- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Bochnia. Będą kolejne budki dla ptaków? Jest nowy projekt „Bochnia – Ptasie Miasto II”

fot. wojtek salamon

Po sukcesie projektu „Bochnia – Ptasie Miasto” Patryk Salamon i Ireneusz Cichy postanowili przygotować jego kontynuację w kolejnym Budżecie Obywatelskim . Tym razem chcą kupić 45 budek lęgowych dla małych ptaków (pełzacz i szpak) oraz dla nietoperzy. Głosowanie nad projektami BO potrwa do 16 września.

Budki miałyby być zamontowane na terenie Parku Rodzinnego „Uzbornia”, cmentarzu komunalnym Św. Rozalii oraz cmentarzu komunalnym przy uli. Orackiej. Autorzy projektu przewidują, że potrzeba ich 45.

Podobnie jak w zeszłym roku montażem, czyszczeniem i konserwacją będą zajmować się wolontariusze, a ich działania będą relacjonowane na stronie stworzonej do projektu z poprzedniej edycji:https://www.facebook.com/BochniaPtasieMiasto/

– W sytuacji zmniejszania się populacji dzikich ptaków na świecie, w tym w Polsce oraz co raz trudniejszych warunków ich bytowania w obszarach zurbanizowanych konieczna jest pomoc. Budynki, a szczególnie szyby, wolno żyjące koty, samochody i inne przeszkody bardzo często powodują śmierć ptaków. Problemem jest również zmniejszanie się miejsc do zakładania gniazd i prowadzenia lęgów – zapewniają autorzy projektu.

W przypadku tego projektu będzie on polegać na budowie sieci budek lęgowych (atestowanych) w zadrzewionych obszarach miasta. Dzięki temu ptaki zyskają nowe miejsca do prowadzenia lęgów, a ich populacja w perspektywie czasu zwiększy się. Część z budek lęgowych będzie przeznaczona do zasiedla przez małe ssaki latające – nietoperze.

Dodatkowo nieoceniony jest tu skutek edukacyjny i promocyjny. W ramach tego projektu będzie  prowadzony fanpage na portalu Facebook (uruchomiony w ramach projektu do BO 2019 – „Bochnia – Ptasie Miasto”), tak aby każdy mieszkaniec Bochni miał dostępną mapę z zaznaczonymi obszarami objętymi tym projektem oraz aby mógł przesyłać zdjęcia ze swoich obserwacji do publikacji. 

Ponieważ każda budka będzie miała swój indywidualny numeru dzięki czemu będzie możliwa łatwa identyfikacja dokładnego miejsca skąd pochodzi dana obserwacja. Da to niebywałą okazję do społecznego monitorowania populacji dzikich ptaków na terenie miasta, a całość akcji będzie miała pozytywny wpływ na wzrost świadomości przyrodniczej i ochrony środowiska wśród mieszkańców.

Nad całym projektem będzie czuwać ornitolog dzięki czemu wybór typu budek oraz miejsc do ich umieszczenia będzie podyktowany preferencjami danych gatunków ptaków.

Głosowanie BO

Głosowanie nad projektami potrwa do 16 września poprzez internetowy system głosowania znajdujący się pod adresem www.bochniadecyduje.pl (wejście do niego możliwe będzie również na stronie głównej www.bochnia.eu), jak i w sposób tradycyjny do 6 września oraz 9-13 września w godz. 7:30-15:30 w na Dzienniku Podawczym Urzędu Miasta Bochnia.

GŁOSOWANIE TRADYCYJNE:

Lokal wyborczy będzie funkcjonował w dniach 2-6 oraz 9-13 września w godz. od 7:30 do 15:30.

ZASADY GŁOSOWANIA:

a) Mieszkaniec po przyjściu do lokalu wyborczego otrzymuje jedną kartę wyboru projektów wraz
z oświadczeniem będącym jej integralną częścią.

b) Po wypełnieniu oświadczenia znajdującego się na odwrocie karty wyboru projektów, należy zaznaczyć znak „X” przy jednym wybranym projekcie ogólnomiejskim (część I karty) i jednym wybranym projekcie osiedlowym (część II karty) lub zaznaczyć znak „X” w polu TAK lub NIE przy każdym z projektów.

c) Zaznaczenie większej ilości projektów niż określone w powyższym punkcie lub brak jakiegokolwiek zaznaczenia powoduje nieważność głosu.

d) Następnie mieszkaniec wrzuca swój głos do urny.

LOKAL WYBORCZY:

Dziennik Podawczy Urzędu Miasta Bochnia

ul. Kazimierza Wielkiego 2

32-700 Bochnia

GŁOSOWANIE ONLINE:

Głosowanie Internetowe rozpoczęło się o północy z niedzieli na poniedziałek (2 września) i trwać będzie do północy z poniedziałku na wtorek (16 września).

Dostęp do systemu głosowania KLIKNIJ TUTAJ (www.bochniadecyduje.pl)

Osoby posiadające zameldowane stałe lub czasowe zostaną zweryfikowane automatycznie na podstawie numeru PESEL i ulicy zamieszkania.

Osoby nie posiadające meldunku w Bochni, a będące mieszkańcami miasta, by wziąć udział w głosowaniu, będą zobligowane do założenia konta w aplikacji obsługującej głosowanie. Osoby posiadające już konta w systemie, będą mogły skorzystać z nich również w tegorocznej edycji głosowania. W razie braku hasła można skorzystać z przypomnienia, a hasło wysłane zostanie na wskazanego maila.

POMOC PRZY GŁOSOWANIU:

Wszelkich informacji dotyczących głosowania, zarówno tradycyjnego, jak i online, udzielać będą pracownicy Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta Urzędu Miasta w dniach 2-6 oraz 9-13 września
w godz. 7:30 do 15:30 pod numerem telefonu: 14 61 49 153.

Ponadto każdy mieszkaniec zgłaszający się osobiście do Urzędu Miasta otrzyma pomoc w oddaniu głosu, korzystając z aplikacji internetowej obsługującej głosowanie (w godzinach pracy Urzędu).

Lista projektów, które wezmą udział w głosowaniu:


Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra