- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

BOCHNIA. Pogrzeb dzieci, które zmarły przed urodzeniem

- REKLAMA -

45 dzieci, które zmarły przed urodzeniem zostało pochowane w piątek w zbiorowej mogile na cmentarzu na Łychowie w Bochni. W Mszy Św. pogrzebowej, której przewodniczył ks. Dariusz Bugajski, kapelan Szpitala Powiatowego w Bochni wzięli udział rodzice i bliscy zmarłych dzieci.

Piątkowa uroczystość zbiegła się z obchodzonym 15 października Międzynarodowym Dniem Dziecka Utraconego, czyli Dnia Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych.

– Tym razem pochowaliśmy 45-dzieci, które zmarły przed urodzeniem w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Podobne pogrzeby organizujemy w Bochni raz na kwartał. Mała biała trumna została złożona do grobu w IX kwaterze cmentarza na Łychowie – wyjaśnia ks. Dariusz Bugajski.

Pogrzeby dzieci zmarłych przed urodzeniem odbywają się w Bochni od sześciu lat. W zbiorowej mogile do tej pory pochowano ok. 1500 dzieci.

-Pogrzeb jest ważnym rytuałem pożegnania, pomagającym lepiej przeżyć czas żałoby. Jest on możliwy nawet wówczas gdy dziecko zmarło na bardzo wczesnym etapie ciąży – dodaje ks. Dariusz Bugajski.

Niezwykle ważna jest także pomoc psychologiczna dla matek i ojców, którzy tracą dziecko. Wsparcie można uzyskać w Poradni Arka przy ul. Kościuszki 1/2 w Bochni, gdzie został powołany zespół pomocy osobom po stracie.

Rodzice, którzy utracą nienarodzone dziecko, mogą zorganizować również indywidualny pogrzeb, także połączony z Mszą Św. Mają prawo do zarejestrowania w USC dziecka z adnotacją na akcie, iż urodziło się ono martwe. Przysługuje im też zasiłek pogrzebowy oraz 8-tygodniowy płatny urlop macierzyński.

3 komentarze

3 Comments

  1. Avatar

    Qwerty

    17 października 2022 godzina 18:02

    Czy została zniesiona durna granica 22-ego tygodnia ciąży?

    • Avatar

      Z Bochni

      18 października 2022 godzina 17:28

      Oczywiście już dawno temu. Kilka lat temu moja szwagierka utraciła dziecko w 8 tygodniu ciąży i po wykonaniu w Krakowie badań genetycznych określających płeć dziecka nienarodzonego mogła zorganizować pogrzeb. Otrzymała zasiłek pogrzebowy oraz urlop macierzyński tak jak opisane jest w artykule. Dziecko otrzymało w USC akt jako martwo urodzone z imieniem i na tabliczce na nagrobku również widnieje imię dziecka.

      • Avatar

        qwerty

        18 października 2022 godzina 20:35

        Właśnie to jest durne. Też utraciliśmy dziecko w 2013r. Czy sam fakt nie jest wystarczający, żeby pomóc rodzicom? Po co te badania? A tyle się mówi, że poczęcie to początek życia, ale nie w świetle przepisów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra