Policjanci z Bochni otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą „na policjanta”, którego ofiarą padło małżeństwo mieszkające na terenie powiatu bocheńskiego. W skutek oszustwa 33-letnia kobieta i jej 37-letni mąż stracili 100 tysięcy złotych.
29 maja 2019 roku 33-letnia mieszkanka powiatu bocheńskiego odebrała połączenie telefoniczne i w słuchawce usłyszała głos mężczyzny, który przedstawił się jako komisarz wydziału antyterrorystycznego z Warszawy. Rozmówca podał rzekomy numer swojej legitymacji służbowej, informując kobietę, że zajmuje się ściganiem hakerów, którzy przez internet kradną pieniądze z kont bankowych i w związku z tym jej oszczędności są zagrożone.
Mężczyzna poprowadził tak rozmowę, że w pierwszej kolejności dowiedział się, ile małżeństwo posiada pieniędzy na koncie, a następie namówił 33-latkę aby dokonała przelewu kwoty 100 000 złotych na wskazane przez niego konto bankowe – wszystko po to by uniemożliwić hakerom kradzież tych pieniędzy. Na koncie małżeństwa znajdowała się większa suma pieniędzy, jednak oszust zażądał właśnie takiej kwoty, zapewniając kobietę o dalszym kontakcie w celu zabezpieczenia pozostałej na rachunku sumy.
Wstępne ustalenia wskazują, iż połączenie, które odebrała 33-latka oszust wykonał z „angielskiego numeru telefonu”, na numer stacjonarny w miejscu gdzie kobieta pracowała. Czynności w tej sprawie prowadzi Komeda Powiatowa w Bochni.
KU PRZESTRODZE POLICJA PRZYPOMINA !
W związku z próbami dokonywania oszustw metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, „na członka rodziny” itp. bocheńska Policja po raz kolejny apeluje do Państwa o zachowanie szczególnej ostrożności przy odbieraniu telefonów, zwłaszcza jeżeli dotyczą one pomocy finansowej, a w szczególności konieczności przekazania pieniędzy nieznanym osobom. Tyczy się to przede wszystkim osób starszych, które najczęściej padają ofiarami tego typu przestępstw, dlatego tak ważne jest, aby ostrzec swoich rodziców, dziadków, a także osoby samotne przed oszustami działającymi właśnie w ten sposób.
W szczególności należy ostrzec je, aby nie przekazywały pieniędzy osobom obcym, podającym się np. za znajomych wnuczka, córki, a także nie przelewały większych kwot pieniędzy bez konsultacji z rodziną. Ponadto należy wyczulić wymienione osoby, aby nie dały się namówić na zakładanie kont, branie kredytów, pożyczek bowiem w ten sposób mogą one stracić oszczędności bądź też zaciągnąć zobowiązania, które później będzie trzeba spłacać przez lata.