Galeria

Baczków. Pomysł, aby nagrać płytę „wisiał w powietrzu”

Fot. Wojtek Salamon

„10 utworów na 100-lecie Niepodległości” tak nazwała swoją płytę Orkiestra Baczków. Krążek ukazał się jesienią. Jest rewelacyjny. Ci, którzy go jeszcze nie kupili, będą mogli to zrobić między innymi podczas Koncertu Noworocznego, który zaplanowano na 3 lutego w Hali Widowiskowo-Sportowej w Bochni. Warto już dziś zarezerwować sobie czas na to wydarzenie.

Będzie się działo. Podczas koncertu Zespół Pieśni i Tańca Siedlecanie zatańczy do poloneza skomponowanego  z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Wojciecha Zwierniaka, dyrygenta Orkiestry Baczków. Będą też przeboje muzyki filmowej, operetkowej oraz rozrywkowej.

Płyta na 100-lecie odzyskania Niepodległości
O wydaniu krążka muzycy myśleli od dawna.
– Pomysł, aby nagrać płytę wisiał w powietrzu. Pod koniec 2017 roku napisaliśmy projekt o wsparcie finansowe wydania płyty do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie wspomina Wojciech Zwierniak. Dotacja została przyznana, ale w mniejszym wymiarze. Do przedsięwzięcia dołożył się samorząd gminy Bochnia oraz Stowarzyszenia Orkiestra Baczków.

Na płycie znajduje się 10 utworów. To znane i lubiane przeboje z repertuaru m. innymi Skaldów, Mieczysława Fogga, Edyty Górniak, Maryli Rodowicz czy Andrzeja Zauchy, które zaśpiewali wspólnie z orkiestrą: Marcin Walkowicz, Bożena Zawiślak-Dolny, Kamil Grabarz, Monika Polak, Bogusław Nawara, Justyna Janik, Marek Piekarczyk, Tomasz Jarosz.

Trudny wybór
– Wybór nie był łatwy. Szukając utworów na płytę, chciałem, aby każdy z nich miał wartościowy tekst i, prawdę mówiąc, trudno było znaleźć wśród współczesnych piosenek taką, która by o czymś opowiadała. Pytałem więc każdego z wokalistów, co chciałby zaśpiewać. Dużo dyskutowaliśmy i udało się znaleźć te dziesięć piosenek, które ostatecznie trafiły na płytę – mówi Wojciech Zwierniak.

Najpierw powstały aranżacje, potem wokaliści ćwiczyli materiał wspólnie z orkiestrą. Nagranie płyty w Studio Piotrka Lekkiego rozpoczęło się w połowie czerwca i trwało do końca wakacji 2018 roku.
– Nieraz całe dnie spędzaliśmy  w studio, było to bardzo wyczerpujące, a jednocześnie ogromne satysfakcjonujące doświadczenie – dodaje Wojciech Zwierniak.

Recenzja

Płytę można kupić od końca ubiegłego roku. Najlepszą  jej recenzją są słowa niekwestionowanego autorytetu, jeśli chodzi o muzykę. – Leszka Mieczkowskiego mjr Straży Granicznej dyrygent Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu (od 2002 roku), Sądeckiej Orkiestry Symfonicznej (od 2003) oraz Sądeckiej Orkiestry Kameralnej (od 2016).

„Powiew świeżości, oryginalne potraktowanie klasycznego repertuaru oraz promowanie młodych i utalentowanych głosów wokalnych to najkrótsza recenzja po wysłuchaniu płyty „10 utworów na 100 lecie Niepodległości”
W prezentowanym Albumie CD słychać niepohamowaną pasję oraz wrażliwość muzyczną wszystkich artystów przygotowujących powyższą produkcję. Brawo dla dyrygenta i aranżera utworów pana Wojciecha Zwierniaka za sprawne pełne wrażliwości i smaku aranżacje utworów. Gratuluję opiekunom Orkiestry za posiadanie wyjątkowo muzycznego i entuzjastycznego zespołu młodych ludzi, którym w dzisiejszych pełnych pokus czasach, tak bardzo chce się chcieć”.

Muzyków z Orkiestry Baczków w kolędowym repertuarze będzie można posłuchać też  już jutro w kościele parafialnym w Mikluszowicach. Koncert rozpocznie się o godzinie 17.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. bębnista

    12 stycznia godzina 22:36

    brawa też dla Janka Trusia za którego czasów orkiesta tak bardzo się rozwinęła i zawsze mogla liczyc na jego otwartosc i wolną rękę!
    Mamy nadzieję ze będzie na koncercie, bo jest wspołodpowiedzialny za te sukcesy zatrudniajac naszego Wojtka i dając mu wolną ręke. Szkoda ze wójt tak go nagrodził za tą prace.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra