Modlitwa w intencji Ojczyzny i NSZZ Solidarność odmówiona w Bazylice św. Mikołaja w Bochni zainaugurowała obchody 44. rocznicy Porozumień Sierpniowych. Uczestnicy wydarzenia złożyli też kwiaty i zapalili znicze przy krzyżu bł. ks. Jerzego Popiełuszki – patrona Solidarności. Zwieńczeniem obchodów było otwarcie wystawy „Solidarność – bocheński fenomen” w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.
Wystawa, której pomysłodawczynią była Agnieszka Morawiec, przewodnicząca bocheńskiego oddziału NSZZ Solidarność weszła do stałej ekspozycji muzeum. W sali zlokalizowanej na I piętrze budynku zgromadzono około 60 eksponatów. Pochodzą z zasobów bocheńskiej delegatury NSZZ Solidarność, zostały podarowane także przez rodziny: Orłów, Oleksińskich, Potaszów i Latocha.
W skład nowej muzealnej ekspozycji wchodzi tablica z wykazem zakładów, w których działał NSZZ Solidarność i nazwiskami pierwszych działaczy, są oryginalne egzemplarze „Kurierka Bocheńskiego”, ulotki, dokumenty porozumień spisanych w zakładach, protokoły realizacji porozumień, odznaczenia i ordery działaczy, a także sztandar.
Nad przygotowaniem wystawy „Solidarność – bocheński fenomen” pracowali: Agnieszka Morawiec, Ireneusz Sobas i Anetta Stachoń.
Mirek
31 sierpnia 2024 godzina 14:52
A gdzie burmistrzyni? Olala kolejne święto?
Markus
01 września 2024 godzina 23:55
Tak „olala” ty analfabeto.
Gdzie jest napisane,że Burmistrz ma być obecną na wszystkich uroczystościach?
Od tego są zastępcy, aby się dzielić obowiązkami.
Polo
01 września 2024 godzina 23:57
A widzisz gdzieś Starostę?
Bo ja jakoś go nie widzę.
Nie przeszkadza Ci,że jego też nie ma?
były student 68
31 sierpnia 2024 godzina 17:53
Znałem bocheńskiego działacza Solidarności który w czasie protestów studentów w 68 r,pilnował „porządku” w Krakowie w szeregach milicji robotniczej.To studenci w 68 r.zapoczątkowali protesty przeciw ówczesnej władzy ,byli pałowani ,wsadzani do więzień,usuwani z uczelni a nawet mordowani, jednak o tym się nie pamięta.
Solidarny
01 września 2024 godzina 10:06
A co on teraz POrabia ?
Adel
04 września 2024 godzina 07:11
A prawda to, że pod tablicą pamiątkową wstęgi prawdziwej Solidarności z 1981 i od wojewody małopolskiego na ich wiązankach i wieńcach zostały obcięte? Ponoć powtykano chorągiewki solidarności Dudy?
Brawwoooo – pokazano swoją małość i nikczemność, wyszła zwykła żałosna śmieszność