- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Aktywowałeś już bon turystyczny? Zobacz, jakie to proste!

- REKLAMA -

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał już ponad 1,5 mln bonów turystycznych na kwotę przekraczającą 1,3 mld złotych. Im bliżej jest wakacji, to zainteresowanie bonem rośnie.

W Małopolsce rodzice aktywowali ponad 131,2 tys. bonów na łączną kwotę niemal 118 mln złotych. Natomiast suma płatności przekroczyła 28 mln złotych. W województwie małopolskim wszystkich bonów turystycznych przygotowano przeszło 379 tys., a ich łączna wartości sięga prawie 320 mln złotych. Na realizację płatności jest sporo czasu, ponieważ bon jest ważny do 31 marca 2022 roku.

Bon jest też wsparciem dla podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które świadczą swoje usługi w ramach bonu. Do tej pory w całym kraju zgłosiło się ich ponad 21,4 tysiąca. W naszym województwie jest przeszło 4,1 tys. podmiotów, które rozliczają się bonem turystycznym.

Największym zainteresowaniem bon turystyczny cieszy się w województwach: małopolskim, gdzie wydano około 86 tys. bonów, pomorskim – ok. 84 tys. oraz zachodniopomorskim – 73 tysiące.

Bon turystyczny jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jest przyznawany na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500 plus. Uprawnieni rodzice znajdą go w zakładce „Ogólny”. Tam w menu bocznym trzeba wejść w zakładkę „Polski Bon Turystyczny”, a następnie „Mój bon”.

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, powinny wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT).

Żeby przystąpić do programu trzeba wypełnić „Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny”, które jest na PUE ZUS.

Aby płatności trafiały do przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego, muszą one podać numer konta. Dlatego apel do przedsiębiorców, aby sprawdzali numer swojego rachunku bankowego. Zdarza się bowiem, że niektóre numery rachunków są błędne lub zamknięte.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Avatar

    Marzena

    22 maja 2021 godzina 19:44

    A co mają zrobić ci, którym nie przydzielono bonu na koncie Zusu pomimo iż im się należy? Spora liczba osób pobierających 500+ nie otrzymała bonu i nie wiadomo, czy otrzyma. Odwołując się do Polskiej Organizacji Turystycznej z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego system nie przydzielił bonu czeka się miesiącami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra