IV liga: BKS i Okocimski z bolesnymi porażkami, GKS z mało satysfakcjonującym remisem

Za nami 12. kolejka w grupie wschodniej małopolskiej IV ligi. Nie był to udany weekend dla zespołów BKS-u Bochnia i Okocimskiego Brzesko, ponieważ te zespoły przegrały swoje spotkania z, odpowiednio, Unią Tarnów i Popradem Muszyna. Punkt za remis w spotkaniu z Popradem Rytro zdołał wywalczyć za to GKS Drwinia, ale trudno uznać tą zdobycz za satysfakcjonującą.

Unia Tarnów 5-2 (2-0) BKS Bochnia
Artur Biały 12′, 82′, Dominik Wardzała 20′, 47′, Łukasz Popiela 77′ – Ernest Świętek 61′, Bartłomiej Chlebek 88′

Unia: Lisak – Abovyan, Malisz, Węgrzyn – Adamski (87’ Oszust), Ostrowski (62’ Nowak), Orlik, Nytko (58’ Tyrka) – Sumara (54’ Popiela), Biały, Wardzała (72’ Vorobei)

BKS: Damian Szydłowski – Andrei Archipau, Bartłomiej Chlebek, Mateusz Kasprzyk – Patryk Kura, Dominik Juszczak (53′ Paweł Matras), Daniel Bukowiec (73′ Wiktor Nagrodzki), Tomasz Rachwalski (80′ Filip Korta) – Jarosław Ulas, Ernest Świętek (80′ Bartłomiej Kurnyta), Mirosław Tabor (53′ Adam Pałkowski).

Spotkanie zapowiadane jako hit 12. kolejki, w którym Unia zmierzyła się z BKS-em, od początku ułożył się po myśli gospodarzy. Już w 12. minucie na 1-0 gola zdobył Artur Biały, a niedługo później prowadzenie „Jaskółek” podwyższył Dominik Wardzała. Kolejny cios zespół Unii wyprowadził tuż po przerwie, gdy Wardzała podwyższył na 3-0. BKS zdołał odzyskać nadzieje na wywalczenie korzystnego wyniku po kontaktowej bramce Ernesta Świętka i ruszył do zdecydowanych ataków, ale to goście byli skuteczni i zdołali podwyższyć prowadzenie. Gol Łukasza Popieli na 4-1 praktycznie rozstrzygnął losy pojedynku. Unia dobiła jeszcze podopiecznych trenera Janusza Piątka za sprawą drugiej tego dnia bramki Białego. Wynik na 5-2 ustalił strzałem z rzutu wolnego Bartłomiej Chlebek.

Bochnianie przegrali drugi mecz z rzędu i do Unii tracą 3 punkty. Choć cały 2019 r. jest dla zespołu trenera Piątka bardzo udany, to z Unią zupełnie sobie on nie radzi. „Jaskółki” wygrały bowiem wszystkie 3 spotkania tych drużyn, od kiedy spadły do IV ligi przed sezonem 2018/19.

Poprad Muszyna 3-1 (1-0) Okocimski Brzesko
Mateusz Orzechowski 38′, Mateusz Wilk 59′, Szymon Gruca 81′ – Sergiusz Kostecki 57′

Poprad: Daniel Bomba – Szymon Gruca (85′ Artur Morański), Paweł Jarzębak, Wojciech Janur, Arkadiusz Zawiślan, Dawid Dyląg, Dawid Potoniec, Tomasz Bomba (82′ Wojciech Fritz), Mateusz Orzechowski (82 Michał Chochorowski), Mateusz Wilk (72′ Dawid Węglowski), Dawid Polański (65′ Kamil Baran).

Okocimski: Nikodem Śnieg – Jakub Baran, Sergiusz Kostecki, Przemysław Bury (75′ Oskar Klimek), Maciej Pawlik, Arkadiusz Goryczka, Jakub Duda, Dawid Lizak (75′ Kacper Ciuruś), Michał Grzesicki, Michał Waśko (75′ Mateusz Cięciwa), Jakub Ogar (61′ Jakub Mendel).

Trudne zadanie czekało drużynę „Piwoszy”, która udała się do Muszyny na mecz z Popradem. Gospodarze zdołali otworzyć wynik spotkania w 38. minucie, gdy bramkę zdobył Mateusz Orzechowski. Wynik 1-0 utrzymał się do przerwy. Zespół z Brzeska zdołał wyrównać w 57. minucie, gdy gola z rzutu wolnego zdobył Sergiusz Kostecki. Wydawało się wtedy, że podopieczni trenera Tomasza Rogóża zdołają powalczyć o korzystny rezultat, ale szybko ich sytuacja z dobrej zmieniła się w fatalną. Najpierw drugiego gola dla Popradu zdobył Mateusz Wilk, a chwilę później czerwoną kartkę otrzymał Jakub Baran i Okocimski musiał sobie radzić w osłabieniu. Wynik na 3-1 ustalił Szymon Gruca. „Piwosze” po tej kolejce spadli z 12. na 13. miejsce, ale większym problemem jest to, że tracą coraz więcej do klubów z wyższych pozycji.

GKS Drwinia 0-0 (0-0) Poprad Rytro

GKS: Konrad Napieralski – Maciej Grojec (33′ Jakub Ptak), Kamil Augustyn, Kiril Krasovskyi, Błażej Gumuła, Michał Bajda (75′ Wojciech Pacura), Damian Bochenek, Mateusz Kaczmarczyk, Roman Stepankov, Rafał Ciesielski, Michał Guja.

Z 12. na 13. miejsce w tabeli zespół Okocimskiego zepchnął GKS Drwinia, ale podopieczni trenera Mateusza Stańca nie mogą być zadowoleni z wyniku domowego spotkania z Popradem Rytro. W 33. minucie czerwoną kartką ukarany został Arkadiusz Janikowski z Popradu i od tego momentu gospodarze grali z przewagą zawodnika. Z boiska musiał zejść kontuzjowany Maciej Grojec, a jego miejsce zajął Jakub Ptak. GKS nie zdołał wykorzystać przewagi i spotkanie zakończyło się mało satysfakcjonującym dla obu zespołów remisem, który jednak z pewnością bardziej doceniają goście, którzy do drwinian i Okocimskiego tracą jedynie punkt.

Spośród pozostałych spotkań należy zwrócić uwagę na wysokie zwycięstwo Sandecjii w spotkaniu z Limanovią, dzięki któremu lider utrzymał 1. miejsce. Ważne zwycięstwo nad Orkanem odniosła z kolei Barciczanka, dzięki czemu opuściła ostatnie miejsce i zbliżyła się do zespołów zajmujących wyższe miejsca.