- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

BOCHNIA. Dziś postawiono rzeźbę przedstawiającą św. Kingę, księcia Bolesława V Wstydliwego oraz gwarka z kryształem soli

- REKLAMA -

Dziś na terenie miejskiej poczekalni w Bochni ustawiona została rzeźba autorstwa prof. Czesława Dźwigaja ilustrująca legendę o znalezionym w bryle soli pierścieniu św. Kingi.

Dzieło polskiego artysty rzeźbiarza, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie waży 3 tony. Rzeźba przedstawia postacie św. Kingi, księcia Bolesława V Wstydliwego, który nadał Bochni prawa miejskie oraz gwarka trzymającego kryształ soli z legendarnym pierścieniem.

Węgierska królewna Kinga, córka króla Beli IV przybyła do Polski w 1239 roku jako 5-letnie dziecko. Została zaręczona z księciem sandomierskim Bolesławem Wstydliwym, którego żoną została w wieku 12 lat.

Według legendy, gdy polski książę Bolesław Wstydliwy poprosił o rękę Kingi, ta na swoją prośbę wniosła w wianie jedyny skarb w postaci soli z podarowanej przez ojca najbogatszej kopalni Siedmiogrodu. Obejmując w posiadanie podarowaną żupę Kinga wrzuciła do szybu swój pierścień zaręczynowy.

Po sprowadzeniu do Polski doświadczonych górników z Węgier nakazała im szukać w Bochni soli kamiennej. Jak pisze ksiądz Piotr Skarga – „w pierwszym bałwanie soli, który wykopano…” odnaleziono wrzucony na Węgrzech pierścień. Od tego czasu notujemy w Polsce szybki rozwój górnictwa soli, któremu też zawdzięczamy rozkwit Bochni.

W uznaniu zasług, świątobliwego życia oraz licznych cudów i łask dokonanych za Jej przyczyną już w 1690 roku została beatyfikowana, a w 1999 roku została ogłoszona Świętą.

2 komentarze

2 Comments

  1. Avatar

    dziadek

    16 marca 2022 godzina 10:47

    Miasto wydaje 540 tys.na pomnik a na zabytki w całym powiecie jest 150 tyś.Burmistrz to ma gest, ale nie ze swoich pieniędzy.

  2. Avatar

    wojtala72

    17 marca 2022 godzina 07:53

    widac,ze Boleslav sie wstydzi….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra