- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

5 mln zł dla gmin powiatu bocheńskiego i brzeskiego. Rusza program „Cyfrowa Gmina”

Fot. małgorzata Więcek-cebula
- REKLAMA -

Od poniedziałku gminy mogą aplikować o fundusze na cyfryzację.  Wysokość dotacji uzależniona jest od wielkości gminy i poziomu zamożności. Na najwyższe wsparcie w regionie bocheńsko-brzeskim może liczyć Brzesko, które ma szansę na ponad 1 mln zł, Bochnia może otrzymać ponad 600 tys. zł.

Dziś o projekcie podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Brzesku mówił Janusz Cieszyński sekretarz  stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przyjechał na zaproszenie poseł Józefy Szczurek-Żelazko. W spotkaniu uczestniczył także Józef Gawron, wicemarszałek województwa Małopolskiego.

Ten projekt da szansę samorządom, by zrealizować te najpilniejsze zadania, które mają na celu zwiększenie dostępności cyfrowej do różnych instytucji publicznych – mówiła Józefa Szczurek-Żelazko.

Projekt jest finansowany z Funduszy Europejskich, w ramach programu React-EU.  Na jego realizację przeznaczono miliard złotych. Minimalna wysokość dofinansowania dla jednej gminy wynosi  100 tys. zł, natomiast maksymalna  2  mln zł.  

Wykluczenie cyfrowe w szczególności dotyka mniej zamożne gminy. Dlatego zaproponowany mechanizm ma charakter „cyfrowej subwencji”, która w większym stopniu pomaga mniej zamożnym.

I tak  gm. Bochnia ma szansę na 605 tys. zł,  Bochnia 100 tys. zł,  Drwinia 195 tys. zł, Lipnica Murowana 169 tys. zł, Łapanów 246 tys. zł, Nowy Wiśnicz 427 tys. zł, Rzezawa 343 tys. zł, Trzciana 169 tys. zł, Żegocina 167 tys. zł.

W powiecie brzeskim na najwyższe wsparcie może liczyć  Brzesko, które ma szanse na ponad milion zł, Borzęcin może dostać 248 tys. zł, Czchów 294 tys. zł, Dębno 443 tys. zł, Gnojnik 241 tys. zł, Iwkowa 195 tys. zł, Szczurowa 282 tys. zł.

W sumie powiaty bocheński i brzeski mogą zyskać ponad 5 mln zł.

Za otrzymane pieniądze gminy będą mogły sfinansować nie tylko cyfryzację urzędów, ale także zrealizować zakupy dla jednostek podległych – szkół, instytucji kultury czy placówek ochrony zdrowia.

Program „Cyfrowa gmina” pozwoli sfinansować szkolenia, dzięki którym wdrożenie nowych rozwiązań przebiegnie sprawnie. 

„Cyfrowa Gmina” to pełna swoboda w wydawaniu środków. Jest tylko jeden wyjątek – aby skorzystać ze wsparcia samorząd będzie musiał sfinansować diagnozę dotyczącą cyberbezpieczeństwa. Będzie ona następnie przekazywana do NASK, który odpowiada za codzienne wsparcie samorządów w przypadku cyberataku. Liczę na to, że dzięki temu w ciągu roku będziemy dysponować pełnym obrazem sytuacji w każdej, nawet najmniejszej, gminie. To będzie milowy krok w celu zapewnienia bezpieczeństwa samorządom, które na co dzień zapewniają usługi publiczne Polakom – dodał pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

-Samorząd wojewódzki przed kilkunastoma miesiącami doświadczył takiego ataku cyberprzestępców i wie jak ważne to jest dla funkcjonowania i administracji publicznej i wszystkich usług – podkreślał Józef Gawron.

2 komentarze

2 Comments

  1. Miastowy

    15 października 2021 godzina 22:34

    W artykule jest błąd ponieważ Miasto Bochnia dostało 100 tys a gmina Bochnia 605 tys

  2. Miastowa

    18 października 2021 godzina 10:17

    Proszę zrobić drogę na Szczepanowskiej kolo Policji w Brzesku. Ponieważ wydajecie na to co jie potrzebne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra