- REKLAMA -
- REKLAMA -
Stare i nowe

Bochnia. Ulica Rzeźnicka nazwę „pożyczyła” od głównej ulicy w mieście

- REKLAMA -

Tym razem zestawiamy współczesną fotografię (wykonaną przez Patryka Salamona) z przedwojennym zdjęciem ulicy Rzeźnickiej w Bochni, pochodzącym ze zbiorów Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

Obecna ulica Rzeźnicka ukształtowała się dopiero w pierwszej połowie XIX wieku. Okazuje się, że na najstarszym, zachowanym, planie Bochni z 1792 roku w tym miejscu są jeszcze ogrody i pola uprawne.

Po raz pierwszy jest udokumentowana na planie katastralnym miasta z 1847 roku. Wtedy jednak jeszcze nie miała nazwy.

– Otrzymała ją w 1891, gdy rada miejska pojęła uchwałę kompleksowo regulującą nazewnictwo ulic Bochni. „Rzeźnicka” – jak wówczas zapisano to ulica „od placu Turka do ul. Sandeckiej” [pisownia ówczesna]. Nie była to jednak w Bochni nazwa nowa. Zanim wśród nazw ulic pojawiła się ulica Kazimierza Wielkiego, nosiła ona wcześniej nazwę … Rzeźnicza (Fleischer Gasse). Skoro więc przy porządkowaniu nazewnictwa postanowiono uhonorować zasłużonego dla Bochni króla Kazimierza nazywając jego imieniem reprezentacyjną ulicę miasta, dotychczasową jej nazwę „Rzeźnicza” po prostu przeniesiono na bezimienną ulicę, usytuowaną na zapleczu rynku, biegnącą równoległe do potoku Babica – czytamy w informacjach Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

Kilka stuleci wcześniej ulica Kazimierza Wielkiego nosiła nazwę „Piekarska” („platea Pistorum”).

Przesuń suwak i zobacz, jak bardzo zmieniła się ulica Rzeźnicka:

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Avatar

    obserwator

    16 sierpnia 2019 godzina 12:05

    Na dalszym odcinku od ulicy Kącik do ulicy Kazimierza widać doskonale jak włodarze Bochni nic nie zrobili w kierunku udrożnienia tego odcinka . Wskazane by było zamieszczenie fotografii tego odcinka z nowo powstającymi ,,zawalidrogami ” z ostatnich lat .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra