- REKLAMA -
- REKLAMA -
Ludzie z pasją

Ostatni tydzień wakacji. Rafał Raczyński podpowiada, gdzie wybrać się w góry, by nie natrafić na tłumy!

Fot. RAfał raczyński

Jeśli kogoś się radzić to właśnie jego. Rafał Raczyński to wielki pasjonat gór. Czytelnikom Portalu Bochniazbliska.pl podpowiada między innymi, na co zwrócić uwagę przed wyjściem na szlak, podpowiada też, gdzie iść, by nie spotkać tłumów.

Z Rafałem Raczyńskim, współtwórcą aplikacji Meteo Tatry rozmawia Małgorzata Więcek-Cebula

Przed nami ostatni tydzień wakacji, warto wybrać się w góry?
Zdecydowanie tak.

Pytam, bo coraz częściej można zobaczyć zdjęcia oblężonych szlaków, gdzie iść, by nie trafić na tłumy?
Są rejony w Tatrach gdzie przez cały dzień spotkamy kilkanaście osób, a niekiedy nawet mniej.

Jakiś przykład?
Dolina Białki po jednej stronie potoku na drodze do Morskiego Oka tysiące osób a po drugiej stronie ruch praktycznie nie istnieje. Kolejna Dolina Jaworowa na Słowacji, nie wspominając o Dolinach w Tatrach Zachodnich.

Góry to piękne widoki, ale też nieprzewidywalna pogoda, która, jak pokazała historia sprzed roku, może doprowadzić do tragedii. Na co powinniśmy zwracać uwagę wychodząc na szlak?
Istotnie w górach pogoda zmienia się bardzo dynamicznie zwłaszcza w okresie letnim gdzie dodatkowym niebezpieczeństwem są burze. Wychodząc na szlak koniecznie sprawdzajmy prognozy oraz alerty.
Polecam aplikację Meteo Tatry, którą stworzyłem razem z Łukaszem Muchą. Na jej podstawie można się dowiedzieć, co dzieje się w Tatrach od strony meteorologicznej w czasie rzeczywistym. W jednym miejscu można sprawdzić zagrożenie lawinowe po polskiej i słowackiej stronie Tatr, sprawozdania i raporty burzowe i meteorologiczne, mapy satelitarne Polski i Europy, aktualne parametry meteorologiczne w różnych miejscach na Podhalu. Można też zapisać swoje ślady na mapie. Aplikacja wyposażona jest w przycisk szybkiego wypadku w celu wykonania połączenia alarmowego.

Aby jednak do wypadku nie doszło, o czym powinien pamiętać początkujący turysta, który wychodzi w góry?
Zgodnie z teorią Muntera możemy znacznie uniknąć wypadków w górach na etapie planowania podróży. Jednym z podstawowych elementów przygotowania do każdej aktywności w górach jest sprawdzenie prognozy pogody dla obszaru, na który zamierzamy, a także uzyskanie informacji o warunkach w obszarze, w którym będziemy się poruszać.

Rafał Raczyński jest absolwentem geofizyki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Umiejętności zdobyte podczas studiów wykorzystuję do badań meteorologicznych w prowadzonej przez siebie stacji meteorologicznej.

Brał udział w wyjściach na Pik Lenina 7134 m n.p.m., Aconcagua 6962 m n.pm., Ama Dablam 6856 m n.pm., Island Peak 6189 m n.p.m., Kilimandżaro 5895 m n.p.m., Awi Peak 5245 m n.p.m., Elbrus 5642 m n.p.m., Kazbek 5033 m n.p.m., Mont Blanc 4810 m n.p.m., Matterhorn 4478 m n.p.m. czy kilka mniejszych 3-tysięczników. Odwiedził 25 krajów świata na czterech kontynentach, co zaowocowało zrobieniem setek tysięcy przepięknych zdjęć, bo fotografia to obok alpinizmu jego największa pasja.

Jego zdjęcia gościły na festiwalach górskich w formie wystawy „Ja i moje góry” oraz bardzo często były publikowane na łamach różnego rodzaju czasopism, czy portali internetowych.

Ponadto fotografie Rafała Raczyńskiego znalazły się w przewodniku „Spacerem po… Zakopanem”, autorstwa Krzysztofa Wojtyczy, a ostatnio zostały wykorzystane w pracy naukowej Anny Chrobak „Valorisation and categorisation of the geosites in the Podtatrze area (Southern Poland)”.

Już od najbliższego czwartku (27.08) w Zakopanem w Hotelu Nosalowy Dwór będzie można obejrzeć wystawę zdjęć Rafała Raczyńskiego. Wydarzenie jest jednym z elementów festiwalu Moc Gór 2020 ZOBACZ

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra