- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Barbórka w Kopalni Soli w Bochni DUŻO ZDJĘĆ

Fot. małgorzata Więcek-cebula
- REKLAMA -

Msza św. odprawiona dziś o godz. 16 w kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Bochni, której przewodniczył ks. prałat Ryszard Podstołowicz zainaugurowała uroczystości barbórkowe w bocheńskiej żupie. Po nabożeństwie w komorze Ważyn odbyła się uroczysta akademia. Gospodarzem uroczystości był Zygmunt Dobrowolski prezes Kopalni Soli w Bochni.

Przedstawiciel kopalni w swoim wystąpieniu zdradził plany na najbliższą przyszłość. To między innymi uruchomienie dla ruchu turystycznego szybu Sutoris, a także restauracji. Wspomniał o kolejce, która będzie przewozić turystów po centrum Bochni zatrzymując się przy atrakcjach turystycznych miasta.

W uroczystym spotkaniu, zorganizowanym po dwóch latach przerwy wzięli udział górnicy z Bochni, ale także innych kopalni nie brakło posłów: Urszuli Augustyn, Stanisława Bukowca, Wiesława Krajewskiego oraz Józefy Szczurek-Żelazko. Gościem Barbórki był wojewoda Łukasz Kmita oraz wicemarszałek Józef Gawron, byli też samorządowcy z miasta i powiatu bocheńskiego. Podczas spotkania odczytano listy z gratulacjami: między innymi od Prezydenta RP i Premiera.

Barbórka była okazją do wręczenia odznaczeń i szpad górniczych. Były też nominacje na wyższe stopnie górnicze.

Uroczystość w kopalni zakończyła Karczma Górnicza, którą rozpoczął pochód lisów, czyli ceremoniał przyjęcia do stanu górniczego, górników, którzy pracę w kopalni rozpoczęli w okresie pomiędzy ostatnią, a obecną Barbórką.

Piękną oprawę muzyczną zarówno podczas mszy św. jak i akademii zapewniła Orkiestra Dęta Kopalni Soli Bochnia, która na zakończenie obchodów górniczego święta zaprasza na uroczysty koncert 10 grudnia 2022 r. o godz. 18:00 do Hali Sportowej Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni im. Stanisława Staszica. W trakcie koncertu z gościnnym występem zaprezentują się Dzieci z Przedszkola „Górniczy Kącik”.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Avatar

    Przodowy

    09 grudnia 2022 godzina 15:10

    Pojedli,popili darmochy,to teraz wypad odrobić to z pożytkiem celebryci i lansiarze.To jest święto górników a nie zbędnych gości i ”pasozytow”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra