1. Avatar

  xy

  14 lutego 2019 godzina 11:26

  Też uważam, że powinien być zjazd w centrum. Zjazd na Campi jest nieporozumieniem, przyjeżdżający turysta nie widzi w ogóle miasta. Poza tym nic nie kupuje, na czym tracą okoliczni mali przedsiębiorcy prowadzący restauracje, sklepiki. Po rewitalizacji rynku będzie to na prawdę fajne miejsce, więc trzeba już teraz o tym myśleć, bo wypracowanie kompromisu z samorządem trwa.

  • Avatar

   bochniak

   14 lutego 2019 godzina 13:55

   Nikt nie żąda od Kopalni cudów !!!! Wiadomo, że glownym szybem turystycznym bedzie nadal Campi, ale ZNACZNA CZĘŚC TURYSTÓW MOZE WJEŻDZAĆ I WYJEŹDZAC SZYBEM SUTORIS !!! Trzeba tylko opracować dla turystów trasę podziemną Campi- Sutiris i odwrotnie. Dla nich potrzebne jest miejsce postojowe dla autobusów na przystanku pod Sądem ( tzw. krótki postój wysadzania lub zabierania ludzi ) . Autobusy wycieczkowe mogą parkować na stałe na Campi i podjeżdżać do centrum miasta na umówionaą godzinę ( od czego sa telefony – nawet w Paryżu obok Luwru jest stosowana taka metoda ) . warunek – zeby prezes Kopalni chciał chcieć. Problemem rzeczywistym będzie natomiast koszt obsługi turystycznej na szybie Sutiris ( 6 osób na dobę) ale obroty (dochody) Kopalni też wzrosną więc dramatu nie ma . Panie prezesie, inie strasz kosztami mikrobusów bo nie będą potrzebne ale burmistrz bedzie to powtarzał w mediach. Tak jak wygadujecie bzdury o tęźni na Plantach, która ma „ożywić turystycznie centrum miasta” chociaz faktyczny powód to zaniedbany Rynek i zamknięty dlavturystów Szyb Sutoris.

   • Avatar

    Byłem, widziałem

    15 lutego 2019 godzina 06:56

    Pojęcia nie macie o tym jak funkcjonuje kopalnia jako zakład pracy i obsługa ruchu turystycznego ze wszystkimi swoimi możliwościami i ograniczeniami, a chcecie rewolucje wszczynać… No i skąd takie dane, że 6 osób na dobę wystarczy, żeby ruch turystyczny ogarnąć? Nie bez powodu ruch turystyczny wyprowadzono na Campi, m.in. z powodu ograniczeń przepustowości i braku miejsc parkingowo-postojowych. A jeśli ktoś chce zobaczyć jak to jest zjeżdżać szybem Sutoris to niech skorzysta właśnie teraz z oferty kopalni do końca lutego bo na Campi coś tam jest remontowane i ruch turystyczny odbywa się właśnie Sutorisem. Myślę, że po wycieczce w takiej formie orędownicy ruchu szybem Sutoris szybko zmienią zdanie.

    • Avatar

     Cudo

     15 lutego 2019 godzina 10:32

     100% racji. Są trzy zmiany na szybie po 4 sygbalistow na jednej to masz 12 plus dozór plus maszynista to już 14. Dwie zmiany po jednej osobie na BOT – tak bardzo skromnie w założeniu że bilety byłyby sprzedawane na Campi to masz 16 osób dziennie! Dodaj sobie obsługę busa i przewodników. Naprawdę ludzie którzy w życiu nie byli mają najwięcej do powiedzenia.

   • Avatar

    Anonim

    15 lutego 2019 godzina 09:01

    Mam pomysł jak prosto rozwiązać ten rzeczywisty problem o którym piszesz na końcu swojego komentarza.
    Całość obsługi turystycznej szybu Sutoris ( nawet na 2 zmiany ) można łatwo zapewnić oddelegowując z Urzędu Miasta 4 osoby spośród pracowników Wydziału Promocji , który aktualnie liczy aż …7 osób !!!!! Kiedyś ten Wydział był 1- osobowy ( pani Kocot-Maciuszek ) i świetnie sobie radził. Oddelegowanie (nawet bez zgody pracownika) na podst art42 par.4 Kodeksu Pracy może trwać 3 miesiące w ciągu 1 roku. Na początek to bardzo pomoże Kopalni . Wystarczy aby Prezes Kopalni i Burmistrz spisali stosowne porozumienie.

  • Avatar

   Cudo

   14 lutego 2019 godzina 14:04

   Po rewitalizacji czyli za ile lat? I podaj z łaski swojej te „sklepiki” masz na myśli żabkę czy alkohole 24? A czytać umiesz? Czytałaś słowa prezesa kopalni o niskiej przepustowości szybu, kosztach transportu i braku parkingów? To przeczytaj jeszcze raz i jeszcze raz i tak do skutku.

   • Avatar

    Jan

    14 lutego 2019 godzina 19:40

    Cudo, a tTy sobie poczytaj ze zrozumieniem opinię bochniaka, który ma 100% racji. Mała przepustowość Sutorisu i brak parkingów w centrum nie powinny całkowicie wykluczać tego szybu z ruchu turystycznego. Potrzebna jest dobra wola obecnych władz Kopalni aby naprawić błąd poprzedniego prezesa ktory zamknął Sutoris dla turystów.

    • Avatar

     Cudo

     15 lutego 2019 godzina 08:01

     Jan nie masz bladego ani nawet zielonego pojęcia o turystyce więc szkoda dyskusji. To jest myślenie życzeniowe, zwykły pragmatyzm. Ja też chcę żeby burmistrz zorganizował w centrum Bochni duże darmowe parkingi. Ale potrzebna jest do tego dobra wola Burmistrza bo mógłby np wyburzyć wszystkie kamienice i zlikwidował rynek i już. O tak właśnie wygląda Twoje myślenie albo jego brak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra