- REKLAMA -
- REKLAMA -
Ludzie z pasją

Kasia Zatorska. Z Lipnicy do Kamionnej przywiozła… palmy

Fot. Wojtek Salamon
- REKLAMA -

Gdy Kasia Zatorska przeprowadziła się do Kamionnej postawiła sobie za punkt honoru, że nauczy miejscowe dziewczyny wyplatać palmy na Niedzielę Palmową. I nauczyła je, choć, jak sama przyznaje, trochę czasu jej to zajęło.

Dla dziewczyny z Lipnicy Murowanej, miejscowości słynącej w Polsce z najwyższych palm, było nie do pojęcia, że na Niedzielę Palmową w jakimś domu nie szykuje się wielkanocnego drzewka. Ona zawsze szykowała. Podobnie zresztą jak zdecydowana większość mieszkańców Lipnicy.

Kasia Zatorska wychowała się właśnie w takiej rodzinie z tradycjami. Razem z tatą przygotowywała więc co roku palmę. Nie jakąś małą, ale solidną – kilkunastometrową.
– Tata najpierw szukał wysokiej tyczki, później zbierał wiklinę, a ja się przyglądałam. Moją działką były kwiaty wykonane z kolorowej bibuły – wspomina Kasia. Zawsze było ich mnóstwo.
W przygotowywaniu tych kwiatów doszła do perfekcji. Teraz ozdabia nimi palmę przygotowywaną przez 15-letniego syna.

Dzięki niej niewielki kościółek w Kamionnej, od kilku lat właśnie w Niedzielę Palmową wypełniony jest kolorowymi drzewkami wykonanymi przez mieszkańców wioski.
– Są to przeważnie tradycyjne palmy, czyli mają wszystko, co mieć powinny. Jest w nich barwinek, gałązka bazi i bibuła – wylicza Kasia.

Sama także przygotowuje małe palmy. Zawozi je do Lipnicy Murowanej. Trafiają do turystów odwiedzający w Niedzielę Palmową tę miejscowość.

Kasia jest także autorką przepięknych pisanek ozdabianych wykręcanymi z bibuły sznureczkami, a także szmacianych tulipanów. I to jeszcze nie koniec. O jej artystycznych umiejętnościach można, by pisać długo. Świetnie szyje i szydełkuje. Jej prace ozdabiają wiele domów w regionie. Jest także aktywną uczestniczką grupy „Małopolanki tworzą. Być kobietą z pasją”.

5 komentarzy

5 Comments

 1. Avatar

  Ona

  06 marca 2019 godzina 11:54

  Arcydziela Tworzone przez Wspaniala Artystke

 2. Avatar

  Anonim

  06 marca 2019 godzina 11:54

  super Kasia a palmy w Twoim wykonaniu są prześliczne ❤

 3. Avatar

  Ula

  06 marca 2019 godzina 15:17

  Piękna palma, chętnie bym taką kupiła- czy gdzieś w Bochni dałoby się?

 4. Avatar

  Anonim

  07 marca 2019 godzina 20:11

 5. Avatar

  Kaśka

  08 marca 2019 godzina 21:36

  Palmy mozna zamówić przez FB lub messengera.Zapraszam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra