Wybory 2018

Bochnia. Czy dojdzie do powtórzenia wyborów na burmistrza Bochni?

fot. Kuba Kaczmarczyk

Do Sądu Rejonowego w Bochni wpłynęły protesty mieszkańców Smykowa. Domagają się powtórzenia wyborów na burmistrza Bochni. Ich zdaniem wypadek na autostradzie, do którego doszło ok. godz. 15 w dniu wyborów doprowadził do paraliżu komunikacyjnego w Bochni, a ten spowodował, że mieszkańcy m. innymi Smykowa, Wygody, ulicy Krzyżanowickiej mieli problem, by dotrzeć do lokali wyborczych.

Zenona Banasiak – przewodnicząca osiedla Smyków, by zagłosować szła ponad czterdzieści minut pieszo z Wygody do lokalu wyborczego przy 20-stycznia.
– Podróż samochodem, w ogóle nie wchodziła w grę. Cała Wygoda stała w długim korku samochodów, które zjechały z autostrady – mówi Zenona Banasiak.

Wystąpienie paraliżu komunikacyjnego w dniu wyborów potwierdza asp. sztab. Dominika Półtorak, rzecznik prasowy KPP w Bochni.
– Faktycznie tego dnia popołudniu przejazd przez Bochnie był mocno utrudniony. Wiele ulic ze względu na wypadek było zakorkowane – zapewnia policjantka.

Zdaniem mieszkańców Smykowa, którzy złożyli protest nie wszyscy mieli możliwość dotarcia na piechotę do lokali wyborczych, które w przypadku tej części miasta były zlokalizowane dość daleko.

Aby dotrzeć do lokalu wyborczego mieszkańcy ulicy Krzyżanowickiej musieli przejść co najmniej godzinę, Smykowa nieco krócej.

To zdaniem protestujących miało bezpośredni wpływ na frekwencję w co najmniej dwóch lokalach wyborczych. Chodzi o Obwód nr 1 z komisją przy ul. Proszowskiej i Obwód nr 2 z komisją przy ul. 20-stycznia. W pierwszym przypadku do wyborów nie poszło 680 mieszkańców, w drugim 956.

Autorzy protestu mają też żal do członków obwodowej komisji wyborczej, że ta nie przedłużyła wyborów, umożliwiając tym samym dotarcie do lokali wyborczych wszystkich, którzy chcieli zagłosować.

Autorzy protestu powołują się na jednoznaczne w tej sprawie wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej, która w swoich komunikatach i uchwale z dnia 17 września 2018 r. w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie dotyczących zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego zarządzonych na dzień 21 października 2018 r. jasno precyzowała, iż głosowanie musi zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, czyli np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania.

Nie bez znaczenia zdaniem protestujących jest fakt, iż wiedza o katastrofie była wiedzą powszechną, a informacja o niej pojawiła się we wszystkich mediach lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich. Całe zdarzenie obszernie relacjonował Portal Bochnia z bliska.

Zdaniem mieszkańców zdziwienie budzi więc fakt braku reakcji ze strony organów odpowiedzialnych za przeprowadzenie wyborów. Ich zdaniem wystarczyło wydłużyć pracę tych komisji obwodowych i zorganizować do nich transport, tak aby wszyscy zainteresowani udziałem w wyborach mogli w nich wziąć udział.

Sprawa utrudnień w dostępie do głosowania spowodowana paraliżem komunikacyjnym w Bochni – zdaniem autorów protestu – jest o tyle istotna, że to właśnie w komisjach nr 1 i 2 były największe spadki frekwencji w porównaniu z I turą wyborów.

Odpowiednio 10,19 proc. i 11,02 proc. Zwłaszcza komisja nr 2, w której w I turze wyborów wygrał Krzysztof Kokoszka różnicą 198 głosów była kluczowa dla ostatecznych wyborów.

Stefan Kolawiński wygrał w II turze wyborów z Krzysztofem Kokoszką różnicą zaledwie 135 głosów.
Czy całe zdarzenie – w przekonaniu autorów protestu – mogło wpłynąć na wynik wyborów. Sprawę musi więc ocenić sąd.

68 komentarzy

68 Comments

 1. Dominik1234

  16 listopada godzina 18:40

  Tak,tak ale chodnik nie byl zakorkowany.Gdzie jest napisane,ze Pani Zenona ma podjechac samochodem na głosowanie.Pani Zenono jest absurd taki sam jak Pania została poszkodowana podczas powodzi a środki na ta okolicznosc zostały pobrane.

 2. wyborca68

  16 listopada godzina 19:12

  No to mamy nową sytuację ! Dlaczego inne portale milczą o tej sytuacji ?

 3. obserwator

  16 listopada godzina 21:03

  z tego protestu wyjdzie mega skandal dziwne ze komisje nie przedłużyły głosowania choć były zobowiązane

 4. Marta

  16 listopada godzina 21:03

  to sie będzie działo teraz

 5. Bochniak

  16 listopada godzina 21:06

  Mi udało sie dojechać ale mojemu kuzynowi już nie i zrezygnował z dojścia do komisji na piechotę zbyt daleko

 6. KN

  16 listopada godzina 21:09

  Powinni powtórzyć.

 7. Olek

  16 listopada godzina 21:13

  Sąd nie wyjścia.Beda powtórzone i dobrze!

 8. J72

  16 listopada godzina 21:33

  Zrobicie wszystko….byle wygrał kandydat Pisu……
  Brak mi słów…..

 9. Ania

  16 listopada godzina 21:35

  Bez przesady, wcale nie mieliśmy dużego problemu żeby dotrzeć na wybory – mieszkamy na Wygodzie (zaraz przy Smykowie). Korek stał nam pod domem cały czas, a jakimś „cudem” bezproblemowo dojechaliśmy samochodem.
  Jak ktoś chce znaleźć problem to wszędzie go widzi… ogarnijcie się.

  • Bochniak

   16 listopada godzina 21:42

   Chyba pani żartuje po co pisać takie bzdury. Ja jechałem blisko 2 godziny ze Smykowa samochodem do komisji około 17 wiele osób uznało że pieszo jest zbyt daleko

   • Ania

    17 listopada godzina 08:17

    Wyjechaliśmy z domu o 19, co prawda zajęło nam to dłużej(bo ok. 30-40 min), ale nie 2 godziny. Kto chciał to dotarł… Ale zawsze znajdzie się ktoś komu coś nie pasuje.

  • Benek

   16 listopada godzina 21:45

   Jasne że nie jak się pracuje w urzędzie to i w gradobicie pani by dotarła.Strach ma jednak wielkie oczy!

   • Ania

    17 listopada godzina 08:19

    Do Benek: haha dobre! Jednak co niektórzy nie mogą przeżyć, że PiS przegrało….. Mogę tylko powiedzieć, że od urzędu to ja się trzymam akurat jak najdalej. Jak ktoś nie jest pisiorem to od razu musi być z urzędu nie? Dobre sobie haha

 10. Spectator

  16 listopada godzina 21:46

  Moze dokladniej: czy jest to protest mieszkańców Smykowa czy protest PiSu, skoro raptem podpisało się kilkanascie osób.

  Ciekawe czy ci obrońcy Smykowa tak będą bronić interesów Smykowa przy uchwalaniu studium mając większość w Radzie.

 11. Darek

  16 listopada godzina 21:53

  https://wpolityce.pl/m/polityka/417470-co-narusza-cisze-wyborcza-komentarz-pkw-sprawdz-szczegoly Tu chodzi o błąd formalny komisji który może niestety skutkować powtórka a wystarczyło przedłużyć głosowanie

 12. Igor

  16 listopada godzina 22:04

  Cieszę sie że Wasz portal poruszył ten temat o którym huczy cała Bochnia od kilku dni. Brawo

  • Marek

   16 listopada godzina 22:14

   Fakt na Bochnianina trudno już liczyć

 13. Igor

  16 listopada godzina 22:17

  Mam tyko prośbę aby Wasz portal pilnował ten temat !!!

  • samozwańcza obrońćzyni języka polskiego

   17 listopada godzina 20:17

   Tego tematu. Dopełniacz. Dbajmy o polszczyznę.

 14. Kolo

  16 listopada godzina 22:32

  Właśnie rozmawiałem z koleżanka której przyjaciółka miała problem z dotarciem do jednej z komisji, Ale żeby tak wtopić proceduralnie to nie chce sie wierzyć

 15. Ania

  16 listopada godzina 22:52

  W końcu ktoś napisał o tym o czym mówi całe miasto. Mam nadzieję, ze wybory będą powtórzone.

 16. Mieszkaniec

  16 listopada godzina 22:53

  O tym mówi całą Bochnia a portale milcza

 17. xxx

  16 listopada godzina 23:18

  A kto na tym korzystał by Smykow nie dotarł ??? No właśnie

 18. mieszkaniec

  16 listopada godzina 23:42

  Bardzo proszę, aby nie uogólniać – nie jest to protest całego Smykowa tylko tych osób, które wniosły ten protest. Więc bardzo proszę nie przypisywać gdy politycznej całemu osiedlu Smyków, bardzo proszę

 19. XYZ

  16 listopada godzina 23:52

  Pani Zeniu zobaczymy czy Pani koledzy z PIS pomogą Pani walczyć o Smyków na sesji Rady Miasta przy uchwalaniu Studium, zboczymy jak to wtedy będzie oj… zobaczymy…

  • Do XYZ

   17 listopada godzina 08:50

   To jakaś groźba ?

   • Anonim

    17 listopada godzina 10:33

    Jak widac pytanie

 20. Bochniak

  17 listopada godzina 00:16

  Coś było na rzeczy bo już w trakcie pisania protokołów o tym mówiono

  • wyborca68

   17 listopada godzina 06:43

   Szanowna Redakcjo,
   Proszę udostępnić protokoły z I i II tury z komisji 1 i 2 a mieszkańcy pomogą w sprawiedliwym osądzeniu sprawy !!!

 21. Hania

  17 listopada godzina 00:52

  Bardzo proszę używać precyzyjnych określeń „Zdaniem osób, które wniosły protest” a nie „Zdaniem mieszkańców Smykowa” bo cały Smyków protestu nie wnosił.

  • Mieszkaniec

   17 listopada godzina 09:13

   To by sie pani zdziwiła

   • Spectator

    17 listopada godzina 09:57

    Panie Mieszkańcu, brak poparcia dla skandalicznej polityki wobec Smykowa prowadzonej przez burmistrza SK to jedno, a protest wyborczy to drugie.

    Swoją drogą, skoro Smyków ma tak leżeć na sercu kandydatowi KK, to dlaczego w kampani wyborczej nie były poruszane kluczowe wątki? Przecież KK mógł nimi pogrążyć SK, a tu obaj panowie solidarnie milczeli.

    Mam wrażenie, że ktos próbuje teraz użyć Smykowa jako ostatniej deski ratunku. Dokładnie – użyć. Ciekawe tylko, czy te osoby będą pamiętały o Smykowie głosując na posiedzeniach Rady.

    Z pewnością to będzie wielokrotnie przypominane, gdyż Smyków już nie pozwoli wchodzić sobie na głowę.

   • aaa

    17 listopada godzina 20:29

    Zdziwiła czemu? Cały Smyków wnosił protest? Proszę nie być śmiesznym, to jest jakaś garstka podpisów, osiedle dowiedziało się o sprawie z artykułu, nikt nic nie wie i się nie ośmiesza!

 22. Paul

  17 listopada godzina 06:36

  Czy zlozono, w terminie, protest wyborczy? Jezeli Tak I Sad przyzna, ze wybory nalezy powtorzyc, to po takim projekcie budzetu na 2019, Burmistrz moglby sie juz zaczac pakowac..

  • Spectator

   17 listopada godzina 10:22

   Po decyzji środowiskowej też tak mówiono. A tu KK nawet nie przypomniał tego wątku w debacie, chociaż mógłby w ten sposób pogrążyć SK i nawet wygrać. Ciekawe dlaczego…

 23. Janusz

  17 listopada godzina 09:49

  Proszę podać kiedy złożono protest, bo zgodnie z przepisem 14 dni od ogłoszenia Komisarza wyborczego upływało najdalej 05 listopada.

 24. qz

  17 listopada godzina 09:49

  Jeśli Sąd uzna ze komisje winny przedłużyć prace komisji to mamy niestety powtórkę wyborów

 25. Mieszkaniec 2

  17 listopada godzina 10:00

  Kto jest odpowiedzialny za zaniedbania proceduralne? Przecież są wytyczne,nikt nic nie zrobił,zero reakcji. Przecież ta sytuacja mogła mieć wpływ na wynik wyborów. Przecież wszyscy wiedzą,ze na Smykowie i w tych rejonach Kokoszka miał przewagę i tam wygrywał znacznie przez konflikt Kolawinskiego ze Smykowem w sprawie śmieci. To było tylko 135 głosow

 26. fan

  17 listopada godzina 12:08

  Pytanie brzmi czy komisje wiedziały od miasta o katastrofie samochodowej? I czy jest to w protokołach. To będzie badał Sąd

 27. STOP

  17 listopada godzina 13:39

  To jest śmieszne. Ja proponuję, że następnym razem zrobić komisje na zasadzie Mc Drive. Wtedy wszyscy będą mogli zagłosować nie wysiadając z auta. Ośmieszacie się ludzie i tyle. Jak ktoś chciał to dotarł. Nawet Pani Zenona na piechotę. Więc z dotarciem do lokalu nie było tak, że całkiem był udaremniony dostęp.

  • Bochniak

   17 listopada godzina 15:04

   Powiedz to starszym ludziom ze maja iść godzinę do komisji bo samochodem nie byli w stanie

 28. Zeta

  17 listopada godzina 14:29

  Bardzo prosze aby nie przypisywać protestu wszystkim mieszkańcom Smykowa bo to jakis cyrk

 29. Kt

  17 listopada godzina 18:02

  Bardzo prosze nie podpierać sie całym osiedlem to nieuprawnione

 30. Tk

  17 listopada godzina 18:15

  Jesli P. Przewodniczaca podaje takie informacje do mediów to przynajmniej powinna podac precyzyjne dane a nie podpierac sie wszystkimi mieszkancami Smykowa, ktorych w wiekszosci nawet o tym nie poinformowala

 31. Kt

  17 listopada godzina 18:18

  Jesli P. Przewodniczaca podaje takie informacje do mediów to przynajmniej powinna podac precyzyjne dane a nie podpierac sie wszystkimi mieszkancami Smykowa, ktorych w wiekszosci nawet o tym nie poinformowala

 32. mieszkanka smykowa

  17 listopada godzina 20:23

  Skandal!!!
  To nie jest protest Smykowa. Nikt nie ma prawa używać takiego sformułowania.
  Ośmieszanie się już od początku kadencji.

 33. Mieszkanka Smykowa

  17 listopada godzina 21:28

  Nie lubię jak ktoś wypowiada się w moim imieniu. Mieszkam na Smykowie i nie wynosiłam żadnego protestu, mało tego dowiedziałam się o nim od Was. Proszę o precyzyjną ilość osób wnoszących jeśli jest to 135 osób które nie zagłosowało tamtego dnia to może KK rzeczywiście łapie się brzytwy.

 34. Hania

  17 listopada godzina 22:08

  Bardzo prosze o sprostowanie tych haseł np. smykow chce powtorzenia wyborów, bo nie dotyczy to całego naszego osiedla i jest nadużyciem posługiwanie sie takimi określeniami. Jestem mieszkanka tego osiedla i nic o tym nie wiedziałam i nie popieram czegoś takiego.

  • tekla

   17 listopada godzina 23:04

   Ja też nie zyczę sobie aby składać protest w moim imieniu/mieszkam na Wygodzie bliżej Smykowa nic o ty6,m nie wiem natomiast dotarłam na wybory smochodem i wcale nie zajęło mi tyle czasu , można było jechać nawet przez ulicę Krzeczowską lub koło Mleczarni albo dawnej ul. Kaima. Dlatego uważam że to bzdura Pani Zeniu!!!!Nie wywalczyliście pozbycia się fetoru,ani reszty…. To uważam że to zemsta !!!!Nie popieram takiego rozwiązania, apozatym powtórne wybory to są też pieniądze z naszych podatków.

  • ppkk

   17 listopada godzina 23:28

   popieram a mieszkam na Smykowie nic nie wiedziałam o proteście

 35. tekla

  17 listopada godzina 23:18

  Bzdura nie życzę sobie w moim imieniu składać pozew/mieszkam w rejonie wygody koło SMYKOWA/nic o tym nie wiedziałam. Przykro mi Pani Zeniu -kompromitujesz sie na całej lini!!!!!!

  • Obserwator

   18 listopada godzina 09:03

   Tekla, nie dowartościowuj się, nikt nawet w Twoim imieniu nie ma ochoty kichnąć.

   • aaaaa

    18 listopada godzina 15:35

    Tekla ma rację. Pani Zenona jeszcze dobrze nie jest radną, a już zbiera minusy. A zresztą ile to głosów zdobyła jako radna? Bo chyba niezbyt wiele..

 36. Mieszkaniec Smykowa

  18 listopada godzina 08:00

  Pani Przewodniczaca jeszcze nie objela mandatu a juz zaczęła dzilic osiedle mam nadzieje, ze te osoby ktore poczuly sie pokrzywdzone, beda mialy odwage na zebraniu o tym powiedziwc publiczne a nie potpierac sie innymi mieszkancami ktorzy walczyli o to osiedle w sprawie smieci. Pani koledzy z Pis jakos nie pomogli chociaz mieli wiekszosc w radzie. To byl korek jak w Krakowie a nie katastrofa czy pomyslala Pani o kosztach poworzenia wyborow.

  • Obserwator

   18 listopada godzina 12:53

   Lepiej wydać na uczciwe wybory niż na walkę z nieuczciwym burmistrzem.

 37. Obserwator

  18 listopada godzina 09:01

  Wszyscy komentując piszą bzdury:
  po pierwsze, gdzie w artykule jest napisane, że jest to protest wszystkich mieszkańców Smyków?
  Po drugie, w protokole opublikowanym na stronie PKW nie ma ani jednej wzmianki a zdarzeniu komunikacyjnym mogącym mieć wpływ na wynik wyborów.
  Po trzecie wielu członków komisji obwodowych miało problem z dotarciem na czas na swoje dyżury po południu.
  Po czwarte wreszcie, fakt świadomości osób piszących protokół, o katastrofie komunikacyjnej i pominięcie informacji o tym w protokole, to już odpiedzialność karna dla nich.
  Ludzie, nie nakręcajcie się, przeczytajcie że zrozumieniem, a później piszcie czy to Wasz protest, czy nie. Gdyby składający protest, wcześniej sprawę nagłośnili, to tak, jakby własną broń oddali przeciwnikowi.

  • wyborca68

   18 listopada godzina 10:23

   Ci piszący przeciw powtórzeniu II tury muszą mieć interes, a uzywane argumenty są śmieszne ! Był problem – tak i dlatego sprawę zbada SĄD !!!

 38. Smykowianka

  18 listopada godzina 10:21

  Ciekawe czy te osoby, ktore zlozyly ten protest zrobily cos dla tego osiedla, czy tylko „zniszczyli” prace tych ktorzy walczyli o to aby na Smykowie zylo sie lepiej i bez smrodu

 39. Obserwator

  18 listopada godzina 13:13

  Lepiej wydać na uczciwe wybory niż na walkę z nieuczciwym burmistrzem.

 40. Mieszkaniec Smykowa

  18 listopada godzina 13:33

  Mam nadzieje, że te osoby ktore poczuły sie pokrzywdzone i nie dotarły na wybory, będą miały odwage na zebraniu osiedlowym o tym powiedzieć publiczne. Powoływanie sie na cały Smyków, a więc i tych, którzy byli bardzo zaangażowani w sprawy osiedla i walczyli o to osiedle w sprawie śmieci, jest nadużyciem i wykorzystaniem do gry politycznej, bo już pojawią się opinie, że to „zemsta”, a tak nie jest. Pani Przewodnicząca proszę pamiętać, że Pani koledzy z PIS dalej mają większość w RM i mogą dla tego osiedla dużo zrobić przy uchwalaniu Studium. Tak więc w tym temacie brak Burmistrza z PIS w niczym Pani nie przeszkodzi w walce o lepsze warunki na osiedlu Smyków. Nieakceptowanie skandalicznej polityki obecnego Burmistrza w sprawie Smykowa to jedno a protest wyborczy to drugie.

 41. Zenon

  18 listopada godzina 18:58

  Zenka zluzuj trochę bo znów palma Ci odbije .Ciekawe czy Ci ludzie chcieli iść na głosowanie a Ty posikujesz że nie głosowali,a może pokazik przy okazji theromixa byś zrobiła

  • wyborca68

   19 listopada godzina 10:53

   A co ty konkretnego zrobiłeś dla tej okolicy , jeżeli przeszkadzają ci Społecznicy mający osiągnięcia dla poprawy warunków życia mieszkańców?

 42. Jako

  19 listopada godzina 15:03

  powtórne wybory muszą być !!!!

  • Spectator

   19 listopada godzina 18:03

   A dlaczego zakładasz, że powtórzenie wyborów dotyczyłoby całej Bochni, a nie tylko niektórych czynności? Przecież problem dotyczył tylko Smykowa. Pytanie także, co zostało wskazane w protestach.

   Swoją drogą bardzo ciekawie wyglądałaby kampania wyborcza tylko na Smykowie biorąc pod uwagę bardzo wysoką świadomość obywatelską mieszkańców i ich aktywność, jak także przygotowanie. Byłaby kolejna komisja śledcza a wysoka oglądalność w TV gwarantowana.

   Obecny burmistrz chyba nie ma zbyt miłych wspomnień ze swoich dwóch spotkań – najpierw w sprawie decyzji środowiskowej a potem WZ dotyczących gospodarki odpadami. Kandydat KK chyba także. W każdym razie burmistrz SK raczej nie będzie spał spokojnie aż do ogłoszenia postanowienia SA.

 43. Bochniak

  19 listopada godzina 19:24

  Jeśli byłby uznany zarzut powtórka dotyczyłaby wszystkich obwodów. Nerwowo będzie aż do wyroku Sądu

 44. Galareta

  20 listopada godzina 09:09

  niech SK się trochę potrzepie . przyda się mu !

 45. wera

  20 listopada godzina 10:15

  Proszę nie kompromitować Smykowa to tylko kilka osób chce powtórzenia wyborów a nie cały Smyków!

  • Obserwator

   24 listopada godzina 07:40

   Należy tym osobom zaszyć usta. Wera nie pisz głupot!!! Jedna osoba może złożyć protest. A Ty wiesz z pewnością, że protest został złożony w imieniu mieszkańców Smykowa, czy tylko protestujących? Sąd nie podał, że jest to protest zbiorowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra