Sport

Bochnia. BKS podsumował 2018 rok

Fot. Marcin Kalinowski

Zobacz, co się działo przez ostatnie 12 miesięcy przy Parkowej w Bochni ? Oto sprawozdanie Bocheńskiego Klubu Sportowego.

14 stycznia 2019 roku Burmistrz Miasta Bochnia, Stefan Kolawiński dokonał podziału dotacji miejskich na działalność klubów sportowych. Stowarzyszenie Bocheński Klub Sportowy otrzymał na realizację projektu pt. „Poprawa warunków uprawiania piłki nożnej przez zawodników w mieście i propagowanie tej dyscypliny wśród mieszkańców” kwotę w wysokości 155 000 zł, tj. wyższą o 5 tys. w stosunku do roku poprzedniego.

Miasto, jest największym darczyńcą BKS, dzięki którym klub może uczestniczyć w regionalnych rozgrywkach ligowych i przygotowywać zawodników do rywalizacji sportowej. W tym miejscu trzeba również wspomnieć o szerokiej grupie lokalnych sponsorów, którzy wspierają bieżącą pracę klubu, a ich hojność sięga ponad 20% budżetu. Ponadto BKS stara się w ramach możliwości, pozyskiwać dodatkowe zewnętrzne fundusze pochodzące z projektów i grantów.

BKS prowadzi obecnie szkolenie piłkarskie w trzech kategoriach wiekowych. Grupy te, skupiające 80 zawodników, trenowane były przez 3 trenerów piłkarskich, którym dodatkowo pomagali trenerzy: bramkarzy i przygotowania fizycznego.

W roku 2018 wszystkie zespoły Bocheńskiego rozegrały w sumie 121 spotkań, w tym 82 mistrzowskich oraz przeprowadziły 368 jednostek treningowych.
Seniorzy, grający w regionalnej IV Lidze Małopolskiej, w roku 2018 rozegrali łącznie 34 spotkania mistrzowskie oraz dwa pucharowe. Dodatkowo w dwóch okresach przygotowawczych rozegrali 17 spotkań kontrolnych. W składzie zespoły dominują nasi wychowankowie, którzy stanowią 80% kadry, w tym większości to młodzieżowcy. Zespół ten przeprowadził w roku 2018 łącznie 142 jednostki treningowe.

Drużyna juniorów starszych, która rywalizująca w regionalnej Małopolskiej Lidze Juniorów Starszych (obecnie 8 miejsce), przygotowywała się pod okiem trenera Piotra Góreckiego. W ubiegłym roku rozegrała ona 30 spotkań mistrzowskich, 9 sparingów oraz przeprowadziła 114 jednostek treningowych. Zespól ten, systematycznie uzupełniany był wybijającymi się zawodnikami z roczników młodszych, z powodzeniem rywalizował z najsilniejszymi drużynami regionu. Z kolei jej najlepsi zawodnicy byli włączani systematycznie do zespołu seniorskiego.
Trzeci zespół BKS, czyli drużyna juniorów młodszych, kierowana w roku 2018 przez trenerów Krystiana Lewickiego (wiosna) i Bartłomieja Hołysta (jesień), skupia obecnie 25 zawodników. Na wiosnę zespół ten awansował do rozgrywek I Ligi Okręgowej (Tarnów), w której jesienią zajął 2 miejsce. W przeciągu całego sezonu, juniorzy młodsi rozegrali łącznie 31 meczów, w tym 22 mistrzowskie oraz uczestniczyli w 112 jednostkach treningowych.

W swojej działalności Bocheński realizował również inne zadania, mające na celu propagowanie futbolu w środowisku lokalnym. W październiku w Bochni, na meczu charytatywnym, pojawiła się drużyna Wisły Kraków. Ponadto, z inicjatywy klubu zorganizowano 3 turnieje halowe, w tym jeden międzynarodowy.

BKS prowadzi stałą współpracę z sekcjami piłkarskimi MOSiRu oraz lokalnymi szkółkami piłkarskimi (Fair Play, Zostań Piłkarzem, ABC), dla których zorganizowano I Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej z okazji 765lecia nadania lokacji Miasta, z udziałem drużyn z regionu i Słowacji.

W ramach działalności pozasportowej, BKS organizował różnego rodzaju akcje charytatywne, we współpracy z lokalnymi instytucjami. W okresie świątecznym razem z Parafią św. Piotra i Pawła przeprowadził akcję „Szlachetna Paczka”. W różnych formach klub współpracuje również z Miejskim Centrum Dzieci i Młodzieży „Ochronka”. Ponadto klub prowadzi merytoryczną opiekę nad klasą sportową, o profilu piłkarskim, utworzoną przy II Liceum Ogólnokształcącym w Bochni. Kontynuowano również współpracę sportową z zaprzyjaźnionym miastem Keźmarok, czego efektem były wyjazdy sportowe na Słowację i wizyty gości w Bochni.

Dzięki tym funduszom Zarząd BKS (pracujący pro bono) mógł w roku ubiegłym przygotować swoje drużyny do rywalizacji na arenie regionalnej. Udało się także zwiększyć liczebność poszczególnych sekcji, a drużynę seniorów oprzeć na wychowankach klubu. Ponadto zawodnicy mieli zapewnione ubezpieczenie, opiekę medyczną i warunki do bezpiecznego uprawiania sportu. W trakcie roku wszystkie zespoły zostały również wyposażone w niezbędny sprzęt sportowy.

Za ten wkład Zarząd Bocheńskiego Klubu Sportowego chciałby serdecznie podziękować wszystkim instytucjom oraz osobom, którym leży na sercu rozwój sportu w naszym mieście.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra