Pasterka, uroczysta nocna msza święta Wigilii Bożego Narodzenia, jest nabożeństwem szczególnym. Zwłaszcza, jeśli jest sprawowana w wyjątkowym miejscu, jakim jest Kaplica Św. Kingi w bocheńskiej kopalni Soli. Nietypowa jest także pora w jakiej sprawowane będzie to nabożeństwo, ponieważ bocheńska kopalnia zaprasza na Pasterkę w godzinach rannych.
Tradycja organizacji podziemnych pasterek w bocheńskiej kopalni sięga 1865 roku. Wtedy to poświęcono podziemną kaplicę i nadano jej imię bł. Kingi. W pierwszej bożonarodzeniowej mszy udział wzięli wszyscy górnicy pracujący w podziemiach kopalni wraz z rodzinami. Pasterki odbywały się tam regularnie do 1939 roku. Wybuch wojny przerwał ten piękny zwyczaj aż na czterdzieści lat. Podziemne pasterki wróciły dopiero w 1980 roku, pierwszej, po tak długiej przerwie, przewodniczył biskup tarnowski Jerzy Ablewicz.
Podziemna pasterka to wielkie wydarzenie w kopalni. Kaplica jest wtedy pięknie przystrojona, niejako przywdziewa swój świąteczny bożonarodzeniowy płaszcz wprowadzając atmosferę podniosłości, święta. Uroczystość nabiera szczególnego świątecznego charakteru, również za sprawą pięknych kolęd w wykonaniu Orkiestry Górniczej Kopalni Soli w Bochni.
Niezmiennie od lat ogromnym zainteresowaniem (zwłaszcza wśród) najmłodszych uczestników cieszy się kawerna z całoroczną szopką betlejemską. W jej wnętrzu znajduje się drewniany żłobek, na którym leży figurka Dzieciątka Jezus wykonana z gipsu. W szopce znajdują się również figurki zwierząt oraz gipsowe odlewy Najświętszej Marii Panny oraz św. Józefa, są też czterej pasterze i trzej królowie. Dolną część kawerny zdobią drewniane makiety budynków, a wśród nich chata ze strzechą, altana a nawet buda z psem, studnia i dom z gankiem. Większość obiektów umieszczonych w podziemnej szopce to dzieła artystów samouków, takich jak Józef Kępa czy Stefan Wojtas – emerytowany górnik, rzeźbiarz.
Na uroczyste msze o godz. 8.30 i 11.00 przybywa wielu uczestników. Chętnych co roku jest coraz więcej, dlatego praktyką jest już wprowadzanie odpłatnych zaproszeń na te wydarzenia, a pieniądze już tradycyjnie przeznaczane są na cele charytatywne. W tym roku dochód ze sprzedaży zaproszeń zostanie przekazany na wsparcie leczenia Alexa Jutrzenki, podopiecznego Fundacji Siepomaga.
„Alex przyszedł na świat 26.06.2019 roku. Początkowo wydawał się być zdrowym noworodkiem. Około 3 tygodnia życia zaczął słabnąć. W piątym tygodniu rozpoznano u Alexa rdzeniowy zanik mięśni typu 1, najostrzejszą postać choroby. Otrzymał refundowane w Polsce leczenie Spinarazę, dzięki czemu wciąż jest z nami i nie traci kolejnych funkcji. Po kontakcie ze specjalistami od rdzeniowego zaniku mięśni w USA oraz analizie dostępnych badań na temat leczenia postanowiliśmy spróbować zebrać zawrotną sumę ponad 9 mln złotych na leczenie SMA terapią genową. Jest to najbardziej nowoczesna i najbardziej obiecująca metoda leczenia na dzień dzisiejszy. Walczymy o to, aby Alex w przyszłości mógł być samodzielnym chłopcem. Zdajemy sobie sprawę, że być może prosimy o coś niemożliwego, jednak to właśnie nadzieja pozwala nam każdego dnia mówić cicho do synka: “Kochanie, uda się. Wyzdrowiejesz…”. I wierzyć, że tak będzie… – mówią najbliżsi Alexa.
Sprzedaż biletów na Pasterkę w cenie 15 zł, prowadzona będzie w Biurze Obsługi Turystycznej przy szybie Campi (ul. Campi 15, 32-700 Bochnia) oraz w sprzedaży on-line https://kopalnia-bochnia.pl/ebilety/ od poniedziałku 9 grudnia 2019 r.