- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Bazylika św. Mikołaja coraz piękniejsza! Jesienią finał kolejnego etapu renowacji ścian zewnętrznych ZDJĘCIA

Fot. Małgorzata Więcek-Cebula
- REKLAMA -

W październiku zakończy się trzeci etap renowacji elewacji Bazyliki św. Mikołaja w Bochni. To południowo-wschodnia ściana podparta czterema przyporami. Inwestycję realizowaną przez Parafię św. Mikołaja w Bochni wspierają: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (200 tys. zł) Urząd Marszałkowski (50 tys. zł) zł Urząd Miasta w Bochni (100 tys. zł) Starostwo Powiatowe w Bochni (25 tys. zł).

Podobnie, jak przy poprzednich etapach renowacji ekipa konserwatorska przywraca założenia budowli z 1905 roku. W ramach zadania odczyszczane są zabytkowe cegły. Każda z nich jest indywidualnie odnawiana metodą piaskowania. Wypełniane są też wszystkie ubytki.

– Naprawiamy ubytki zarówno tych oryginalnych gotyckich cegłach, jak i z późniejszego okresu. Uzupełniamy i wzmacniamy też kamień w dolnej części bazyliki. Wymieniamy także fugi cementowe na wykonane z materiału mineralnego – powiedział w rozmowie z Portalem Bochniazbliska.pl Paweł Putowski, odpowiedzialny za nadzór konserwatorski przy realizacji tej inwestycji.

Do odnowienia pozostanie jeszcze ściana północna bazyliki. Wszystko wskazuje na to, że to zadanie zostanie podzielone na dwa etapy. Jeśli nie będzie żadnych komplikacji elewacja całej Bazyliki odrestaurowana do 2022 roku.

3 komentarze

3 Comments

 1. Ks

  08 sierpnia 2020 godzina 19:10

  Pieknie

 2. Kamieniarz

  27 października 2020 godzina 23:54

  Już gotowe!!!

 3. Kamieniarz

  27 października 2020 godzina 23:55

  Już gotowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra